Wędrówka, Waldemar Sulisz
środa, 27 styczeń 2010
Eda Ostrowska w Alchemii
środa, 22 kwiecień 2009

 

image_001.jpg

 

(Fot.: Archiwum)

Kontrowersyjna i skandalizująca poetka ze Sławatycz spotka się w czwartek (2.04) z wielbicielami swojej poezji w klubie literackim Alchemia przy Złotej 3 w Lublinie.

Ostrowska przeczyta swoje nowe wiersze. Poetce będą towarzyszyć aktorzy Teatru Panopticum. Początek spotkania o 17.

Pochodzi z lubelskiego Podlasia, o którym mówi się: Piaski, laski i karaski”. Eda to pseudonim artystyczny poetki. We włodawskim liceum polskiego uczył przyszłą poetkę Józef Fert, dziś profesor KUL.

- To w nim podkochiwała się młoda uczennica. Nikt jej twórczości lepiej nie zna, niż właśnie on. Odkrywca jej talentu i świetny interpretator twórczości, której nie doceniamy, no bo naprawdę nie znamy - mówi Jacek Jerzy Bojarski z Niecodziennika bibliotecznego.

Ostrowska studiowała bibliotekoznawstwo na UMCS. Po studiach pracowała jako bibliotekarka szkolna. Dziś jest zaliczana do najciekawszych polskich poetek.


- Rok 1986 był przełomowy w jej życiu. Jak biblijny Abraham, który usłyszał słowa: "opuść swoje rodzinne Ur i pójdź za mną do Ziemi Obiecanej” , tak i ona była posłuszna temu głosowi. Dała się prowadzić Panu Bogu za rękę, a On jest jej wierny - pisze Bojarski. Od 1988 roku Ostrowska przebywa na rencie.

Zadebiutowała w 1976 roku w "Kamenie” słynnym wierszem "Przechylę Ciebie”. Kolejne tomiki poetyckie dostawały prestiżową nagrodę im. Józefa Czechowicza. W 1984 za tomik wierszy "Ludzie, symbole i chore kwiaty” oraz "Smugi pieprzu”. W 1989 za tomiki wierszy "Tajemnica I Bolesna” i "Małmazja” w 1991 za "Psalmy”. Na swoim koncie ma Nagrodę Artystyczną Młodych im. S. Wyspiańskiego i I nagrodę w IX Ogólnopolskim Konkursie Literackim im. E. Stachury.

W klubie literackim Alchemia przy Złotej 3, mieszczącym się w podziemiach Muzeum Czechowicza, przeczyta dziś wiersze mistyczne.

- Gdyby nie wszystkie choroby jakie mi Pan Bóg dał i ograniczenia nadal byłabym szalona jak w młodości. Choroby są błogosławieństwem. To są dobre cugle dla roztropnego człowieka - tłumaczy poetka.Waldemar Sulisz
Powalczmy o mediatekę
wtorek, 25 marzec 2008
Powalczmy o mediatekę - Zdjęcie 001Czy w Lublinie powstanie nowoczesna wersja biblioteki, gromadząca płyty CD, filmy DVD, MP3, gry komputerowe i informacje na nośnikach, których powstanie trudno dziś przewidzieć?

- Pragniemy dołączyć do grona miast, którą chwalą się posiadaniem mediateki, czyli miejsca oferującego swobodny dostęp do bogatej oferty nowoczesnych nośników. Atrakcją mediateki jest też szeroki dostęp do internetu, także dla osób niepełnosprawnych - mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. - Marzeniem naszym jest więc przedstawienie mieszkańcom Lublina oferty, na którą składać się będzie nie tylko książka tradycyjna i czasopismo, ale także materiały biblioteczne na innych nośnikach (płyty CD, filmy DVD, MP3, gry komputerowe).
Czytaj całość...
Codziennie Niecodziennik
poniedziałek, 28 styczeń 2008
Artyści UMCS 2007
środa, 12 grudzień 2007
Artyści UMCS 2007 - Zdjęcie 002
Dorzuć coś na makulaturę kultury
czwartek, 08 listopad 2007
Makulatura kultury
Angelus Bronowicki nr 3 (12) 2007
czwartek, 26 lipiec 2007
Angelus Bronowicki nr 3 (12) 2007
Sylwetka - Jerzy jacek Bojarski
środa, 27 czerwiec 2007
Sylwetka - Jerzy jacek Bojarski


email_stanislaw_gaszynski.gif
"Niecodziennik" poczęty
piątek, 01 czerwiec 2007
Niecodziennik poczęty
Linia
Niedziela - Niecodziennik biblioteczny
wtorek, 29 maj 2007
NIEDZIELA
Edycja lubelska 51/2003
Niecodziennik biblioteczny
Agnieszka Strzępka


Czytaj całość...
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.