Drodzy Czytelnicy
środa, 11 styczeń 2012
Jerzy Jacek Bojarski

W Internetowym Niecodzienniku Bibliotecznym - okienku Autorzy - zechcemy prezentować sylwetki lubelskich pisarzy i poetów, autorów prozy i poezji. Jednak bez pomocy „ludzi z branży” będzie to praca mozolna i trudna do wykonania. Zapraszamy do współpracy przy budowie wirtualnego okienka, okienka niecodziennego i nietypowego, by mógł powstać „wirtualny” słownik biograficzny autorów lubelskich. Proszę o pomoc redaktor witryny.
Jerzy Jacek Bojarski

Polska Bibliografia Literacka
Magdalena Jankowska
piątek, 06 styczeń 2012
image_001.jpg     Pierwszy wiersz napisałam w szóstej klasie szkoły podstawowej. Była to podróbka Broniewskiego poświęcona zniszczonej Warszawie, którą wówczas raczej znałam od najpiękniejszej strony, bywając kilkakrotnie w Teatrze Wielkim. Tym niemniej mój wiersz poświęcony był  śladom okaleczenia stolicy i zawierał  retoryczne pytanie: czemu mury te milczą?. Być może za mym mistrzem owych dni chciałam również do czegoś wzywać wirtualnych odbiorców, bo rzeczywistych nie miał nigdy, gdyż byłam zbyt nieufna wobec ludzi, aby go komukolwiek pokazać. Przypominam sobie jednak własne oczarowanie melodią tamtych słów – jak mi się wydawało - całkowicie niezwykłą. Do dzisiaj potrafię odtworzyć w sobie to uczucie spełnienia, które się  już nigdy z taką intensywnością nie powtórzyło.
 
Czytaj całość...
Walentyna Trojanowska
poniedziałek, 04 styczeń 2010
image_001.jpgWalentyna Trojanowska, pedagog, pisarka i publicystka, córka Józefata i Franciszki z Filipowiczów urodziła się 9 listopada 1817 roku w Sławatyczach. Na chrzcie nadano jej imiona Walentyna – Karolina, a świadkami byli tudzież urodzeni i zamieszkali: Karol Werenberg – geometra w dobrach sławatyckich i Adam Górzki – Mejangole. W Sławatyczach ukończyła szkołę elementarną po czym w 1831 roku rodzice skierowali ją na pensję Plewińskiej do Warszawy. Tam uczył ją m.in. Stanisław Jachowicz, znany pedagog i bajkopisarz uznany później za pierwszego poetę piszącego dla dzieci. Kończąc pensję pozostała tam w charakterze nauczycielki. Uczennicą jej była Jadwiga Łuszczewska używająca później pseudonimu literackiego Deotyma. Trojanowska wyniosła z pensji ugruntowane przygotowanie pisarskie. Będąc w szacunku dla klasycznej literatury podąża za swoim mistrzem (Jachowiczem) ogłaszając w sposób czytelny swoje utwory poetyckie, począwszy od 1831 roku w następujących czasopismach i wydawnictwach zbiorowych: „Światowid” – czyli zbiór najciekawszych powieści i artykułów tak tłumaczonych jak i oryginalnych nauce i zabawie poświęconych, „Kłosy”, „Nowiny”, „Ognisko Domowe”, „Przegląd”, „Przyjaciel Ludu”, „Pierwiosnek”, „Jutrzenka”. W miesięczniku poświęconym filozofii, historii i literaturze pn. „Prace literackie wyjęte z Pielgrzyma”, „Dla Głodnych” – pismo zbiorowe z utworów kobiecego pisma wydane przez Stowarzyszenie Towarzystwa Oszczędności Kobiet we Lwowie.


Czytaj całość...
Józef Zięba
piątek, 19 październik 2007
Lublin - miasto przeznaczeniaJózef Zięba - poeta, prozaik, pamiętnikarz, publicysta. Urodził się 15 VIII 1932 r. w Powursku na Wołyniu. Ukończył Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Czarnieckiego w Chełmie, studia polonistyczne na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.  Doktorat uzyskał w Instytucie Sztuki PAN w Warszawie. Założyciel i wieloletni kierownik Muzeum Literackiego im. Józefa Czechowicza w Lublinie.
Czytaj całość...
Eda Ostrowska
czwartek, 27 wrzesień 2007

"ja z nieba jastrząb" rzecz o perłowej Edzie Ostrowskiej

Poetka nie nagłaśniana i niedoceniana
W tym roku stuknie jubileusz „perłowy”, trzydziestolecie pracy twórczej, naszej bezkompromisowej, niezwykłej i autentycznej, aż do bólu - poetki i literatki - Edy Ostrowskiej. Edę, jako osobę, znam przeszło 21 lat, zaś jako zjawisko poetyckie 7 lat krócej. Któż, oprócz wielkiego profesora, krytyka literackiego i poety – Józefa Jacka Ferta, może napisać o „PERŁOWEJ” JUBILATCE ? Prawie nikt. I nic. Tym bardziej zwykły „zjadacz chleba”, zwykły czytelnik-śmiertelnik. Od początku falstart. Eda zaznaczyła na wstępie, że albo Jacek napisze, albo nikt. Jacek odmówił, bo jest w tak zwanym świecie wielkich obowiązków swojej „Alma Mater”.
Dzisiaj chcę na nowo zainteresować fachowców jej „życiem literacko-poetyckim”, bo czuję wewnętrzną potrzebę „lustracji” poetycko-wydawniczej. Potrzeba mi katharsis.
.
Eda Ostrowska
Eda Ostrowska
Czytaj całość...
Urszula Gierszon
czwartek, 27 wrzesień 2007
Urszula Gierszon
Urszula Gierszon
• bibliotekarka, jako literatka debiutowała w 1980 roku w Kamenie; od 1994 roku członek ZLP (w latach 1995-98 członek zarządu Lubelskiego Oddziału oraz w latach 1999-2001 Przewodnicząca Komisji Rewizyjnej), od 1993 sekretarz Międzynarodowego Kongresu Poetów ARCADIA oraz w latach 2004-2006 prezes Fundacji Ułanów i Poetów im. gen. Bolesława Wieniawy- Długoszowskiego; zajmuje się również grafiką i malarstwem; mieszka w Lublinie;
• dotychczas opublikowała następujące książeki: dwie broszury Grafika i poezja oraz Potykając się o słowo; sześć obszernych tomów wierszy: Siedem barw płomienia. Lublin, 1987; Białe rękawiczki. Lublin, 1990; Miasto dziewięciu bram. Lublin, 1993; Adagio. Lublin, 2002; Ziarno ruty rzucam w ogień. Lublin, 2005; Wiersze patriotyczne, 2007 oraz dwa almanachy poetyckie prezentujące twórczość 44 młodych poetów Lubelszczyzny Słowo w milczeniu dojrzewa. Lublin, 1999 i pokłosie dziesięciolecia Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego im. Janusza Korczaka- Tak bardzo Go nie ma.
Lublin, 2006 (55. młodych poetów z całej Polski, obszerny esej o J. Korczaku);
• jest współautorką kilkudziesięciu antologii i almanachów poezji, prozy;
• jej wiersze i opowiadania tłumaczone były na bułgarski, niemiecki i ukraiński;
• laureatka kilkunastu ogólnopolskich konkursów literackich (w tym: Nagroda Młodych w Konkursie Literackim im. J. Czechowicza za debiut książkowy, Lublin, 1988 oraz Nagroda Główna im. Anny Kamieńskiej za tom wierszy Adagio, Krasnystaw, 2003);
• w latach 1986-1989 redagowała kolumny młodoliterackie pt. Strony w Kamenie oraz w latach 1996-2001 Dostrzegacz Biblioteczny.

Czytaj całość...
Bogusław Ireneusz Michałkiewicz
czwartek, 27 wrzesień 2007
Bogusław Ireneusz Michalkiewicz
Pseud.: Bohdan Michałkiewicz, Bolesław Michałkiewicz
Poeta, prozaik

Ur. 15 września 1958 r. w Lublinie, w rodzinie rzemieślniczej Stefana Michałkiewicza i Ireny z d. Kopyto. Po ukończeniu Szkoły Podstawowej Nr 33 i VIII Liceum Ogólnokształcącego
w Lublinie studiował w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, najpierw filozofię chrześcijańską (1977 – 1979), następnie filologię polską (1980). W latach 1981 – 1983 ukończył Policealne Studium Bibliotekarskie Centrum Ustawicznego Kształcenia Korespondencyjnego Bibliotekarzy.
Bogusław Ireneusz Michalkiewicz
Jan Smolarz,
Pisarze współcześni regionu
lubelskiego: leksykon, Lublin 1999,
s. 199 – 200.

Czytaj całość...
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.