Bruno Schulz obecny choć ukryty w Drohobyczu na VI Festiwalu?
wtorek, 03 czerwiec 2014
image_004.jpgCzas 26-30 maja 2014 roku, VI Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza, odbywał się w cieniu wojny i wyborów prezydenta Ukrainy. Mimo wielu śmierci na Ukrainie idzie nowe. Oby tym razem się udało. Mój szef nie dał mi zgody na wyjazd służbowy, bo ponoć nie chciał mieć mnie na sumieniu? Pojechałem prywatnie, w ramach urlopu wypoczynkowego. Znaleźli się sponsorzy na paliwo, hotel i skromniutkie jedzenie. Ja tradycyjnie byłem szoferem, tym razem zamiast schulzologów woziłem schulzniętych. Na Zachodniej Ukrainie jest spokojnie. Wróciłem cały i zdrowy, z wrażeniami i dokumentacją zdjęciową rzeczy ulotnych tej edycji festiwalowej.

fot Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
XVII Międzynarodowy Festiwal Organowy na Czubach
środa, 25 wrzesień 2013
plakat.jpg
Czytaj całość...
Międzynarodowy Festiwal Brunona Schulza w Drohobyczu
środa, 18 czerwiec 2008
W dniach  26-31 maja odbyła się w Drohobyczu już trzecia edycja międzynarodowego festiwalu poświęconego autorowi „Sklepów cynamonowych” i zaginionego „Mesjasza”. Jego proza została przetłumaczona na 37 języków i wciąż pojawiają się nowe przekłady. Tegoroczny festiwal był właśnie europejskim spotkaniem tłumaczy Schulza i schulzologów (z 17 krajów), a jego program obfitował w wiele innych wydarzeń kulturalno-artystycznych.
nazwa imprezy - Zdjęcie 001
Przed dawnym Gimnazjum W.Jagiełły
obecnie rektorat Uniwersytetu

 Motto schulzowskiego festiwalu 2008 - „ARKA  WYOBRAŹNI  BRUNONA  SCHULZA” – podkreśla różnorodność inspiracji, jakie daje proza i plastyka Brunona Schulza, wciąż na nowo odkrywana przez kolejne pokolenia ludzi kultury.  Organizatorami tego wielkiego przedsięwzięcia byli: dr Wiera Meniok (Polonistyczne Centrum Naukowo-Informacyjne im. Igora Menioka Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. I. Franki w Drohobyczu) i Grzegorz Józefczuk (prezes Stowarzyszenia Festiwal Brunona Schulza w Lublinie i dyrektor artystyczny festiwalu). Patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP oraz Ambasador, Konsul Generalny RP we Lwowie.  
  Nietypową „ schulzowską zajawką festiwalową”, a jakby to określił śp. Prof. Władysław Panas – „intrygą nieskończności” - był fakt kradzieży płyty mosiężnej  umieszczonej 19 listopada 2006 roku podczas poprzedniej, drugiej edycji Festiwalu, w chodniku na ulicy Tarasa Szewczenki w miejscu tragicznej śmierci Brunona Schulza. Kradzież nastąpiła kilkanaście dni przed rozpoczęciem trzeciej edycji Festiwalu i była szeroko opisywana w wielu mediach ukraińskich. Złodziej przy pomocy łomu wyrwał tablicę z fundamentu i pociął na siedem kawałków. Władze Drohobycza zapowiadały, że zostanie wykonana jej replika, ale  skończyło się na deklaracjach.
Trzeci Festiwal poprzedziła konferencja prasowa we Lwowie, w Centrum Artystyczno-Kulturalnym Dzyga przy ul. Ormiańskiej. Prowadził ją Andrzej Pawłyszyn, lwowski dziennikarz, wydawca i tłumacz, który obecnie pracuje nad przekładem na ukraiński „Regionów wielkiej herezji” Jerzego Ficowskiego. Konferencji towarzyszyło otwarcie  wystawy Dietera Jüdta z Berlina, autora jedynego na świecie komiksu opartego na motywach opowiadań Schulza. Oryginalne rysunki do tego komiksu (58 arkuszy) zostały podzielone na trzy części – i zostały „rozpisane” na trzy wystawy: jedna część znajduje się w Lublinie w Galerii  „Michałowski” na ul. Grodzkiej 19, druga właśnie we Lwowie w Dzydze, a trzecia – w Drohobyczu. W ten artystyczno-symboliczny sposób połączono trzy miasta ważne dla polsko-ukraińskich, schulzowskich kontaków. Pozostając przy mediach: po raz pierwszy wydarzenia Festiwalu oraz opowieści o Drohobyczu i ziemi lwowskiej nadawał na żywo, za pośrednictwem transmisji satelitarnej III Program Polskie Radia, czyli popularna Trójka. Relację z Festiwalu nadał główny dziennik pierwszego, najważniejszego programu telewizji ukraińskiej…
Czytaj całość...
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.