Gdzie mają parkować Czytelnicy MBP Filii nr 34?
piątek, 14 luty 2020
image_003.jpg
Czytaj całość...
W Miejskiej Bibliotece półmetek komputeryzacji tuż, tuż ...
poniedziałek, 13 styczeń 2020
image_002.jpgDział Opracowania zbiorów w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie i wydzielony z niego Zespół Opracowania Retrospektywnego  jest cały czas na najwyższych obrotach. Na czterdzieści istniejących filii Miejska Biblioteka skomputeryzowała dziewiętnaście (47,5%); trzy są w trakcie opracowań (7,5%)  i osiemnaście oczekuje na komputeryzację ( 45%).

Od stycznia 2020 roku Zespół Opracowania Retrospektywnego (potocznie zwany ”retro”) w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie im. Hieronima Łopacińskiego w składzie czteroosobowym udał się do kolejnych filii bibliotecznych i dokonuje retrokonwersji.
Zbiory zgromadzone do 2002 roku dostępne są wyłącznie w katalogach kartkowych poszczególnych filii. 
Od kilkunastu lat katalog w formie elektronicznej (OPAC – Online Public Access Catalog) umożliwia wszechstronne przeszukiwanie bazy danych zawierającej informacje o zbiorach Biblioteki.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Bioteka w dawnej Karczmie Słupskiej
środa, 16 październik 2019
image_001.jpgNa dzisiejszym briefingu prasowym panowie: Prezydent Krzysztof Żuk, oraz dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie  Piotr Tokarczuk zabrali głos w związku z rozpoczęciem prac budowlanych w budynku dawnej Karczmy Słupskiej.
To pod adres al. Racławickie przeniesione będą dwie dwie filie MBP:  Nr 6 z ul. Poniatowskiego i Nr 27 z ul. Braci Wieniawskich, której przestrzeń będzie nawiązywać do zieleni położonego w bliskim sąsiedztwie Ogrodu Saskiego. Wnętrze zostanie urządzone z naturalnych, wysokiej jakości materiałów. . Głos zabrała także Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Kultury, Sportu i Partycypacji. Dyrektor zaprezentował wizualizację wyglądu przyszłych filii.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Bibliotekarki poza kadrem bibliotecznym....
czwartek, 28 marzec 2019
image_002.jpgWiadomo jak biblioteka to książki. Jak książki to tysiące narracji.
Dzisiaj Panie Bibliotekarki mogły zamiast wypożyczać książki dokształcić się same.
Pomogły w tym trzy Panie Agata Will z Teatru Andersena, dr Krystyna Rybicka z filii nr 30, oraz dr Irena Książek z Działu Instrukcyjnego-Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego.

Pierwsza z wymienionych Pań promowała Teatr Andersena zachęcając do nowej formy współpracy poprzez warsztaty i spotkanie z aktorami.  Wspomniała o spektaklu „Podwójne życie Weroniki”, które znamy głównie z dużego ekranu. Krzysztof Kieślowski otrzymał za ten film nagrodę na festiwalu w Cannes, a Irène Jacob, wcielająca się w postacie tytułowe, nagrodę dla najlepszej aktorki.
Od lewej: Agata Will i Renata Filipiak (wicedyrektor Dyrektora MBP)
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Piękne spotkanie i ważkie słowa Aliny Lewickiej Strzok
wtorek, 23 październik 2018
image_001.jpgZnaczące słowa wypowiedziała na swoje pożegnanie z pracownikami Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie - Alina Lewicka-Strzok. W firmie 32 lata, zaś w Filii nr 29 na Czechowie 31 lat. Uśmiechnięta, pogodzona z odejściem na emeryturę, ale i doświadczeniami choroby, która zaatakowała jej ciało. Dziękowała za wsparcie, dobre myśli i modlitwy.
Współpracowała z Niecodziennikiem Bibliotecznym, wręcz go tworzyła. Błyskotliwa,inteligentna z ciętym językiem oraz z ciekawym piórem. Lubiąca podróże, koncerty i fotografowanie. Uwielbia zwierzaki. W filii na Czechowie odbywały się promocje książek i koncerty muzyczne z ”bratnią duszą” Iwoną Agnieszką Siedlaczek. Wiele wystaw fotograficznych własnego autorstwa. To jest nie tylko wykształcona bibliotekarka, ale szeroko pojęta humanistka. Emerytura to nie wyrok śmierci, ale nowy stan ducha. Alino, rozwijaj się i realizuj swoje marzenia czy pragnienia. Dziękuję Tobie za to, że jesteś i że dzieliłaś się sobą.
Alina Lewicka-Strzok
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Filia nr 5 Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie  jedna z wielu?
piątek, 13 lipiec 2018
image_002.jpgMiejska Biblioteka Publiczna w Lublinie niedawno uruchomiła swoją 40. filię. W każdej jest coś (lub ktoś), co ją wyróżnia. Czasem są to unikalne zbiory, innym razem piękne wnętrze, nowoczesne wyposażenie. Nierzadko „załoga”.
Co wyróżnia filię 5? Jest jedyną placówką, która mieści się w wolno stojącym (zabytkowym) budynku. Nie dzieli go z żadną inną instytucją, sklepem, urzędem.
Budynek stoi w dzielnicy niegdyś przemysłowej, na terenie byłej cukrowni. W kilku ostatnich latach jej sąsiedztwo uległo daleko idącym zmianom. Obok powstał ładny obiekt sportowy, stadion Arena. Budowa mostu 700-lecia zwiększyła ruch samochodowy w okolicy. Niedaleko, w budynkach po cukrowni działa wrotkarnia i „skakalnia”. Planowane są ogromne zmiany w okolicy dworca klejowego. Tak, to wszystko zdarzyło się już po przeprowadzce biblioteki na Krochmalną 13. Sześć lat temu.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
W Lublinie otwarto nowoczesną stodołę biblioteczną na poziomie !
środa, 06 czerwiec 2018

image_003.jpgW architekturze światowej modny jest design na nowoczesne stodoły. To nie przypadek, że 40-ta Filia w Miejskiej Bibliotece Publicznej na 701-lecie Lublina została zaprojektowana przez mgra inż arch. Grzegorza Kłodę z Ostrowa Lubelskiego, właśnie w tej konwencji architektonicznej. Otwarcie nowoczesnej placówki Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie - przy ul. Sławin 20 (dzielnica Szerokie), 6 czerwca o godz. 13.00 stało się faktem, w którym uczestniczył prezydent miasta Lublin dr Krzysztof Żuk i jego zastępca Krzysztof Komorski. W tym wyjątkowym wydarzeniu brał także udział projektant. Uroczystość otwarcia uświetnił żeński kwartet saksofoniczny. Jak dojechać do budynku biblioteki w dzielnicy szerokie? W kierunku na Nałęczów przy ulicy Nałęczowskiej po lewej stronie - widoczny już z dala kościół pw. Świętej Trójcy, po prawej zaś jest ulica Sławin.

fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Marzenia się spełniają ... nawet w Bibliotece?
piątek, 13 kwiecień 2018

image_001.jpg

Bez marzeń nie byłoby zapewne wielu odkryć geograficznych czy wynalazków technicznych. To jest przedziwne koła zamachowe, jeśli tak można użyć tego stwierdzenia - siła napędowa we wszechświecie. Pokusiłbym się o porównanie marzeń do funkcji życiodajnych, jak oddychanie czy odżywianie. To dzięki marzeniom kreujemy wydarzenia, tworzymy wynalazki, które popychają do przodu rozwój techniki i technologii, ale i kultury. To wszystko sprawia, że inni chcą sięgnąć po więcej. Ta pozytywna rywalizacja dąży we wszystkich dziedzinach do doskonałości. Jak marzenia mają się więc konkretnie do biblioteki?

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Zespół Opracowania Retrospektywnego w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie w natarciu
wtorek, 20 marzec 2018
image_002.jpgOd połowy stycznia 2018 roku Zespół Opracowania Retrospektywnego ( potocznie zwany”retro” w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie im. Hieronima Łopacińskiego w składzie czterosobowym udał się do kolejnych filii bibliotecznych.
Retrokonwersji dokonują pracownicy z Działu Opracowania Zbiorów MBP: Andrzej Sztorc (Filia nr 11), Paweł  Demiańczuk (Filia nr 16 Paweł Opiłowski razem z  Martą  Giebudzińską (Filia nr 28- koordynatorem przedsięwzięcia w ramach Zespołu Opracowania Retrospektywnego).
Zbiory zgromadzone do 2002 roku dostępne są wyłącznie w katalogach kartkowych poszczególnych filii. 
Od kilkunastu lat katalog w formie elektronicznej (OPAC – Online Public Access Catalog ) umożliwia wszechstronne przeszukiwanie bazy danych zawierającej informacje o zbiorach Biblioteki.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Biblioteka na Nałkowskich całkowicie podporządkowana komputeryzacji
piątek, 11 sierpień 2017

image_001.jpgNowa siedziba biblioteki na osiedlu Nałkowskich od sześciu lat mieści się w budynku po banku. Wcześniej znajdowała się przez wiele lat w żłobku. Okazało się, że ta lokalizacja przy pasażu osiedlowym jest lepsza, a sama powierzchnia placówki wynosi 166m2. Ta lokalna biblioteka jest wyjątkowa pod każdym względem. Po pierwsze jest tutaj klimatyzacja, po części scheda po banku, po którym została instalacja do klimatyzacji. Reszty dopełnił dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie - Piotr Tokarczuk, który dopilnował jej założenia. Tak więc afrykańskie upały nie są w niej straszne. Dla pełnej informacji należy dodać, że taki luksus mają jeszcze Filie: nr 24 na Juranda i Biblio na Szaserów.

fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 1 - 10 z 73
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.