Oficjalne, ale bardzo ciepłe pożegnanie Barbary Szpilarewicz
czwartek, 26 styczeń 2017
image_003.jpgCzytelnik  kiedy  przychodzi do biblioteki  jest zainteresowany wypożyczeniem książki, audiobooka, częściej filmem, muzyką czy grą komputerową nie do końca  jest zainteresowany strukturą placówki, którą odwiedza.  Po prostu nad tym się specjalnie nie zastanawia. Dlatego warto przy dzisiejszej uroczystości  podkreślić, że ostatnim ogniwem przed bibliotekarzem, który  podaje nam upragnione tytuły stoi Dział Opracowania Zbiorów.
To od  2002 roku  w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego  w tym Dziale przez 15 lat władzę dzierżyła – kierownik Barbara Szpilarewicz, wcześniej była pracownikiem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ul. Narutowicza 4. Gdy zaczynała pracę, to w bibliotece jego sercem był główny katalog kartkowy w drewnianych szufladkach, teraz już istnieje komputerowy katalog on-line. To zmiany iście cywilizacyjne.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Dwa i pół tysiąca czytelników w Filii nr 23 w szpitalu przy ul. Prof. Antoniego Gębali
wtorek, 22 listopad 2016
image_009.jpgMiejska Biblioteka Publiczna w Lublinie posiada 39 filii z czego cztery znajdują się w szpitalach. Jakie było moje zdziwienie, kiedy pani kierownik Halina Zembrzuska oznajmiła,że właśnie dzisiaj zapisała dwu i pół tysięcznego czytelnika. Małe święto.
Ruch w filii jak  w godzinach szczytu na przejściu ulicznym. Dzieci na wózkach, lekarze, pielęgniarki, rodzice z pociechami wszyscy prą do biblioteki,bo w szpitalu jest czas na czytanie i naukę między leczeniem, a kroplówkami.

Halina Zembrzuska
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Jak obchodzono koralowy jubileusz Renaty Filipiak?
czwartek, 17 listopad 2016
image_002.jpg
Wicedyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie Renata Filipiak, fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Rośnie katalog elektroniczny  tym razem na warsztacie Filia Nr 30 MBP
piątek, 16 wrzesień 2016
image_001.jpgW Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie od lat trwają prace retrospektywne nad rozbudową katalogu elektronicznego pod kierownictwem Barbary Szpilarewicz z Działu Opracowania Zbiorów. Do tej pory już w 10 placówkach wypożycza się książki przy pomocy katalogu elektronicznego. Zdawałoby się, że Filia Nr 30 niczym się innym nie różni jak tylko numerem. Tak nie jest. Filia na Czechowie oprócz statutowej działalności wyróżnia się przede wszystkim prowadzeniem od dwudziestu pięciu lat - „Galerii 31” i od kilku zaledwie lat - OKO (Ośrodek  Książki Obrazkowej)  za sprawą kierownik Krystyny Rybickiej.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Zbiory Filii nr 9 Miejskiej Biblioteki Publicznej wprowadzane do katalogu elektronicznego
wtorek, 06 wrzesień 2016
image_002.jpgOd 20 czerwca trwają prace retrokonwersyjne w Filii nr 9 przy ulicy Krańcowej 107. Kierownikiem placówki jest Anna Pawłowska. To już kolejna filia, która w niedługim czasie pozbędzie się wypożyczania na kartkach, a zostanie podłączona do modułu komputerowego udostępniania w systemie ProLib.
Trudu opracowania podjął się dwuosobowy zespół „retro”: Agnieszka Paździor i Andrzej Sztorc, którzy skończyli niedawno opracowywać zasób Filii nr 29. Obecnie do wprowadzenia jest  około dwadzieścia dwa tysięcy woluminów w tym książki, audiobooki. Zostały już opracowane działy literatury sensacyjno-kryminalnej, fantastyki, i literatury polskiej. Do zakończenia całości została jeszcze literatura obca, popularno-naukowa, dziecięca, oraz zbiór audiobooków.

fot. Jerzy Jacek Bojarski - przy komputerze Andrzej Sztorc
Czytaj całość...
Dekada Dyrektora Piotra Tokarczuka w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie
czwartek, 14 styczeń 2016
image_003.jpg
Czytaj całość...
"Literacka dzielnica Lublina" - zagłosuj
piątek, 04 wrzesień 2015

image_003.jpgGorąca prośba – poświęć trochę czasu – zagłosuj i namów innych.

 Filia 34 zwraca się z uprzejma prośba o oddanie głosu na niniejszy projekt ze względu na ścisłą współprace ze Stowarzyszeniem Kulturalno - Oświatowym "Węglin Północny" i spotkaniami, które w związku z projektem odbędą się w bibliotece.

Głosowanie internautów w projekcie "Tu mieszkam , tu zmieniam"

Stowarzyszenie Kulturalno – Oświatowe „Węglin Północny” w Lublinie prosi o oddanie głosów na nasz projekt

"Literacka dzielnica Lublina"

na stronie: (szukaj cierpliwie )

http://www.bzwbk.pl/informacje-o-banku/granty/zasady.html


Czytaj całość...
Po Filii nr 6, kolejna Filia nr 27 MBP wprowadzana do katalogu elektronicznego
poniedziałek, 10 sierpień 2015
image_001.jpg
Od kilku dni zbiory  Filii nr 27 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie są opracowywane retrospektywnie  przez  dwuosobowy zespół  w składzie -  Marta Giebudzińska  (koordynator) i Paweł Demiańczuk. 
Ogrom pracy czeka bibliotecznych katalogerów, gdyż filia posiada ponad jedenaście tysięcy dokumentów niepiśmienniczych i tysiąc "książek w postaci drukowanej ". W zasobach filii są książki mówione tzw. audiobooki – cztery i pół tysiąca;  ponadto - muzyka na płytach CD – dwa tysiące ; - filmy DVD- trzy tysiące trzysta;  książki na kartach pamięci w formacie "Czytak"- około tysiąca – i tyleż samo książek na kasetach magnetofonowych.

fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Biblioteka relaksowa
czwartek, 05 luty 2015
image_012.jpgMinęło już dwa tygodnie od uroczystego otwarcia Filii nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w osiedlu Botanik przy ulicy Relaksowej 25.  W tym okresie zapisało się 659 osób, placówkę odwiedziło 835 czytelników, którzy dokonali 1568 wypożyczeń. Lublin jest  jednym z nielicznych miast w Polsce, gdzie liczba bibliotek i czytelników stale wzrasta. Nowa Filia licząca 300 metrów kwadratowych  posiada 10 tysięcy książek drukowanych, 1500 audiobooków oraz kilkadziesiąt gier planszowych. Tutaj można przejrzeć około czterdziestu tytułów czasopism. Standardem są dostępne bezpłatne stanowiska do Internetu. Wystrój biblioteki to nowa estetyka, gdzie w  dobrze urządzonej przestrzeni jest czas i miejsce na odrobinę relaksu i ciszy.

fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Do biblioteki stadionowej przez trawnik?
piątek, 10 październik 2014
image_001.jpgCieszy fakt, że dzielnica „Za Cukrownią” pięknieje. Powstają nowe obiekty jak stadion miejski i ulice dojazdowe. Nasza Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Krochmalnej dzięki tym inwestycjom została „odkryta”. Widać ją teraz bezpośrednio od strony ulicy. Niestety od nowej ulicy Cukrowniczej, wprawdzie jest przejście koło biblioteki, ale nie ma bezpośredniego dojścia do niej, bo zrobiono trawnik. Każdy nowy metr kwadratowy zieleni to dodatkowy tlen dla miasta. I słusznie, że się o tym pamięta budując i wytyczając ulice. Gorzej ze zdrowym rozsądkiem, gdyż do biblioteki nie ma dojścia, bo trawnik  jest „przeszkodą” na drodze by się do niej dostać?
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 11 - 20 z 71
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.