Biblioteka spod znaku graffiti to Filia nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
środa, 02 lipiec 2014
image_001.jpgPrawie najmniejsza z wszystkich filii w Lublinie, ma 68 metrów kwadratowych, o  powierzchni użytkowej, ale ozdobiona wyjątkowo, bo ma graffiti – o tematyce książkowej. Umieszczone na niej elementy wizualne zapraszają bardzo nietypowo, by wejść do środka i skorzystać z jej zasobów. Graffiti  biblioteczne - drzwi do biblioteki, to księga otwarta, która to zaproszenie jedynie wzmacnia.  Na ścianach tej placówki, niewątpliwie powstało dzieło sztuki.  O czym mowa?
    
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Tak jak "liście lecą z drzew...", tak w Lublinie często otwierają biblioteki
poniedziałek, 16 czerwiec 2014
image_027.jpgTak jak liście lecą z drzew…, tak w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie, od czasu nastania nowego dyrektora Piotra Tokarczuka (2006 ) otwieramy ciągle nowe filie biblioteczne.  Dzisiaj w Głusku otwarta została kolejna, bo już 39 Filia MBP.  Kierownikiem biblioteki została Anna Czyż, pracująca ostatnio w Filii nr 4 przy al. Kraśnickiej, która zaprezentowałaimage_002.jpg krótko swoją filię. 
Dyrektor Piotr Tokarczuk nie ukrywał zadowolenia z kolejnej otwartej placówki, która jest najbardziej wysuniętą w południowej części miasta… poza Zembrzycami. Na uroczystości otwarcia biblioteki przybyli m.in. prezydent miasta Lublina Krzysztof ŻUK, wiceprezydent Katarzyna  Mieczkowska-Czerniak, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin; Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Głusk Jerzy Wojciechowski i jego zastępca Zbigniew Wójtowicz. Prezydent podkreślił, że  Lublin jest ewenementem w skali kraju pod względem otwierania bibliotek i zapowiedział już otwarcie  kolejnej na Sławinie.
Poświęcenia nowej placówki dokonał ks.prałat Tadeusz Pajurek, zaś krzyż poświęcił ks.proboszcz Zbigniew Pietrzela. Sieć biblioteczna pokrywa kolejne obszary naszego miasta. Czytelnicy w tej dzielnicy będą mieli szybszy dostęp do książki i krótszą drogę do biblioteki.
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Biblioteka "stadionowa" kulturalnym odźwiernym na obiekt sportowy
czwartek, 12 czerwiec 2014
image_003.jpgDzisiaj w czwartek 12 czerwca startuje Mundial 2014. To z tej okazji wybrałem się na Miejski Stadion, by pokazać, że nie tylko w Brazylii buduje się nowe obiekty piłkarskie. Niestety mimo przychylności kierownictwa budowy „Budimex” musiałem mieć zgodę Inwestora – p. Szczepańskiej, by wejść i robić fotografie. Owszem dostałem pozwolenie na wejście na plac budowy, ale fotografować mogłem stadion tylko na zewnątrz. Ubrany w kamizelkę, kask i buty udałem się  z pracownikiem  budowy  w kierunku nowo budującego się jeszcze obiektu. Wściekły  nie byłem, wręcz przeciwnie…”baba z wozu , koniom lżej”.

Filia nr 5, obok nowo budowana droga dojazdowa i w tle Stadion Miejski J
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
16 czerwca, w samo południe na Głuskiej 138
czwartek, 12 czerwiec 2014
image_001.jpgGłusk pięknieje nam w oczach . Remontowana jest główna ulica. Trawniki już się zielenią, a chodniki czerwienią.  Jakieś 400 metrów za kościołem i miejscowym cmentarzem znajduje się  budynek o kolorze cytrynowo-kanarkowym. Przy nim zrobione są barierki dla większego  bezpieczeństwa i przystanek niedaleko Biblioteki. To tutaj właśnie, w samo południe 16 czerwca - padnie, formuła wypowiedziana, lub  odbędzie się zagadkowe odsłonięcie wizerunku-logo, nowej FILII NR 39 Miejskiej Bibliotek Publicznej w Lublinie? Tego nie wiem, bo wszystko trzymane w ścisłej tajemnicy przez dyrektora Piotra Tokarczuka.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie - Filia nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie?
czwartek, 22 maj 2014
image_007.jpgCzytelnicy i miłośnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie nawet nie wiedzą, że dużymi krokami zbliża się, by powiększyć grono pasjonatów książki, audiobooków, filmów, etc.…. otwarcie nowej placówki bibliotecznej…tuż, tuż? Tam gdzie wrony zakręcają i diabeł mówi dobranoc, na peryferiach północnego-zachodu w Lublinie powstało osiedle przy ulicy Relaksowej – LEONÓWKA BOTANIK.
Tam codziennie jeździ dyrektor MBP -Piotr Tokarczuk i nadzoruje prace. Pańskie oko konia tuczy jak mówi przysłowie. Dba o każdy detal i estetykę. Niczego nie pominie. Wszystko trzyma w tajemnicy. I dobrze! Tylko gdzie, gdzie ta filia jest położona?  Nawet mi się nie udało wytropić, wszędobylskiemu redaktorowi Niecodziennika Smile. Aż się prosi zanucić piosenkę o znanej i uwielbianej Pszczółce Maji:
Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie ? Świat, w którym baśń ta dzieje się…
Serial cieszył się ogromnym powodzeniem na całym świecie, przemycał w umiejętny sposób wiele wiedzy przyrodniczej, czasem nieco ubarwiając i zniekształcając rzeczywistość, ale raczej w ramach dozwolonych dla filmów animowanych dla dzieci.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Filia nr 33 Miejskiej Biblioteki Publicznej w dawnym Collegium Bobolanum
czwartek, 22 maj 2014
image_008.jpgMinęła już trzecia rocznica, kiedy to 19 maja 2011 roku otworzono Filię nr 33 Miejskiej Biblioteki Publicznej im Hieronima Łopacińskiego w Wojskowym Szpitalu  przy al. Racławickich. Przed wojną  działało tutaj Collegium Bobolanum (1926-1939).  Nazwę swoją otrzymało od imienia św. Andrzeja Boboli, który urodził się w 1591 r. w rodzinie szlacheckiej, a w 1611 r. wstąpił do zakonu jezuitów.
Był kapłanem i kaznodzieją, starającym się pozyskać prawosławie dla kościoła katolickiego. Zginął męczeńską śmiercią z rąk Kozaków w 1657 r. Collegium powstało by na terenie byłego zaboru rosyjskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.  stworzyć Wydział Teologiczny.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
"A po nocy przychodzi dzień, A po burzy spokój". Na Głuskiej przygotowania do otwarcia Filii nr 39
poniedziałek, 12 maj 2014
image_010.jpgNoc bibliotek 2014  minęła w Miejskiej Bibliotece Publicznej atrakcyjnie . „A po nocy przychodzi dzień, A po burzy spokój”. Mamy już poniedziałek wszystko wróciło do normalnego dziennego życia. Przy ulicy Głuskiej 138 szykuje się już kolejna, bo 38 Filia biblioteczna w Lublinie, choć  numer Filii będzie 39. Otwarcie bodajże w czerwcu. Zerknijmy na jakim etapie są przygotowania i co się działo wcześniej? Aż serce się raduje na myśl godziny otwarcia. Nie tylko papież Franciszek myśli o peryferiach miast, ale w Lublinie to się już dzieje..., ale od strony kulturalnej. Kierownikiem Filii nr 39 jest Anna Czyż
(jjb)
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Pomysłowe bibliotekarki dźwignią czytania
środa, 19 marzec 2014
image_018.jpgWedług badań Biblioteki Narodowej wynika, że niemal 61% rodaków nie sięgnęło w 2012 roku po ani jedną książkę papierową. Z drugiej zaś strony to Smartfony stanowiły przeszło 56 %  216,2 mln sprzedanych  wszystkich urządzeń, które opuściły fabryki na świecie. Do tego dochodzi Internet. Tak więc naprawdę  nie wiemy ilu Polaków tak naprawdę nie  czyta książek? Wiemy ilu korzysta z Bibliotek, a to już nie jest to samo!
Tempo życia zmusza nas do używania innego sposobu i języka komunikacji. Na przykład smartfon (ang.smartphone) – to sprytny telefon, łączący w sobie funkcje telefonu komórkowego poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. Można przez niego czytać nawet dokumenty. Czy prawdą jest,że Polacy coraz mniej czytają? 
Fot. Jerzy Jacek Bojarski
    

Czytaj całość...
Krótka statystyka Niecodziennika
środa, 08 styczeń 2014
logo_niecodziennik_biblioteczny_duze.pngStan licznika na stronie internetowej „Niecodziennika Bibliotecznego” – czasopisma Miejskiej Biblioteki Publicznej im Hieronim Łopacińskiego w Lublinie pod koniec 31 grudnia 2013 roku przekroczył 2076132 odsłon  od 11 czerwca 2007 roku, rok wcześniej 1.587.011 w roku.
2013 – 489 121
2012 –  466 814  
2011 – 462 213
2010 – 287 472

Nowe oblicze budynku Biblioteki na ul. Leonarda
poniedziałek, 02 grudzień 2013
image_012.jpgKoniec pierwszego etapu remontu budynku, w którym znajduje się placówka biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publicznej . Po przeprowadzonej termomodernizacji Filia nr 26 na ul. Leonarda wgląda  o wiele lepiej. Wymiana okien i docieplenie budynku, który powstał w latach siedemdziesiątych na os. Krasińskiego (LSM), było pilną potrzebą. Obecnie jest cieplej w pomieszczeniach. Biblioteka  jest  już czynna dla czytelników od połowy listopada. Teraz pomalowano ściany i wyłożono wykładziny - jak  informuje  Anna Orzełowska, kierownik filii.  W przyszłości  prace modernizacyjne mają objąć wymianę oświetlenia, kaloryferów, podłóg,  sanitariatów. Czytelnicy i bibliotekarki muszą się uzbroić jeszcze w cierpliwość i poczekać na dalsze fazy remontów.
(jjb)
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 21 - 30 z 66
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.