BIBLIOTEKI SYJAMSKIE NA CZECHOWIE MAJĄ SKONTRUM
poniedziałek, 18 sierpień 2014
image_001.jpg     „Syjamskie”  Filie biblioteczne nr 27 i 30  na Czechowie przy ulicy Braci Wieniawskich 5 są nieczynne dla Czytelników w miesiącu sierpniu. Wcale to nie oznacza, że  w tych placówkach nic się nie robi.  Wręcz przeciwnie, od 11 do 29 sierpnia, a wiec przez trzy tygodnie trwa mrówcza praca - skontrum czyli inwentaryzacja zbiorów.
Skontrum zbiorów, do których czytelnicy mają wolny dostęp, przeprowadza się raz na 5 lat. W  oparciu o istniejący inwentarz ustala się stan faktyczny zbiorów i ujawnienie braków. Wprawdzie jest to czynność żmudna, ale konieczna i pożyteczna.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Na rogu: Krochmalnej i Cukrowniczej usadowiona "Biblioteka stadionowa"
czwartek, 14 sierpień 2014
image_004.jpgLada moment Miejski Stadion, nie wiadomo czemu nazwany "Arena" (w każdym mieście tak nazywają) będzie otwarty. Część płotu przy ulicy Krochmalnej rozebrana na wysokości terenów po Cukrowni. Ulica Cukrownicza zbudowana od nowa.  I nagle ukazał się przechodniom od ulicy Krochmalnej gustowny budyneczek Filii Nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej zwanej obecnie „Biblioteką Stadionową”. Tylko patrzeć jak tłumy będą odwiedzać imprezy na miejskim stadionie, a wszystko pod bacznym okiem Biblioteki, która dostojnym wyglądem nęci i zaprasza do wejścia i zatopienia się w świecie książek. Jest także dostęp do Internetu. Gustowna czytelnia.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Filia nr 9 MBP na Bronowicach - po remoncie - piękna o wysublimowanej estetyce
środa, 13 sierpień 2014
image_001.jpgJak ktoś się pyta czy potrzebne są jeszcze biblioteki i książki papierowe w XXI wieku to odpowiadam krótko – tak! Miesiąc oczekiwali Czytelnicy fili nr 9 na ul. Krańcowej na zakończenie remontu swojej biblioteki. Warto jednak było. Dech zapiera w piersi. Estetyka wnętrza, wystrój, nowe meble, kolorystyka ścian, tapety i małe dodatki czynią bibliotekę miejscem przyjaznym. Ludzie spragnieni książek. Oczekiwali w kolejce jak za dobrych czasów za mięsem, tym razem za książką. Prawdziwe jest słowo, że nie samym chlebem żyje człowiek. Potrzeba nam słowa, kultury, nowej estetyki w miejscach przestrzeni publicznej.
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Pełny relaks i Kultura w nowej placówce MBP  Relaksowa 25
poniedziałek, 21 lipiec 2014
image_001.jpgLubelskie media zapowiadały otwarcie wielu inwestycji miejskich  tzw. przecięcie wstęg wyborczych. Na tej liście nie zauważyłem  nowej BIBLIOTEKI czyli Filii nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego przy ulicy Relaksowej 25. Ten adres warto zapamiętać. Trzeba od razu podkreślić, że ta Biblioteka nie ma związku z Wojewódzką Biblioteką Publiczną tzw. "Łopatą" z ul. Narutowicza, której patron jest ten sam, stąd ciągłe pomyłki i przypisywanie zasług nie tej instytucji co trzeba!
To Miejska Biblioteka Publiczna ma już 39 filii bibliotecznych, a jej centrala: Dyrekcja, Dział Instrukcyjno-Metodyczny, Dział Gromadzenia i Opracowania Zbiorów, Komputeryzacji,  Księgowości, Administracji, Pracownia Plastyczna i Samodzielne Stanowiska d/ s Pracowniczych, wydawniczych, Promocji i Marketingu oraz FILIA NR 2  - znajduje się w Klasztorze Kultury na Peowiaków 12.
W tym samym obiekcie znajdują się Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża" i Centrum Kultury.
rys. Benek Homziuk
fot. Jerzy Jacek Bojarski
 

Czytaj całość...
Biblioteka spod znaku graffiti to Filia nr 15 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
środa, 02 lipiec 2014
image_001.jpgPrawie najmniejsza z wszystkich filii w Lublinie, ma 68 metrów kwadratowych, o  powierzchni użytkowej, ale ozdobiona wyjątkowo, bo ma graffiti – o tematyce książkowej. Umieszczone na niej elementy wizualne zapraszają bardzo nietypowo, by wejść do środka i skorzystać z jej zasobów. Graffiti  biblioteczne - drzwi do biblioteki, to księga otwarta, która to zaproszenie jedynie wzmacnia.  Na ścianach tej placówki, niewątpliwie powstało dzieło sztuki.  O czym mowa?
    
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Tak jak "liście lecą z drzew...", tak w Lublinie często otwierają biblioteki
poniedziałek, 16 czerwiec 2014
image_027.jpgTak jak liście lecą z drzew…, tak w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie, od czasu nastania nowego dyrektora Piotra Tokarczuka (2006 ) otwieramy ciągle nowe filie biblioteczne.  Dzisiaj w Głusku otwarta została kolejna, bo już 39 Filia MBP.  Kierownikiem biblioteki została Anna Czyż, pracująca ostatnio w Filii nr 4 przy al. Kraśnickiej, która zaprezentowałaimage_002.jpg krótko swoją filię. 
Dyrektor Piotr Tokarczuk nie ukrywał zadowolenia z kolejnej otwartej placówki, która jest najbardziej wysuniętą w południowej części miasta… poza Zembrzycami. Na uroczystości otwarcia biblioteki przybyli m.in. prezydent miasta Lublina Krzysztof ŻUK, wiceprezydent Katarzyna  Mieczkowska-Czerniak, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin; Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Głusk Jerzy Wojciechowski i jego zastępca Zbigniew Wójtowicz. Prezydent podkreślił, że  Lublin jest ewenementem w skali kraju pod względem otwierania bibliotek i zapowiedział już otwarcie  kolejnej na Sławinie.
Poświęcenia nowej placówki dokonał ks.prałat Tadeusz Pajurek, zaś krzyż poświęcił ks.proboszcz Zbigniew Pietrzela. Sieć biblioteczna pokrywa kolejne obszary naszego miasta. Czytelnicy w tej dzielnicy będą mieli szybszy dostęp do książki i krótszą drogę do biblioteki.
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Biblioteka "stadionowa" kulturalnym odźwiernym na obiekt sportowy
czwartek, 12 czerwiec 2014
image_003.jpgDzisiaj w czwartek 12 czerwca startuje Mundial 2014. To z tej okazji wybrałem się na Miejski Stadion, by pokazać, że nie tylko w Brazylii buduje się nowe obiekty piłkarskie. Niestety mimo przychylności kierownictwa budowy „Budimex” musiałem mieć zgodę Inwestora – p. Szczepańskiej, by wejść i robić fotografie. Owszem dostałem pozwolenie na wejście na plac budowy, ale fotografować mogłem stadion tylko na zewnątrz. Ubrany w kamizelkę, kask i buty udałem się  z pracownikiem  budowy  w kierunku nowo budującego się jeszcze obiektu. Wściekły  nie byłem, wręcz przeciwnie…”baba z wozu , koniom lżej”.

Filia nr 5, obok nowo budowana droga dojazdowa i w tle Stadion Miejski J
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
16 czerwca, w samo południe na Głuskiej 138
czwartek, 12 czerwiec 2014
image_001.jpgGłusk pięknieje nam w oczach . Remontowana jest główna ulica. Trawniki już się zielenią, a chodniki czerwienią.  Jakieś 400 metrów za kościołem i miejscowym cmentarzem znajduje się  budynek o kolorze cytrynowo-kanarkowym. Przy nim zrobione są barierki dla większego  bezpieczeństwa i przystanek niedaleko Biblioteki. To tutaj właśnie, w samo południe 16 czerwca - padnie, formuła wypowiedziana, lub  odbędzie się zagadkowe odsłonięcie wizerunku-logo, nowej FILII NR 39 Miejskiej Bibliotek Publicznej w Lublinie? Tego nie wiem, bo wszystko trzymane w ścisłej tajemnicy przez dyrektora Piotra Tokarczuka.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie - Filia nr 38 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie?
czwartek, 22 maj 2014
image_007.jpgCzytelnicy i miłośnicy Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie nawet nie wiedzą, że dużymi krokami zbliża się, by powiększyć grono pasjonatów książki, audiobooków, filmów, etc.…. otwarcie nowej placówki bibliotecznej…tuż, tuż? Tam gdzie wrony zakręcają i diabeł mówi dobranoc, na peryferiach północnego-zachodu w Lublinie powstało osiedle przy ulicy Relaksowej – LEONÓWKA BOTANIK.
Tam codziennie jeździ dyrektor MBP -Piotr Tokarczuk i nadzoruje prace. Pańskie oko konia tuczy jak mówi przysłowie. Dba o każdy detal i estetykę. Niczego nie pominie. Wszystko trzyma w tajemnicy. I dobrze! Tylko gdzie, gdzie ta filia jest położona?  Nawet mi się nie udało wytropić, wszędobylskiemu redaktorowi Niecodziennika Smile. Aż się prosi zanucić piosenkę o znanej i uwielbianej Pszczółce Maji:
Gdzieś jest, lecz nie wiadomo gdzie ? Świat, w którym baśń ta dzieje się…
Serial cieszył się ogromnym powodzeniem na całym świecie, przemycał w umiejętny sposób wiele wiedzy przyrodniczej, czasem nieco ubarwiając i zniekształcając rzeczywistość, ale raczej w ramach dozwolonych dla filmów animowanych dla dzieci.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Filia nr 33 Miejskiej Biblioteki Publicznej w dawnym Collegium Bobolanum
czwartek, 22 maj 2014
image_008.jpgMinęła już trzecia rocznica, kiedy to 19 maja 2011 roku otworzono Filię nr 33 Miejskiej Biblioteki Publicznej im Hieronima Łopacińskiego w Wojskowym Szpitalu  przy al. Racławickich. Przed wojną  działało tutaj Collegium Bobolanum (1926-1939).  Nazwę swoją otrzymało od imienia św. Andrzeja Boboli, który urodził się w 1591 r. w rodzinie szlacheckiej, a w 1611 r. wstąpił do zakonu jezuitów.
Był kapłanem i kaznodzieją, starającym się pozyskać prawosławie dla kościoła katolickiego. Zginął męczeńską śmiercią z rąk Kozaków w 1657 r. Collegium powstało by na terenie byłego zaboru rosyjskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.  stworzyć Wydział Teologiczny.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 21 - 30 z 70
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.