Filia nr 33 Miejskiej Biblioteki Publicznej w dawnym Collegium Bobolanum
czwartek, 22 maj 2014
image_008.jpgMinęła już trzecia rocznica, kiedy to 19 maja 2011 roku otworzono Filię nr 33 Miejskiej Biblioteki Publicznej im Hieronima Łopacińskiego w Wojskowym Szpitalu  przy al. Racławickich. Przed wojną  działało tutaj Collegium Bobolanum (1926-1939).  Nazwę swoją otrzymało od imienia św. Andrzeja Boboli, który urodził się w 1591 r. w rodzinie szlacheckiej, a w 1611 r. wstąpił do zakonu jezuitów.
Był kapłanem i kaznodzieją, starającym się pozyskać prawosławie dla kościoła katolickiego. Zginął męczeńską śmiercią z rąk Kozaków w 1657 r. Collegium powstało by na terenie byłego zaboru rosyjskiego po odzyskaniu niepodległości w 1918 r.  stworzyć Wydział Teologiczny.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
"A po nocy przychodzi dzień, A po burzy spokój". Na Głuskiej przygotowania do otwarcia Filii nr 39
poniedziałek, 12 maj 2014
image_010.jpgNoc bibliotek 2014  minęła w Miejskiej Bibliotece Publicznej atrakcyjnie . „A po nocy przychodzi dzień, A po burzy spokój”. Mamy już poniedziałek wszystko wróciło do normalnego dziennego życia. Przy ulicy Głuskiej 138 szykuje się już kolejna, bo 38 Filia biblioteczna w Lublinie, choć  numer Filii będzie 39. Otwarcie bodajże w czerwcu. Zerknijmy na jakim etapie są przygotowania i co się działo wcześniej? Aż serce się raduje na myśl godziny otwarcia. Nie tylko papież Franciszek myśli o peryferiach miast, ale w Lublinie to się już dzieje..., ale od strony kulturalnej. Kierownikiem Filii nr 39 jest Anna Czyż
(jjb)
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Pomysłowe bibliotekarki dźwignią czytania
środa, 19 marzec 2014
image_018.jpgWedług badań Biblioteki Narodowej wynika, że niemal 61% rodaków nie sięgnęło w 2012 roku po ani jedną książkę papierową. Z drugiej zaś strony to Smartfony stanowiły przeszło 56 %  216,2 mln sprzedanych  wszystkich urządzeń, które opuściły fabryki na świecie. Do tego dochodzi Internet. Tak więc naprawdę  nie wiemy ilu Polaków tak naprawdę nie  czyta książek? Wiemy ilu korzysta z Bibliotek, a to już nie jest to samo!
Tempo życia zmusza nas do używania innego sposobu i języka komunikacji. Na przykład smartfon (ang.smartphone) – to sprytny telefon, łączący w sobie funkcje telefonu komórkowego poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. Można przez niego czytać nawet dokumenty. Czy prawdą jest,że Polacy coraz mniej czytają? 
Fot. Jerzy Jacek Bojarski
    

Czytaj całość...
Krótka statystyka Niecodziennika
środa, 08 styczeń 2014
logo_niecodziennik_biblioteczny_duze.pngStan licznika na stronie internetowej „Niecodziennika Bibliotecznego” – czasopisma Miejskiej Biblioteki Publicznej im Hieronim Łopacińskiego w Lublinie pod koniec 31 grudnia 2013 roku przekroczył 2076132 odsłon  od 11 czerwca 2007 roku, rok wcześniej 1.587.011 w roku.
2013 – 489 121
2012 –  466 814  
2011 – 462 213
2010 – 287 472

Nowe oblicze budynku Biblioteki na ul. Leonarda
poniedziałek, 02 grudzień 2013
image_012.jpgKoniec pierwszego etapu remontu budynku, w którym znajduje się placówka biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publicznej . Po przeprowadzonej termomodernizacji Filia nr 26 na ul. Leonarda wgląda  o wiele lepiej. Wymiana okien i docieplenie budynku, który powstał w latach siedemdziesiątych na os. Krasińskiego (LSM), było pilną potrzebą. Obecnie jest cieplej w pomieszczeniach. Biblioteka  jest  już czynna dla czytelników od połowy listopada. Teraz pomalowano ściany i wyłożono wykładziny - jak  informuje  Anna Orzełowska, kierownik filii.  W przyszłości  prace modernizacyjne mają objąć wymianę oświetlenia, kaloryferów, podłóg,  sanitariatów. Czytelnicy i bibliotekarki muszą się uzbroić jeszcze w cierpliwość i poczekać na dalsze fazy remontów.
(jjb)
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Pamiętajmy - "Za Cukrownią" jest Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
wtorek, 29 październik 2013
image_002.jpgNa terenie po byłej cukrowni na ulicy Krochmalnej ma swoją siedzibę Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej.  Wprawdzie cukrowni w Lublinie już nie ma, bo została zlikwidowana, to jednak zwyczajowa nazwa przemysłowej dzielnicy „Za Cukrownią” pozostała.
Przy ulicy Krochmalnej znajdują się kościół parafialny pw. św. Teresy i Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Lublinie, z którymi to podmiotami Biblioteka współpracuje.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
O BIBLIO na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej
czwartek, 24 październik 2013
image_008.jpgInstytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS w Lublinie zorganizował  Ogólnopolską Konferencję Naukową z udziałem gości zagranicznych „Homo legens czy homo consumens? Czytelnik i książka w XXI wieku”, która odbędzie 24 - 25 października 2013 r. w Lublinie na Wydziale Humanistycznym.
Quo vadis czytelniku? Czytelnik czy konsument? Czytanie czy konsumowanie? Celem konferencji jest próba odpowiedzi na powyższe pytania, podjęcie dyskusji nad tożsamością czytelnika w społeczeństwie konsumpcyjnym, kondycją współczesnego czytelnictwa w szerokim kontekście kulturowym oraz dokonanie diagnozy stanu kultury czytelniczej na początku XXI w.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Miejska Biblioteka zauważona
czwartek, 17 październik 2013
image_003.jpg


fot. Beata Wijatkowska

Szanowni Państwo,
w imieniu Pana Dyrektora Piotra Tokarczuka mam zaszczyt zaprosić Państwa na Galę Kultury.
Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury otrzymają nasze Koleżanki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie:Pani Radosława Kwiatkowska i Pani Wiesława Sołtys.Zapraszam 20 października do Centrum Kultury na godz. 19.00
Beata Wijatkowska


Czytaj całość...
Biblioteka na "Kalinie" piękna po remoncie
środa, 16 październik 2013
image_001.jpgBiblioteka na Lwowskiej przeszła gruntowny remont. Jest nie do poznania. Ostatni raz byłem tam w 2002 roku. Do takiej estetycznej, pięknie urządzonej Filii nr 11 chce się teraz przychodzić i w niej przebywać. Bloki pochodzą z czasów późnego towarzysza Wiesława Gomułki. Elewacja została odnowiona, a blok ocieplony. Historia Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej na Kalinowszczyźnie  przekracza już półwiecze. Filia powstała w 1960 roku i mieściła się kątem przy drukarni na ul. Unickiej 4. Pierwszym kierownikiem była Teresa Czyż. Od 1967 roku biblioteka została przeniesiona na obecną ul. Lwowską 6, gdzie kierownikiem została Zofia Prucnal.
fot Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
BIBLIO na okładce publikacji -Biblioteka, Książka, Informacja, Internet 2012
środa, 09 październik 2013
image_003.jpgMam w ręku nową publikację Wydawnictwa UMCS, pachnącą jeszcze świeżym drukiem  "Biblioteka Książka Informacja Internet 2012". To jest właśnie specyfika papieru i druku. Czujemy zapach i słyszymy szelest kart. Kontakt z papierem uruchamia w nas zmysł dotyku i słuchu.
Praca zbiorowa powstała pod redakcją Zbigniewa Osińskiego i Renaty Malesy. Równo rok temu, jak Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS w Lublinie zorganizował międzynarodową konferencję naukową, wyszedł naprzeciw Bibliotekarzom i ich pracy. Książka jest pokłosiem tej konferencji. Zachęcam i polecam kolegom po fachu, by koniecznie zapoznali się z tymi wyjątkowymi materiałami. Ta pozycja winna się znaleźć w każdej bibliotece.

Na początku swojej noty chciałem zwróć uwagę na szatę graficzną. To jest bardzo ważny element każdej książki. Czytelnika traktuje na serio, ale wyrabia gusta artystyczne. Cóż widzimy na I i IV stronie? Odpowiadam krótko BIBLIOBibliotekę Multimedialną w Lublinie ikonę bibliotek lubelskich. Projektantem tej niezwykłej i wyjątkowej „kartonowej szaty” jest znana i uznana autorka wielu okładek Marta Kwiatkowska.

fot. Jerzy Jacek Bojarski, Benek Homziuk

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 31 - 40 z 71
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.