Krótka statystyka Niecodziennika
środa, 08 styczeń 2014
logo_niecodziennik_biblioteczny_duze.pngStan licznika na stronie internetowej „Niecodziennika Bibliotecznego” – czasopisma Miejskiej Biblioteki Publicznej im Hieronim Łopacińskiego w Lublinie pod koniec 31 grudnia 2013 roku przekroczył 2076132 odsłon  od 11 czerwca 2007 roku, rok wcześniej 1.587.011 w roku.
2013 – 489 121
2012 –  466 814  
2011 – 462 213
2010 – 287 472

Nowe oblicze budynku Biblioteki na ul. Leonarda
poniedziałek, 02 grudzień 2013
image_012.jpgKoniec pierwszego etapu remontu budynku, w którym znajduje się placówka biblioteczna Miejskiej Biblioteki Publicznej . Po przeprowadzonej termomodernizacji Filia nr 26 na ul. Leonarda wgląda  o wiele lepiej. Wymiana okien i docieplenie budynku, który powstał w latach siedemdziesiątych na os. Krasińskiego (LSM), było pilną potrzebą. Obecnie jest cieplej w pomieszczeniach. Biblioteka  jest  już czynna dla czytelników od połowy listopada. Teraz pomalowano ściany i wyłożono wykładziny - jak  informuje  Anna Orzełowska, kierownik filii.  W przyszłości  prace modernizacyjne mają objąć wymianę oświetlenia, kaloryferów, podłóg,  sanitariatów. Czytelnicy i bibliotekarki muszą się uzbroić jeszcze w cierpliwość i poczekać na dalsze fazy remontów.
(jjb)
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Pamiętajmy - "Za Cukrownią" jest Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
wtorek, 29 październik 2013
image_002.jpgNa terenie po byłej cukrowni na ulicy Krochmalnej ma swoją siedzibę Filia nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej.  Wprawdzie cukrowni w Lublinie już nie ma, bo została zlikwidowana, to jednak zwyczajowa nazwa przemysłowej dzielnicy „Za Cukrownią” pozostała.
Przy ulicy Krochmalnej znajdują się kościół parafialny pw. św. Teresy i Zespół Szkół Ogólnokształcących Nr 6 w Lublinie, z którymi to podmiotami Biblioteka współpracuje.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
O BIBLIO na Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej
czwartek, 24 październik 2013
image_008.jpgInstytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS w Lublinie zorganizował  Ogólnopolską Konferencję Naukową z udziałem gości zagranicznych „Homo legens czy homo consumens? Czytelnik i książka w XXI wieku”, która odbędzie 24 - 25 października 2013 r. w Lublinie na Wydziale Humanistycznym.
Quo vadis czytelniku? Czytelnik czy konsument? Czytanie czy konsumowanie? Celem konferencji jest próba odpowiedzi na powyższe pytania, podjęcie dyskusji nad tożsamością czytelnika w społeczeństwie konsumpcyjnym, kondycją współczesnego czytelnictwa w szerokim kontekście kulturowym oraz dokonanie diagnozy stanu kultury czytelniczej na początku XXI w.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Miejska Biblioteka zauważona
czwartek, 17 październik 2013
image_003.jpg


fot. Beata Wijatkowska

Szanowni Państwo,
w imieniu Pana Dyrektora Piotra Tokarczuka mam zaszczyt zaprosić Państwa na Galę Kultury.
Nagrody Miasta Lublin w dziedzinie kultury otrzymają nasze Koleżanki z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie:Pani Radosława Kwiatkowska i Pani Wiesława Sołtys.Zapraszam 20 października do Centrum Kultury na godz. 19.00
Beata Wijatkowska


Czytaj całość...
Biblioteka na "Kalinie" piękna po remoncie
środa, 16 październik 2013
image_001.jpgBiblioteka na Lwowskiej przeszła gruntowny remont. Jest nie do poznania. Ostatni raz byłem tam w 2002 roku. Do takiej estetycznej, pięknie urządzonej Filii nr 11 chce się teraz przychodzić i w niej przebywać. Bloki pochodzą z czasów późnego towarzysza Wiesława Gomułki. Elewacja została odnowiona, a blok ocieplony. Historia Filii nr 11 Miejskiej Biblioteki Publicznej na Kalinowszczyźnie  przekracza już półwiecze. Filia powstała w 1960 roku i mieściła się kątem przy drukarni na ul. Unickiej 4. Pierwszym kierownikiem była Teresa Czyż. Od 1967 roku biblioteka została przeniesiona na obecną ul. Lwowską 6, gdzie kierownikiem została Zofia Prucnal.
fot Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
BIBLIO na okładce publikacji -Biblioteka, Książka, Informacja, Internet 2012
środa, 09 październik 2013
image_003.jpgMam w ręku nową publikację Wydawnictwa UMCS, pachnącą jeszcze świeżym drukiem  "Biblioteka Książka Informacja Internet 2012". To jest właśnie specyfika papieru i druku. Czujemy zapach i słyszymy szelest kart. Kontakt z papierem uruchamia w nas zmysł dotyku i słuchu.
Praca zbiorowa powstała pod redakcją Zbigniewa Osińskiego i Renaty Malesy. Równo rok temu, jak Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS w Lublinie zorganizował międzynarodową konferencję naukową, wyszedł naprzeciw Bibliotekarzom i ich pracy. Książka jest pokłosiem tej konferencji. Zachęcam i polecam kolegom po fachu, by koniecznie zapoznali się z tymi wyjątkowymi materiałami. Ta pozycja winna się znaleźć w każdej bibliotece.

Na początku swojej noty chciałem zwróć uwagę na szatę graficzną. To jest bardzo ważny element każdej książki. Czytelnika traktuje na serio, ale wyrabia gusta artystyczne. Cóż widzimy na I i IV stronie? Odpowiadam krótko BIBLIOBibliotekę Multimedialną w Lublinie ikonę bibliotek lubelskich. Projektantem tej niezwykłej i wyjątkowej „kartonowej szaty” jest znana i uznana autorka wielu okładek Marta Kwiatkowska.

fot. Jerzy Jacek Bojarski, Benek Homziuk

Czytaj całość...
Powrót Niecodziennika do celi klasztornej Panien Wizytek
piątek, 27 wrzesień 2013
image_013.jpgPo czterech latach twórczej „tułaczki” po Lublinie bibliotecznym Niecodziennik  powraca do zabytkowego gmachu, dawnego klasztoru powizytkowskiego przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie. Wtorek to ostatni dzień pobytu na Filii nr 28 przy ulicy Nadbystrzyckiej 85.  Czasopismo biblioteczne miało tutaj swoją siedzibę  przez ostatnie dwa lata. Wcześniej w Filii nr 31 na ul. Nałkowskich.
Pożegnań nie lubię, ale też i nie powiem,  - jak Jan Paweł II - „żal odjeżdżać”, bo idę  na swoje i nowe, choć smutnawo mi i nieswojo. Panie pewnie zadowolone, że pozbywają się „gościa nadprogramowego”. Przyzwyczaiłem i z żyłem się z tym miejscem.


Czytaj całość...
Nowe logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
czwartek, 26 wrzesień 2013
mbp-czarne.jpg

Czytaj całość...
Klasztor kultury otwarty
niedziela, 22 wrzesień 2013
image_015.jpgW piątkowy chłodny wieczór, na placu przy figurze Jezusa Frasobliwego, który stał się amfiteatrem otwarcia Centrum Działań Artystycznych zebrali się  dosyć licznie zaproszeni goście z Polski, a wśród nich  mieszkańcy Lublina. Fasada i rozbudowana część poddasza stała się ekranem dla dokumentu Rafaela Lewandowskiego spektakl światło-dźwięk-obraz, oraz filmu autorstwa Andrzeja Mathiasza "Magia kultury”, który prezentował  i promował wyłącznie agendy Centrum Kultury. Uroczystego otwarcia poklasztornych budynków, w której  swoje siedziby mają trzy niezależne od siebie placówki kulturalne: Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”  - dokonał prezydent Krzysztof Żuk. Budynek liczy  blisko 8 tys. m kw. powierzchni. Gościem  honorowym uroczystości była żona prezydenta RP Anna Komorowska.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 31 - 40 z 68
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.