Powrót Niecodziennika do celi klasztornej Panien Wizytek
piątek, 27 wrzesień 2013
image_013.jpgPo czterech latach twórczej „tułaczki” po Lublinie bibliotecznym Niecodziennik  powraca do zabytkowego gmachu, dawnego klasztoru powizytkowskiego przy ul. Peowiaków 12 w Lublinie. Wtorek to ostatni dzień pobytu na Filii nr 28 przy ulicy Nadbystrzyckiej 85.  Czasopismo biblioteczne miało tutaj swoją siedzibę  przez ostatnie dwa lata. Wcześniej w Filii nr 31 na ul. Nałkowskich.
Pożegnań nie lubię, ale też i nie powiem,  - jak Jan Paweł II - „żal odjeżdżać”, bo idę  na swoje i nowe, choć smutnawo mi i nieswojo. Panie pewnie zadowolone, że pozbywają się „gościa nadprogramowego”. Przyzwyczaiłem i z żyłem się z tym miejscem.


Czytaj całość...
Nowe logo Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
czwartek, 26 wrzesień 2013
mbp-czarne.jpg

Czytaj całość...
Klasztor kultury otwarty
niedziela, 22 wrzesień 2013
image_015.jpgW piątkowy chłodny wieczór, na placu przy figurze Jezusa Frasobliwego, który stał się amfiteatrem otwarcia Centrum Działań Artystycznych zebrali się  dosyć licznie zaproszeni goście z Polski, a wśród nich  mieszkańcy Lublina. Fasada i rozbudowana część poddasza stała się ekranem dla dokumentu Rafaela Lewandowskiego spektakl światło-dźwięk-obraz, oraz filmu autorstwa Andrzeja Mathiasza "Magia kultury”, który prezentował  i promował wyłącznie agendy Centrum Kultury. Uroczystego otwarcia poklasztornych budynków, w której  swoje siedziby mają trzy niezależne od siebie placówki kulturalne: Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”  - dokonał prezydent Krzysztof Żuk. Budynek liczy  blisko 8 tys. m kw. powierzchni. Gościem  honorowym uroczystości była żona prezydenta RP Anna Komorowska.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Termomodernizacja biblioteki na ul. Leonarda
środa, 11 wrzesień 2013
image_001.jpgOd 19 sierpnia br.  trwa termomodernizacja  Filii nr 26 – Miejskiej Biblioteki Publicznej. Budynek który powstał w latach siedemdziesiątych na os. Krasińskiego (LSM) jest ocieplany. Ekipa budowlana wymienia także starą stolarkę okienną na nowe okna. Ten etap prac powoli dobiega końca. Wymienia się ostatnie okna. Po drugiej połowie października planuje się otwarcie biblioteki - jak  informuje  Anna Orzełowska kierownik filii. Biblioteka  po ociepleniu i wymianie okien będzie pomalowana. Dalszy etap prac modernizacyjnych wewnątrz – wymiana oświetlenia i podłogi, modernizacja sanitariatów, które pamiętają czasy wczesnego „Gierka” - zostanie wykonany w niedalekiej przyszłości.
Czytelnicy i bibliotekarki muszą się uzbroić w cierpliwość i poczekać na nowy wystrój placówki kulturalnej.Ufajmy, że teraz sprawy nabiorą szybszego tempa. Najbliższa biblioteka czynna to Filia nr 24 przy ul. Juranda 7. Zapraszamy serdecznie.
(jjb)
fot. Jerzy Jacek Bojarski

Czytaj całość...
Powrót Biblioteki do klasztoru "Panien Wizytek"
środa, 21 sierpień 2013
image_001.jpgPo prawie pięciu latach remontu, trwał od 2009 roku, do klasztoru „Panien Wizytek” powraca Miejska Biblioteka Publiczna, a ściślej Filia nr 2, dyrekcja i podległe jej jednostki. W nowo wyremontowanej i rozbudowanej dotychczasowej siedziby - klasztoru z I połowy XVIII wieku wraz z przylegającym do niego placem oraz parkiem powstało Centrum Działań Artystycznych. Tak więc, w kompleksie powizytkowskim przy ulicy Peowiaków swoje siedziby będą miały: Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz ośrodek „Rozdroża”.
Przed placówką zniknęła zatoka autobusowa, obniżono teren placu i wyeksponowano rzeźbę Chrystusa Frasobliwego. Wyremontowano teren wokół budynku i tereny zielone.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
Czytaj całość...
Radość z nowej Filii nr 37 MBP na Bazylianówce
wtorek, 25 czerwiec 2013
image_005.jpgW samo południe jak na klasycznym westernie…. otwarcie nowej Filii nr 37 Miejskiej Biblioteki Publicznej im.  Hieronima Łopacińskiego. Dyrektor  MBP Piotr Tokarczuk i ks. proboszcz Marek Otolski oczekiwali przed Biblioteką na Gości. Miasto zamiast budować nową i kosztowną placówkę w tej dzielnicy, dzięki inicjatywie prezydenta Krzysztofa  Żuka i radnego miasta Lublin Krzysztofa Siczka wynajęło dawną kaplicę od o.o. Marianów. Teraz obiekt będzie przede wszystkim  miejscem kultury, ale i biblioteki.
Prezydent Żuk podkreślił podczas otwarcia: ”że mieszkańcy odnajdą dobrą atmosferę w bibliotece”. To już trzecia Biblioteka  po: Filii 34 na Węglinie, Filii 36 na Felinie (ul. Zygmunta Augusta)  otwarta w tym roku. Dzisiaj pora na Filię nr 37  Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie (Ponikwoda - ul. Bazylianówka 85).


Czytaj całość...
Bazylianówka otwiera Bibliotekę!!!
piątek, 21 czerwiec 2013
image_001.jpgTopografia biblioteczna miasta Lublina zmienia się in plus. Dyrektor  Miejskiej Biblioteki Publicznej Piotr Tokarczuk rozpieszcza i dopieszcza mieszkańców Lublina. Na najbliższy wtorek ma przygotowaną kolejną niespodziankę dla czytelników i miłośników książki z dzielnicy Ponikwoda, byi wspólnie z prezydentem Krzysztofem Żukiem dokonać otwarcia  filii bibliotecznej.

Po Biblio (F.32 na ul Szaserów), F. 33 w Szpitalu Wojskowym (al. Racławickie), F. 34 na Węglinie (ul. Judyma), F. 35 na Porębie (ul. Bursztynowa), F. 36 na Felinie (ul. Jagiellońska) tym razem pod adresem ul. Bazylianówka 85 zostanie otwarta szósta z kolei, a łącznie 37 Filia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie.


Czytaj całość...
Biblioteka przy ścieżce rowerowej
poniedziałek, 03 czerwiec 2013
image_001.jpgNie wszyscy wiedzą gdzie jest filia nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, a zapewne jeszcze mniej ludzi zna fantastyczną panoramę miasta Lublina , właśnie od strony ulicy Przyjaźni. Ta, zdawałoby się skromna dzielnica z osiedlami robotniczymi ma wspaniałą,  żywą galerię widokową na miasto LUBLIN. Nie jeden właściciel wilii z ogrodem może pozazdrościć tych przednich obrazów. Zapraszam więc rowerzystów, którzy często jeżdżą „bulwarem” nad Bystrzycą do odwiedzenia tej Biblioteki, położonej raptem 50 metrów od ścieżki rowerowej, jadąc w stronę Dworku Graffa. Przy trasie jest wiele zieleni, słychać szum rzeki, który wycisza, mnóstwo zieleni i na dodatek widoki Lublina, chyba najpiękniejsze jakie poznałem w Lublinie? Proszę popatrzeć na fotografie poniżej. Tak więc mamy sieć ścieżek rowerowych, które się rozbudowują,  także Miejska Biblioteka Publiczna rozwija swoją sieć filii bibliotecznych. Być może kiedyś  "Bibliotekarz odjazdowy" zrobi objazd rowerem w te okolice....?

Czytaj całość...
Lublin biblioteczny ... pora na Bazylianówkę !
środa, 17 kwiecień 2013
 image_013.jpg    Prezydent miasta Lublin Krzysztof Żuk nie tak dawno otwierał mediatekę Biblio na Czubach- uwalniając balony, potem bibliotekę z windą na Felinie, a teraz zapewne przybędzie na Bazylianówkę, gdyż „Pańskie oko, konia tuczy” ?!
Na mapie Koziego Grodu coraz mniej dzielnic bez bibliotek. Miejska Biblioteka Publiczna  im. Hieronima Łopacińskiego  (nie mylić z Wojewódzką Biblioteką Publiczną o tym samym imieniu)   pod dyrekcją Piotra Tokarczuka co roku rozszerza swoją sieć filii, aby zaspokoić potrzeby czytelnicze mieszkańców miasta skracając im drogę po książkę, audiobooki, gry planszowe i filmy. 

Czytaj całość...
X lat "Niecodziennika Bibliotecznego"
poniedziałek, 31 grudzień 2012
image_002.jpgDlogo_niecodziennik_biblioteczny_duze.pngokładnie w dniu obchodów dziesięciolecia Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie  tj. 11 czerwca 2012 roku  kiedy uroczyście  celebrowano święto Biblioteki w „Teatrze Starym” – „Niecodziennik Biblioteczny” – niecodzienne pismo MBP obchodziło swoje dziesiąte urodziny. Pierwsza promocja  czasopisma  odbyła się dokładnie 11 czerwca w 2002 roku w Bibliotece w Filii nr 2 przy ul. Peowiaków 12 . Na promocję  licznie przybyli m.in.: wiceprezydent Lublina  Zbigniew Wojciechowski  oraz radni lubelscy: Leszek Daniewski i Jan Madejek. Ze świata nauki: prof. Władysław Panas (KUL) prof. Antoni Krawczyk (UMCS) dr Józef Zięba, red. Leszek A. Gzella, Jan Gruba , Józef Krzyżanowski i wielu innych znamienitych gości.
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 41 - 50 z 71
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.