Filia nr 5 na Krochmalnej nieco inna niż pozostałe
środa, 05 wrzesień 2012
image_006.jpg(...Spróbuj  znaleźć chwilę dla siebie...)
 Od  03 września br., wznowiono  działalność filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie, przy ul. Krochmalnej 13A.  Biblioteka, funkcjonująca od lat 50-tych,  jako jedyna  w dzielnicy Piaski, zawsze mieściła przy ulicy Krochmalnej , chociaż w jej  różnych  punktach.
Obecnie  (po przenosinach)  biblioteka funkcjonuje  w zabytkowym budynku, którego architektura nawiązuje do form typowych dla barokowych pawilonów pałacowych, co zapewnia jej  atmosferę niemalże  muzealną. Zbiory biblioteki umieszczone na dwóch kondygnacjach, obejmują zarówno książki drukowane
(ok. 10 tys. vol.)  jak i audiobooki  dla dorosłych, oraz dla młodzieży i  dla dzieci. W bibliotece  można zapoznać się z aktualna prasą, obejrzeć wystawy, skorzystać z internetu.
 Zapraszamy codziennie  od godz. 10, w poniedziałki, środy, piątki  do -  godz. 17,  zaś we wtorek i  i czwartki do godz. 16.

Anna Woroniak, Zsuzsanna Kaczorowska

Czytaj całość...
Pod jednym dachem: "American Corner" w BIBLIO
piątek, 22 czerwiec 2012
image_002.jpgChcesz się dowiedzieć czegoś o Stanach Zjednoczonych zajrzyj do biblioteki multimedialnej "Biblio" już wkrótce będzie oficjalne otwarcie „American Corner”. Tutaj będzie działać amerykańskie centrum informacji i kultury. To międzynarodowa sieć placówek informacyjno-bibliotecznych pod patronatem Departamentu Stanu USA i placówek naukowo-edukacyjnych poszczególnych państw w ramach dyplomacji publicznej (ang. public diplomacy). Podpisany w 2010 roku list intencyjny władz miasta(Adam Wasilewski) , biblioteki (Piotr Tokarczuk) i ambasady amerykańskiej (Lisa Heling) stał się już faktem wraz otwarciem BIBLIO.
Czytaj całość...
Balony uwolnione, BIBLIO otwarte!
środa, 20 czerwiec 2012
image_033.jpgWe wtorkowe słoneczne późne popołudnie, w Lublinie na  Czubach - os . Błonie przy ul. Szaserów13-15, przy słynnej, już co najmniej na pół Polski, BIBLIO (biblioteka multimedialna) odbyła się nietuzinkowa ceremonia otwarcia lubelskiej mediateki.Prezydent miasta Krzysztof Żuk  z byłym włodarzem Koziego Grodu Adamem Wasilewskim oraz innym osobami, zamiast cięcia przysłowiowej „wstęgi” uwalniali kolorowe balony, które uniosły się błyskawicznie nad nowo wybudowanym budynkiem dając znać mieszkańcom dzielnicy, że Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego zaprasza w swoje multimedialne progi.
Czytaj całość...
Pierwsza konferencja prasowa w Biblio
wtorek, 19 czerwiec 2012
image_020.jpgDzisiaj  o godzinie 10 tej  przy ul. Szaserów 13-15 odbyła się konferencja prasową Prezydenta Krzysztofa Żuka, Włodzimierza Wysockiego i dyrektora MBP Piotra Tokarczuka w związku z otwarciem pierwszej multimedialnej biblioteki w Lublinie – BIBLIO będącą (filią nr 32 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego) a także Biura Obsługi Mieszkańców.

Prezydent Krzysztof Żuk rozpoczynając  swoje wystąpienie powiedział:
” Dzisiaj na dziesięciolecie MBP oddajemy niewątpliwie jedną z nowatorskich bibliotek-filii w Polsce. Rozwiązanie, które łączy tradycyjną bibliotekę z mediateką”.


Czytaj całość...
Spacer po Biblio z Dyrektorem
wtorek, 19 czerwiec 2012
image_028.jpgNowe oblicze biblioteki
Gdy po raz pierwszy zobaczyłem budynek starej pralni przy ul. Szaserów, pomyślałem o nowoczesnej bibliotece. Następnego dnia zacząłem szukać zwolenników tego pomysłu – mówi Piotr Tokarczuk, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie.
Dzisiaj Biblio otwiera drzwi dla mieszkańców Lublina. To multimedialna biblioteka, która będzie służyć propagowaniu wiedzy i treści
edukacyjnych. Biblioteka inna, niż wszystkie. Forma budynku swym kształtem nawiązuje do książki – podstawowego źródła wiedzy. Nie same jednak książki będą czekały na użytkowników Biblio. Dostępne są też audiobooki, filmy, muzyka, gry komputerowe.
image_013.jpgSala biblioteki to duża, otwarta przestrzeń z podziałem na strefy. Żeby nie burzyć koncepcji jednej, otwartej przestrzeni biblioteki podział na „dwie części” jest podziałem pozornym, wydzielonym przez pozostałe części ścian z dawnego zakładu pralniczego. Aby zachować jak najwięcej wolnej przestrzeni, zbiory – książki i multimedia znajdują się na regałach wzdłuż ścian. Środek sali to plac niczym skatepark. Przy wejściu znajduje się platforma ze stanowiskiem obsługi dla trzech osób.

Czytaj całość...
Otwarcie BIBLIO mediateki na Czubach
wtorek, 19 czerwiec 2012
image_001.jpg
Czytaj całość...
Z "poczwarki" pralni - "motyl" BIBLIO
sobota, 16 czerwiec 2012
image_002.jpgPo święcie Jubileuszu Dziesięciolecia Miejskiej Biblioteki Publicznej (2002-2012), które miało miejsce  w Teatrze Starym nieustająca celebracja obchodów trwa nadal. Tydzień temu wielu bibliotekarzy osobiście nagrodził sam  prezydent Krzysztof Żuk, wtórował mu i nagradzał dyrektor MBP – Piotr Tokarczuk. Teraz czas na otwarcie BIBLIO.

Jeszcze kilka lat temu nikomu by do głowy nie przyszłoimage_025.jpg, że w miejscu obskurnej pralni, na osiedlu Błonie, powstanie koncepcja zbudowania, na jej starym planie, pierwszej multimedialnej biblioteki w Lublinie! Tego wezwania podjął się Piotr Tokarczuk, wtedy nowy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. To był rok 2007.
Czytaj całość...
Bibliotekarze będą świętować w Teatrze Starym - 10. lat MBP (2002-2012)
środa, 06 czerwiec 2012
image_001.jpgTeatr Stary  11 czerwca otworzy swoje  gościnne „szklane podwoje” dla bibliotekarzy. To właśnie w tym historycznym miejscu na Starym Mieście, Miejska Biblioteka Publiczna im . Hieronima Łopacińskiego w Lublinie będzie obchodzić swój skromny Jubileusz 10-lecia (2002-2012). W tym dniu wszystkie  Filie Biblioteki będą nieczynne. Wprawdzie Biblioteka ma wszelki dane „historyczne” , by obchodzić swoje 105. urodziny, jednak jako samodzielna placówka miejska istnieje dopiero „dziesięć lat”. Obecność na uroczystościach zapowiedział prezydent Miasta Lublin - Krzysztof Żuk, który ma wręczać nagrody. W programie ma być krótka prezentacja multimedialna: ”Dawne i nowe oblicze Biblioteki”. Uroczystą imprezę uświetni koncert - „Trio”  Ani Michałowskiej.


Czytaj całość...
Biblioteka na Motorze
środa, 09 maj 2012
image_002.jpgRSM to skrót od Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej echa  minionej epoki. Tutaj na  „robotniczym” osiedlu „Motor” przy ulicy Przyjaźni 11A mieści się od dwudziestu z góry lat Filia nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, która wpisała się w koloryt zacisznego osiedla umiejscowionego nieopodal ulicy Łęczyńskiej.

Już czterdzieści cztery lata temu „Kurier Lubelski” (2 lutego 1968 r.)  artykułem”Dom Społeczny dla osiedla Motor”donosił mieszkańcom Lublina. „Przy ul. Łęczyńskiej, między nowymi blokami spółdzielni
Czytaj całość...
Biblioteka "dyrektorska" na Kruczkowskiego
poniedziałek, 07 maj 2012
image_002.jpgTrzydzieści sześć lat temu, dnia 4 maja 1976 roku na osiedlu SM „Kolejarz” przy ul. Kruczkowskiego 14 uroczyście dokonano otwarcia dwóch filii bibliotecznych: Filii dla Dzieci Nr 8, której kierownictwo objęła Pani Zofia Ciuruś i Filii Nr 22 pod kierownictwem Pani Ireny Tomasiak. Do 1992 roku wraz ze zmieniającym się kierownictwem Filie funkcjonowały jako dwie oddzielne placówki kulturalne. W 1992 roku w ramach reorganizacji utworzono jedną Filię Nr 22. Ta biblioteka (jak się później okazało) zrodziła dwie dyrektorki: Zofię Ciuruś, która aktualnie jest dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz Elżbietę Józefowicz-Wisińską, która była pierwszym dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w latach 2002-2006. Na dzień dzisiejszy kierownikiem Filii jest Anna Michałkiewicz (zdjęcie poniżej ).
Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 51 - 60 z 68
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.