Bibliotekarze będą świętować w Teatrze Starym - 10. lat MBP (2002-2012)
środa, 06 czerwiec 2012
image_001.jpgTeatr Stary  11 czerwca otworzy swoje  gościnne „szklane podwoje” dla bibliotekarzy. To właśnie w tym historycznym miejscu na Starym Mieście, Miejska Biblioteka Publiczna im . Hieronima Łopacińskiego w Lublinie będzie obchodzić swój skromny Jubileusz 10-lecia (2002-2012). W tym dniu wszystkie  Filie Biblioteki będą nieczynne. Wprawdzie Biblioteka ma wszelki dane „historyczne” , by obchodzić swoje 105. urodziny, jednak jako samodzielna placówka miejska istnieje dopiero „dziesięć lat”. Obecność na uroczystościach zapowiedział prezydent Miasta Lublin - Krzysztof Żuk, który ma wręczać nagrody. W programie ma być krótka prezentacja multimedialna: ”Dawne i nowe oblicze Biblioteki”. Uroczystą imprezę uświetni koncert - „Trio”  Ani Michałowskiej.


Czytaj całość...
Biblioteka na Motorze
środa, 09 maj 2012
image_002.jpgRSM to skrót od Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej echa  minionej epoki. Tutaj na  „robotniczym” osiedlu „Motor” przy ulicy Przyjaźni 11A mieści się od dwudziestu z góry lat Filia nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, która wpisała się w koloryt zacisznego osiedla umiejscowionego nieopodal ulicy Łęczyńskiej.

Już czterdzieści cztery lata temu „Kurier Lubelski” (2 lutego 1968 r.)  artykułem”Dom Społeczny dla osiedla Motor”donosił mieszkańcom Lublina. „Przy ul. Łęczyńskiej, między nowymi blokami spółdzielni
Czytaj całość...
Biblioteka "dyrektorska" na Kruczkowskiego
poniedziałek, 07 maj 2012
image_002.jpgTrzydzieści sześć lat temu, dnia 4 maja 1976 roku na osiedlu SM „Kolejarz” przy ul. Kruczkowskiego 14 uroczyście dokonano otwarcia dwóch filii bibliotecznych: Filii dla Dzieci Nr 8, której kierownictwo objęła Pani Zofia Ciuruś i Filii Nr 22 pod kierownictwem Pani Ireny Tomasiak. Do 1992 roku wraz ze zmieniającym się kierownictwem Filie funkcjonowały jako dwie oddzielne placówki kulturalne. W 1992 roku w ramach reorganizacji utworzono jedną Filię Nr 22. Ta biblioteka (jak się później okazało) zrodziła dwie dyrektorki: Zofię Ciuruś, która aktualnie jest dyrektorem Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej oraz Elżbietę Józefowicz-Wisińską, która była pierwszym dyrektorem Miejskiej Biblioteki Publicznej w latach 2002-2006. Na dzień dzisiejszy kierownikiem Filii jest Anna Michałkiewicz (zdjęcie poniżej ).
Czytaj całość...
I niech się stanie trawnik...biblioteczny
piątek, 27 kwiecień 2012
image_028.jpgW piękne słoneczne przedpołudnie piątkowe przed długim majowym „weekendem” wokół „Biblio” której otwarcie nastąpi w maju ( Filia nr 32 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie) na ulicy Szaserów  stał się „cud” na moich oczach. „Wyrosła trawa” ułożona z rolki, której mogą pozazdrościć mniejsze kluby sportowe.

W dzisiejszym wyalienowanym świecie gubimy się czasami i nie zawsze potrafimy odpowiedzieć sobie szybko na pytanie: „Kto jest Stwórcą, Twórcą i Odtwórcą”. Dotyczy ono wielu dziedzin życia, świata kultury zwłaszcza. Dzisiaj „Niecodziennik” pochyli się nad „materią” zieloną jaką jest trawnik. Tutaj nie chodzi tylko o kawałek trawy? Bo ten trawnik ma dzisiaj wszystkie inne „trawniki” Lublina pod sobą. To wiadomo bo nasz, a swoje „filie” (córki) kocha się najlepiej. Ale także chodzi nam o przestrzeń zieloną, którą z trudem jest założyć, pielęgnować, a potem utrzymać. Anglicy mówią, że trawnik najtrudniej jest utrzymać przez pierwsze sto lat ! a potem to już sam rośnie. Piszę o tej trawie, bo może ktoś z kierowców przeczyta tę mini notkę i już więcej nie zaparkuje kołem na trawie? Oby tak się stało!

Czytaj całość...
Fotorelacja.Habemus Filiam, novam Bibliothecam
wtorek, 17 kwiecień 2012
image_002.jpg„Mamy Córkę, nową Bibliotekę” na Węglinie. Od dawana oczekiwana i planowana Biblioteka  mieści się otwartym Dzielnicowym Domu Kultury.
Przez pół roku, od listopada do dzisiaj na dzień otwarcia, z wielkim mozołem  i wielkim zaangażowaniem pracowała na ten sukces - kierowniczka Filii nr 34 Ewa Domaszewicz.. Po jakimś czasie do pomocy przydzielone jej dwie młode bibliotekarki: Annę Flejsz i Aleksandrę Antonowicz-Sprawkę.

Poniżej FOTORELACJA z otwarcia nowej filii - Jerzy Jacek Bojarski


Czytaj całość...
Otwarcie Biblioteki Miejskiej na Węglinie
poniedziałek, 16 kwiecień 2012
image_00.jpgimage_002.jpgBiblioteka Miejska obchodzi w tym roku 10. lat.  Na „cynowy” jubileusz jutro 17 kwietnia 2012, o godz. 13.00-tej zostanie otwarta 34 filia Miejskiej Biblioteki Publicznej. Placówka swoją siedzibę ma na  I piętrze w Domu Kultury „Węglin”  przy ul. Judyma 2a.

W Bibliotece  trwają ostatnie pociągnięcia porządkowo-organizacyjne przed otwarciem. Kierownik placówki Ewa Domaszewicz nie ukrywa radości z tego faktu. Filia nr 34 MBP w Lublinie posiada pięknie wyposażoną wypożyczalnię dla wszystkich grup wiekowych oraz zbiory audiowizualne. Przystosowana jest do odwiedzin osób niepełnosprawnych w budynku jest zamontowana winda. Posiada bezpłatny dostęp do Internetu. Obecnie  księgozbiór liczy ponad 4 tysiące książek.
Czytaj całość...
"Biblioteka kolejarska" - Filia nr 7
piątek, 13 kwiecień 2012
image_002.jpg     Filia nr 7,  mieszcząca się w budynku Domu Kultury Kolejarza, w Lublinie, przy ul. Władysława Kunickiego nr 35, utworzona została z biblioteki kolejowej, przejętej przez miasto, wraz z całym obiektem, po długich perturbacjach związanych z restrukturyzacją kolei.

    Biblioteka kolejowa powstała na przełomie lat 1931/32. Tak jak Dom Kultury powstała
w wyniku pracy społecznej kolejarzy. Początkowo mieściła się na dworcu kolejowym i korzystali
z niej tylko kolejarze. Później przeniesiona została do prywatnego lokalu, przy ul. Pierwszego Maja 47. Była bezpłatna i korzystali z niej wszyscy, nie tylko okoliczni mieszkańcy.
Pierwszą  bibliotekarką była Bronisława Sikirycka, której imię nosiła biblioteka od 1985r.                              
   Podczas okupacji była jedyną biblioteką, której Niemcy nie zamknęli. Posiadała ona oczywiście bardzo ograniczony księgozbiór. Udało się jednak uratować książki „zakazane”, głównie polską klasykę, które - z narażeniem życia -  przechowywali czytelnicy.                                                                          
Czytaj całość...
Biblioteka na Dziesiątej
czwartek, 12 kwiecień 2012
image_002.jpgFilia nr 19 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie została otwarta dokładnie dnia 18 grudnia 1971 roku, o czym świadczy zapis w kronice biblioteki w Akademiku nr1 Akademii Medycznej w Lublinie (obecnie Uniwersytet Medyczny) przy ul. Chodźki 11. Przez ponad trzydzieści cztery lata upowszechniała czytelnictwo literatury pięknej i popularnonaukowej. Ponadto służyła potrzebom dydaktycznym tej uczelni poprzez obecność w jej zbiorach podręczników akademickich. Przez kolejne lata zmieniała się rzeczywistość wokół nas...zmieniały się tez kierowniczki placówki bibliotecznej.
Czytaj całość...
Biblioteka w Zemborzycach
środa, 11 kwiecień 2012
image_002.jpgFilia nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie

Zacznę  cytatem z „Republiki marzeń” po Schulzowsku: „Tam gdzie mapa kraju staje się już bardzo południowa, płowa od słońca, pociemniała i spalona od pogód lata, jak gruszka dojrzała – tam leży ona, jak kot w słońcu – ta wybrana kraina, ta prowincja osobliwa (…)”.
Biblioteka z Zemborzyc, to najdalej wysuniętą na południu, na  płowej mapie Lublina placówka kulturalna. Od niej rozpoczniemy prezentacje sieci placówek bibliotecznych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. To najbardziej „ekologiczna „ z wszystkich bibliotek w Lublinie, gdzie czas płynie powoli , a po trawniku chodzą dostojnie kury. Położona niedaleko Zalewu  Zemborzyckiego i w parafii pw. Św. Marcina, o której pierwsze wzmianki sięgają 1429 roku. Za biblioteką przebiegają tory kolejowe, gdzie w 1914 roku wybudowano przystanek kolejowy.
Historia biblioteki związana jest z 1957 rokiem, wtedy powstaje Gromadzka Biblioteka Publiczna w Zemborzycach, a zlokalizowano ją w prywatnym domu p. Lenkiewicza, a prowadzącą została Maria Rzymowska. Dwa lata później przeprowadzka do lokalu Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, zaś w marcu 1960 – przenosiny do Szkoły Podstawowej w Zemborzycach Kościelnych, by po roku w październiku 1961 roku znowu wrócić do domu p. Lenkiewiczów.
Czytaj całość...
DLACZEGO "X JUBILEUSZ" MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ IM. HIERONIMA ŁOPACIŃSKIEGO W LUBLINIE?
środa, 04 kwiecień 2012
image_002.jpgMiejska Biblioteka obchodzi w tym roku swój mały jubileusz dziesięciolecia jako samodzielna placówka. Jednakże jej rodowód sięga  1907 roku.  Jaka była geneza powstania miejskiej biblioteki  i kto się najbardziej do jej powstania przyczynił? Skąd tyle zmian i zawirowań wokół tej instytucji?
Dla  nas Czytelników był to zawsze „Łopata”: „miejski czy „wiejski” - czytaj wojewódzki!
Jeśli więc  nie wiadomo o co chodzi to… wiadomo, że  o …!


Hieronim Łopaciński to wspaniały nauczyciel gimnazjum, językoznawca, etnograf, członek Akademii Umiejętności w Krakowie, historyk miasta Lublina,  wielki zbieracz, szperacz, bibliofil, pasjonat i historyk kultury. Po swojej tragicznej śmierci - wpadł pod dorożkę - pozostawił po sobie wspaniałą bibliotekę składającą się z kilku tysięcy woluminów, w tym starych druków, inkunabułów, rękopisów, map i atlasów oraz wielu rycin, grafik, sztychów, numizmatów.  
Rodzony brat Hieronima - Rupert  Jan - dyrektor cukrowni lubelskich był inicjatorem powołania  najpierw Towarzystwa Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego 25 marca 1907 roku (użył wybiegu i założył Towarzystwo - pamiętajmy, że w Królestwie Kongresowym nie istniały biblioteki publiczne), by następnie dwa  miesiące później 26 maja 1907 roku  powołać Bibliotekę Publiczną im. Hieronima Łopacińskiego w Lublinie. Przekazany przez niego zbiór dokumentów historycznych i księgozbiór brata Hieronima stały się fundamentem Biblioteki Miejskiej Lublina. Prawdopodobnie też z jego inicjatywy w pierwszych latach działalności Towarzystwa większość funduszy pochodziła z darowizn tychże cukrowni. Bibliotekę do użytku publicznego oddano 26 kwietnia 1908 roku. Mieściła się ona  w podominikańskiej części klasztoru na Starym Mieście, wydzierżawionym  przez Trybunał Koronny.

Czytaj całość...
<< Start < Poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 Następna > Ostatnia >>

Wyniki 61 - 70 z 71
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.