Biblioteka Miejska wspiera kandydata Lublin o ESK 2016 Drukuj
czwartek, 11 marzec 2010
ESK - Zdjęcie 001Piotr Tokarczuk to nie tylko dyrektor MBP, ale skuteczny menadżer w budowaniu „ nowoczesnej przestrzeni bibliotecznej w mieście”. Jego dzieciątkiem jest  rodząca się na Czubach mediateka. Pomysłodawca „Biblioteki Atomowej” i inicjator spotkań pracowników miejskiej biblioteki z grupą SPOKO, która przybliża  promocję Europejskiej Stolicy Kultury 2016 mieszkańcom Lublina.

Miejska Biblioteka Publiczna  im H. Łopacińskiego ( nie mylić z WBP o tej samej nazwie) to największa instytucja kultury w mieście posiadająca 31 filii bibliotecznych rozrzuconych po całym mieście, mająca także swoje placówki w trzech szpitalach na al. Kraśnickiej i  Chodźki, posiadająca także zbiory książki mówionej. Pracująca non profit jako jedyna instytucja  kultury w mieście. Oprócz statutowych obowiązków, promuje od początków idee starania się Lublina o Europejską Stolicę Kultury, zarówna na stronach  www.mbp.lublin.pl  jak i www.niecodziennik.mbp.lublin.pl, a w niedalekiej przyszłości również poprzez bibliotekarzy, oraz woluntariuszy ze SPOKO. Bibliotekarskie doświadczenie i kontakty wokół filii ze szkołami, przedszkolami, radami osiedla, stowarzyszeniami i innymi podmiotami swoją struktura przypominają budowę atomu, stąd nazwa projektu „Biblioteka Atomowa”. To właśnie poprzez ten projekt zostanie uwolniona energia drzemiąca w możliwościach instytucji i skupiających się wokół niej Czytelników (przeszło 70 tys. ). Biblioteka chce także wykorzystać do tego program „Biblioteczne okno na świat miast partnerskich Lublina” realizowany z dużym powodzeniem od ośmiu lat.
ESK - Zdjęcie 002W spotkaniu na Starym Mieście w urokliwej bibliotece- .filii  21 gośćmi MBP byli: Marcin  Skrzypek, Anna Machocka, Marcin Kamola, Agata Will, Aleksandra Duź,Bartosz Łagiewka, Anna Kosińska, Katarzyna Pazdan,.Ze strony przedstawicieli „Spoko” padła propozycja współpracy woluntariuszy z miejską biblioteką by promować w różnych miejscach i okoliczności, na rózne sposoby  idee ESK 2016. Piotr Tokarczuk wspomniał o możliwościach biblioteki  w tej dziedzinie, poprzez wręczanie każdemu czytelnikowi ulotki na temat ESK. Jednocześnie bronił autonomii imprez bibliotecznych, że nie będzie możliwe  przy innych imprezach tego czynić. Współpraca MBP i Spoko nabiera powoli rozmachu. Już wkrótce będzie można smakować owoce pierwszych poczynań.

Jerzy Jacek Bojarski

Fotografie:

ESK - Zdjęcie 003
ESK - Zdjęcie 004
ESK - Zdjęcie 005
ESK - Zdjęcie 006
ESK - Zdjęcie 007
ESK - Zdjęcie 008
ESK - Zdjęcie 009
ESK - Zdjęcie 010
ESK - Zdjęcie 011
ESK - Zdjęcie 012
ESK - Zdjęcie 013
ESK - Zdjęcie 014
ESK - Zdjęcie 015
ESK - Zdjęcie 016
ESK - Zdjęcie 017
ESK - Zdjęcie 018
ESK - Zdjęcie 019
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.