Aplikacja na konkurs ESK2016 - jaka będzie? Drukuj
sobota, 27 marzec 2010
ESK jaka będzie? - Zdjęcie 001   Spotkanie prasowe w „Czarciej Łapie” z ekspertami projektu Europejska Stolica Kultury 2016 to kolejny krok w stronę obranego celu, by przygotować aplikację na konkurs ESK. Czasu na napisanie aplikacji pozostało niewiele, bo raptem 5 miesięcy. Dokument ten Miasto Lublin musi złożyć do 30 sierpnia 2010 roku.
   Na pewno nasza aplikacja nie będzie  tak obszerna jaką przygotowała  stolica na 2013 – Marsylia ( publikacja ma przeszło 250 stron, pięknie wydana, przedstawiająca strategię francuskiej Marsylii), ale jej siła nie leży w ilościach stron. Lublin ma wiele plusów, choćby to, że nie jest miastem bogatym - paradoks. W Polsce chęć starania się o tytułu wyraziło oprócz Lublina dziewięć miast: Gdańsk, Warszawa, Wrocław, Toruń, Poznań, Katowice, Szczecin, Łódź, Białystok.  Tak więc konkurencja jest duża. Polskie miasto będzie w 2016 roku dzielić ten tytuł z miastem hiszpańskim, tam kandydatów jest 12.
   Kim są nasi eksperci?
Z materiałów przygotowanych przez Biuro ESK (Referat ds. rozwoju kultury i projektów kulturalnych- przy Wydziale Kultury UM Lublin) wynika, że  ich wiedza, doświadczenia  są rozległe i bogate.
Rose Fenton  - mówi - spotkaliśmy się z zespołem odpowiedzialnym za kulturę w mieście. Podkreślała, że w staraniach o tytuł potrzebne jest „3 x  p”. Po pierwsze pasja – o namiętności działania i zarażania nią innych; po drugie procesie angażowania – starania się o tytuł, aby ten proces trwał i rozwijał się; po trzecie – politycy – by wspierali władze miasta i  działania.
Dragan Klaic sugerował, ze Lublin, może być miastem pilotażowym w prowadzeniu nowego modelu kultury. Praca nad aplikacją jest swojego rodzaju „inwentaryzacją” kultury, a zarazem pisaniem strategii na przyszłość Wspominał  o potrzebie zbudowania nowoczesnego modelu organizacyjnego i programowego,  dobrym zarządzaniu kulturą, o autonomii organizacji i kulturze jako edukacji z elementami badawczymi.

ESK jaka będzie? - Zdjęcie 002Lublin zainwestował w kulturę sporo pieniędzy Centrum Spotkania Kultur ( teatr w budowie), Centrum Kultury na Peowiaków czy Teatr Stary.
Miasto jest powoli rozpoznawalne m.in. poprzez Noc Kultury, Festiwal Tradycji i Awangardy Muzycznej KODY, Festiwal literacki-Miasto Poezji, Planeta, Jarmark Jagielloński L2 – potęgowanie kultury Lublina i Lwowa, Forum Tańca Współczesnego, Festiwal Teatrów Europy Środkowo Wschodniej – Sąsiedzi, oraz szereg innych cyklicznych wydarzeń kulturalnych, których nie sposób wszystkie wymienić..
ESK jaka będzie? - Zdjęcie 004To co dzieje się w Lublinie, w jej placówkach  kulturalnych oraz zaangażowanie osób i organizacji np SPOKO wokół starania się o ESK2016 buduje klimat i uzasadnione pragnienia, że kierunek jest słuszny. Potrzebna jest strategia w mieście i regionie, która będzie podtrzymywała ten entuzjazm i dawała niezbędną stabilizację programową i finansową placówkom.

Jerzy Jacek Bojarski


Europejscy eksperci projektu ESK Lublin 2016

Rose Feneton
 „niezależna  producentka sztuki, ekspertka nadzorująca prace Mobile Lab of Theatre and Communication -.międzynarodowych warsztatów teatralnych dla młodych krytyków. Współzałożycielka i od 2005 roku dyrektorka Londyńskiego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego LIFT. Koordynuje projektu FIT - Festivals in Transition - inicjatywy ośmiu europejskich festiwali powstałej w celu wzmocnienia roli współczesnych międzynarodowych festiwali teatralnych. Zaangażowana jest również w zagadnienia Climate Change poprzez projekt Tipping Point, projekt, w którym uczestniczą naukowcy i artyści. Jedna z założycielek, a w latach 2002-2005 prezeska sieci THEOREM. Sieć wspiera działania młodych twórców z Europy Środkowej, Wschodniej i Centralnej.
Jest członkinią zarządu Roundhouse, festiwalu Dance Umbrella i inicjatywy Moti Roti. Współautorka książki The Turning World- Stories from the London International Festival of Theatre która ukazała się w 2005 roku”

Dragan Klaic    
Z wykształcenia historyk i krytyk teatralny, jest wybitnym, cenionym analitykiem kultury, polityki kulturalnej, instytucji kultury i międzynarodowej współpracy kulturalnej. Związany m.in. z Central European University w Budapeszcie, Leiden University, University of Bologna, University of Arts Belgrade i Bilgi University w Istabule Dragan Klaic jest prezesem Europejskiego Forum na rzecz Sztuki i Dziedzictwa (EFAH), założycielem i przewodniczącym European Festival Research Project (Europejskiego Centrum Badań Festiwalowych ) jak też współtwórcą znaczących projektów kulturalnych. Jest też autorem książek poświęconych rozwojowi kultury, międzynarodowej współpracy kulturalnej i zagadnieniom rozwoju form teatralnych.

(źródło portal Lublin2016)ESK jaka będzie? - Zdjęcie 003

ESK jaka będzie? - Zdjęcie 005
ESK jaka będzie? - Zdjęcie 006
ESK jaka będzie? - Zdjęcie 007
ESK jaka będzie? - Zdjęcie 008
ESK jaka będzie? - Zdjęcie 009
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.