Listy do Henia Drukuj
piątek, 09 kwiecień 2010
19 kwietnia 2010 (poniedziałek) zapraszamy na Listy do Henia – działanie edukacyjne organizowane od kilku lat przez Ośrodek “Brama Grodzka – Teatr NN”.

W tym dniu uczniowie lubelskich szkół i mieszkańcy Lublina mają możliwość wysłania osobistego listu do Henia Żytomirskiego – żydowskiego chłopca urodzonego w 1933 roku w Lublinie, zgładzonego przez hitlerowców w komorze gazowej prawdopodobnie w listopadzie 1942 roku. Listy wysłane na lubelski adres Henia wracają do nadawców z adnotacją „adresat nieznany”, „nie ma takiego adresu”, co w czytelny sposób pokazuje konsekwencje Zagłady.


Pisanie i wysyłanie listów do Henia odbędzie się przed wejściem do Banku Pekao S.A. (Krakowskie Przedmieście 64), gdzie w 1939 roku zostało wykonane ostatnie zachowane zdjęcie chłopca. Od godz. 14:00 do 16:30 będzie stała tam skrzynka pocztowa Teatru NN.

PROGRAM:
14:00-16:30 - wysyłanie listów do Henia (Krakowskie Przedmieście 64).
16:30 – spacer do miejsc związanych z życiem Henia (ul. Szewska 3 >> ul. Kowalska 11 >> ul. Podwale).


HENIO ŻYTOMIRSKI. WARSZTATY
Przed 19 kwietnia w Ośrodku „Brama Grodzka – Teatr NN” będą odbywać się warsztaty o Heniu Żytomirskim połączone z pisaniem listów do Henia. Listy, które Uczniowie napiszą na warsztatach zostaną 19 kwietnia wrzucone przez nich do skrzynki na Krakowskim Przedmieściu. Warsztaty są wyjątkową okazją, by poznać historię Henia i dzięki temu bardziej osobiście i świadomie wziąć udział działaniach zaplanowanych na 19 kwietnia. Zapraszamy grupy zorganizowane (uczniowie, studenci).

Osoba do kontaktu: Anna kiszka (Laboratorium Edukacji i Animacji) e-mail: anna@tnn.lublin.pl, tel. 81-5325867
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.