Modlitwa w kościele akademickim za śp. Edwarda Wojtasa i Innych Drukuj
wtorek, 13 kwiecień 2010
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 001W poniedziałkowy wieczór 12 kwietnia w kościele akademickim KUL odprawiona została msza święta w intencji ofiar katastrofy lotniczej w Smoleńsku, a w szczególności za lubelskiego posła Edwarda Wojtasa i Inne ofiary, które w jakimś stopniu były związane z Lubelszczyzną i KUL-em.
Kościół i plac przed nim zgromadził tysiące lublinian, chcących
złożyć hołd tragicznie zmarłym. Bardzo osobiste wystąpienie miał Rektor KUL ks.prof. Stanisław Wilk. Wspomniał Prezydenta Najjaśniejszej Rzeczypospolitej prof. Lecha Kaczyńskiego, dzięki inicjatywie którego podjęta została uchwała o finansowaniu działalności KUL z budżetu państwa, tak jak innych publicznych uniwersytetów. Pan prezydent Kaczyński był także doktorem honoris causa naszej katolickiej uczelni.
We wspomnieniach Księdza Rektora nie zabrakło posła Edwarda Wojtasa, który interesował się KUL-em i wspierał jego władze. Wymienił także pana Janusza Krupskiego, który jako student działał zarówno na rzecz uczelni,jak i niepodległości Polski (m.in. poprzez stworzenie nielegalnego pisma
młodych katolików "Spotkania").

Rektor mówił także, że z ministrem Mariuszem Handzlikiem (absolwentem socjologii KUL) miał niedługo spotkać się w sprawie przygotowania wizyty prezydenta Estonii na KUL, do spotkania już nie dojdzie...Przypomniany został także Ordynariusz Polowy Wojska Polskiego ks. gen. dyw. Tadeusz Płoski, który wspólnie z ks. ppłk Janem Osińskim był niedawno na KUL. Ks. Rektor mówił również o zmarłym ostatnim prezydencie II Rzeczypospolitej Ryszardzie Kaczorowskim, który wspierał przez wiele lat Katolicki Uniwersytet. Msza święta była okazją do modlitwy za ofiary tragedii i ich rodziny, a także umożliwiła zastanowienie się nad losem Najjaśniejszej Rzeczypospolitej, która kolejny raz w katyńskim lesie utraciła najwartościowszych swoich synów i córki.
Piotr Gawryszczak

Modlitwa w kościele - Zdjęcie 002
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 003
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 004
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 005
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 006
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 007
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 008
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 009
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 010
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 011
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 012
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 013
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 014
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 015
Modlitwa w kościele - Zdjęcie 016
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.