Marsz pod krzyż katyński Drukuj
wtorek, 13 kwiecień 2010
Katyń - Zdjęcie 001Wieczór już zapadał 12 kwietnia, gdy zarówno kościół Akademicki KUL, jak i plac przed nim zaczął zapełniać się osobami, które przyszły aby modlicć się za ofiary tragedii w Smoleńsku. Koncelebrze przewodniczył arcybiskup miejsca. W kazaniu wspominał głównie śp. Edwarda Wojtasa posła RP, o którym opowiadał bardzo ciepło, jako o człowieku przyjaznym innym ludziom. Wymienił także innych zmarłych, którzy poprzez mieszkanie lub studia związani byli z Lublinem i KUL-em. Nawiązał do pierwszych kondolencji, jakie otrzymał w poniedziałek od rabina z warszawskiej gminy wyznaniowej żydowskiej, a także nawoływał do przebaczenia, bo: "jakby się czuli dzisiejsi narodowi demokraci, gdyby wypominano im, że zabili prezydenta Narutowicza", jakby to miało jakiekolwiek znaczenie w obliczu tej tragedii.
Cały dzień młodzież skupiona w Niezależnym Zrzeszeniu Studentów KUL i UMCS, Forum Młodych PiS i kilku innych organizacjach za pomocą sms-ów umawiała się na marsz pod krzyż katyński, jaki miał się odbyć po zakończeniu mszy świętej (nie wiedząc zapewne, że jej organizatorzy zaproszą na pochód na ul. Karłowicza). Kilkadziesiąt osób przeszło w milczeniu sprzed kościoła "kulowskiego" na ul. Głęboką, aby tu złożyć kwiaty i zapalić znicze zarówno na znak pamięci z ofiarami sowieckich mordów z 1940 r., jak i w dowód uznania i solidarności z ofiarami katastrofy lotniczej pod Smoleńskiem i ich rodzinami.

W marszu obok obecnie zaangażowanej młodzieży udział wzięli m.in. radna Jadwiga Mach, pracownik IPN dr Leon Popek, b. przewodniczący Samorządu Studentów KUL z lat 80-tych Grzegorz Grządziel z żoną Iwoną, b. działacze NZS UMCS z lat 80-tych Mariusz Węs i Tomasz Kępa, czy radni Rady Miasta Lublin: Marek Wójtowicz i niżej podpisany. Dr L. Popek zauważył, ze marsz przypomniał mu nieco swoja atmosferą marsze z końca lat 70-tych, zatem wspomnieliśmy czynnego uczestnika przedsierpniowej opozycji Janusza Krupskiego.
Po krzyżem katyńskim zebrani odśpiewali hymn państwowy i hymn "Boże coś Polskę...", a także odmówili "wieczne odpoczywanie..." za wszystkie ofiary obydwu katyńskich mordów.
Rozchodząc się, zapraszano na kolejne uroczystości rocznicowe Katynia, tj. czwartkową mszę św. w kościele Po-Wizytkowskim czy mszę za dusze zmarłych w ostatniej katastrofie, jaką zamówiła lubelska "Solidarność" w kościele OO. Dominikanów przy ul. Złotej na Starym Mieście w Lublinie w piątek 16 kwietnia o godz. 18.00.
Piotr Gawryszczak

Katyń - Zdjęcie 002
Katyń - Zdjęcie 003
Katyń - Zdjęcie 004
Katyń - Zdjęcie 005
Katyń - Zdjęcie 006
Katyń - Zdjęcie 007
Katyń - Zdjęcie 008
Katyń - Zdjęcie 009
Katyń - Zdjęcie 010
Katyń - Zdjęcie 011
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.