Msza w intencji śp. Janusza Krupskiego Drukuj
wtorek, 13 kwiecień 2010
Janusz KrupskiW środę o godz. 19,30 w kościele OO Dominikanów w Lublinie zostanie
odprawiona msza św. za Janusza Krupskiego. Po mszy spotkanie w Sali Unii
Lubelskiej.


Janusz był związany z Duszpasterstwem Akademickim  u oo. Dominikanów w latach siedemdziesiątych,  prowadzonym przez o. Ludwika Wiśniewskiego. Studiował historię na KUL, kierował studenckim Kołem Naukowym Historyków. Był współwydawcą "Spotkań", Niezależnego Pisma Młodych Katolików, wydawanego w drugim obiegu w Lublinie w latach 1977-87. Za swoją działalność był represjonowany przez SB. W 1980 wszedł do władz zarządu regionu  NSZZ Solidarność w Gdańsku. W roku 1983 został uprowadzony do Puszczy Kampinowskiej przez funkcjonariuszy SB z Departamentu IV pod dowództwem Grzegorza Piotrowskiego i oblany kwasem żrącym doznając licznych poparzeń I i II stopnia. W latach 1990–1992 był dyrektorem wydawnictwa Editons Spotkania. Brał też udział w pracach sejmowej komisji nadzwyczajnej do zbadania skutków stanu wojennego i Komisji Odpowiedzialności Konstytucyjnej. Od 1993 był prezesem Wydawnictwa Krupski i S-ka.Od 2000 do 2006 pełnił obowiązki zastępcy prezesa IPN. Od 19 maja 2006  był kierownikiem Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.
    Na tym stanowisku zastała go śmierć podczas podróży 10 kwietnia 2010 wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim na uroczystości 70-lecia zbrodni katyńskiej. Osierocił siedmioro dzieci: Piotra, Pawła, Tomka, Łukasza, Jasia, Marysię i Tereskę. Jego żona Joanna Puzyna-Krupska jest prezesem Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”
(jjb)


< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.