Żydzi i chrześcijanie zjednoczeni w modlitwie Drukuj
czwartek, 15 kwiecień 2010
image_001.jpgTragedia pod Smoleńskiem  zgromadziła Żydów i chrześcijan w Jeszywas Chachmej Lublin im. Rabina Majera Szapiry na wspólnej modlitwie. Synagoga  nieoczekiwanie wypełniła się młodymi Żydami z Kanady, Francji, którzy w poniedziałek brali udział w Marszu Żywych Auschwitz.
Jednak najważniejsza jest obecność członków gminy z Naczelnym Rabinem Polski Michaelem Schudrichem.Wśród uczestników tego nabożeństwa nie brakuje i lubelskich chrześcijan.
Jest obecny biskup Mieczysław Cisło- Przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Judaizmem Rady episkopatu Polski, także wierni  kościołów luterańskiego i zielonoświątkowego.
Miejsce przed bimą, pośród kwiatów w narodowych barwach Polski i Izraela: biało-czerwonych i biało niebieskich, zajęły zdjęcia pary prezydenckiej i wszystkich tragicznie zmarłych.
Rabin rozpoczyna nabożeństwo Psalmem 23. Słowa Bóg pasterzem moim recytowane hebrajsku i polsku, brzmią jak nadzieja i pocieszenie. Z kolei jego słowa po modlitwie, gdy  mówi ze w sobotni dzień szabasu czytany był fragment  Tory o śmierci synów Aarona w pożarze.  Aaron na tą wieść zareagował wielkim milczeniem. I nasuwa się pytanie czy i my potrafimy zrobić coś więcej na taką wieść niż Aaron, Nie nam też pozostaje to wielkie milczenie, wielka cisza wobec tej tragedii.
Rabin Schudrich pozwolił sobie na osobiste wspomnienia Pana Prezydenta Kaczyńskiego. Podkreślał to, że Prezydent Lech Kaczyński był przyjacielem państwa Izrael i Żydów. Wspominał wspólny wyjazd do Katynia przed kilkoma laty. Tam osobiście pomagał mu odszukać tabliczkę upamiętniającą śmierć Naczelnego Rabina Wojska Polskiego majora Barucha Steinberga zamordowanego w Katyniu. [nota bene w listopadzie 2007 Minister Obrony Narodowej podczas uroczystości  „Katyń” mianował rabina do stopnia podpułkownika]. Jak podkreślał rabin ta krótka modlitwa przy tej tablicy była ważna dla prezydenta.
 Natomiast Pani Maria, jak oznajmił Michael Schudrich, gdy widział jej uśmiech to miał wrażenie że gdy była obecna podczas spotkań, to swoim uśmiechem go rozświetlała. Jej uśmiech był jak słońce.  Wspomniał jeszcze dwie bliskie mu osoby Ks. Indrzejczaka, niesamowicie skromnego, ale wielkiego człowieka. To on przed laty w swojej parafii, gdy nie były jeszcze oficjalnie organizowane Dni Judaizmu, je organizował i go zapraszał. Pozostanie mu też w pamięci serdeczność i wesołość biskupa prawosławnego Mirona.
Z głębokości wołam do ciebie Panie, wysłuchaj mój głos na przemian w języku polskim i hebrajskim płynęły modlitwy.
Po kadiszu, na zakończenie nabożeństwa Żydzi i obecni tam chrześcijanie zapalili 96 symbolicznych świec za każdego poległego. Ból i cierpienie połączyły wszystkich w modlitwie.

Elżbieta Kocyła

Wideo: Jerzy Jacek Bojarski
Film - 001 001 Rabin Michael Schudrich wyjaśnia torę o milczeniu Aarona w obliczu śmierci dwóch braci w pożarze (4073 KB, 67 sek.)
Film - 002 002 Rabin Michaela Schudrich śpiewa Psalm 130 (3074 KB, 26 sek.)
Film - 003 003 Rabin Michael Schudrich wspomina prezydenta Kaczyńskiego jak szukał tabliczki Naczelnego Rabina WP majora Barucha Steinberga (8475 KB, 132 sek.)
Film - 004 004 Rabin Schudrich czyta Psalm  23 (6525 KB, 58 sek.)
Film - 005 005 Michael Schudrich odmawia kadisz (2759 KB, 26 sek.)
Film - 006 006 bp Mieczysław Cisło  udziela wywiadu  (7354 KB, 89 sek.)

Fotografie: Jerzy Jacek Bojarski

image_002.jpg
image_002.jpg
image_002.jpg
image_002.jpg
Od lewej Michael Schudrich. Mieczysław Cisło i Roman Litman
image_002.jpg
image_002.jpg
image_002.jpg
image_002.jpg
image_002.jpg
image_002.jpg
image_002.jpg
image_002.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.