Grażka Lange: książka i róża, wernisaż i wykład Drukuj
wtorek, 20 kwiecień 2010
image_001.jpgGaleria 31 miejskiej biblioteki będzie gościć 23 kwietnia na Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich graficzkę Grażkę Lange.  Odbędzie się jej wernisaż, wykład i spotkanie z czytelnikami. Autorka to jedna z bardziej znanych i utalentowanych współczesnych polskich projektantek książek. Prowadzi zajęcia na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Nagradzana za projekty książek i ilustracji (IBBY: Lipsk,  Warszawa i w Konkursie na Najpiękniejszą Książkę Roku).
Po raz pierwszy obchodzono ten dzień  - ustanowiony poprzez UNESCO na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców - 23 kwietnia 1995 roku.  To nie przypadek z tą symboliczną datą dla światowej literatury – wtedy urodzili się lub zeszli z tego świata wybitni pisarze tacy jak: Miguel de Cervantes , William Shakespeare; Inca Garcilaso de la Vega , Maurice Druon (ur. jako Maurice Kessel), islandzki noblista Halldór Kiljan Laxness (właśc. Halldór Guðjónsson), Rosjanin Vladimir Vladimirovič Nabokov, czy Katalończk Josep Pla. To w Katalonii istniała  długa tradycja obdarowywania w ten dzień kobiet czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez św. Jerzego (patrona regionu) smoka. Później zaś kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami z książek. To co roczne święto organizowane przez UNESCO w celu  ochrony własności intelektualnej - praw autorskich, ale także promocji książek i czytelnictwa uczci:
 Galeria 31 - Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie,
 ul. Braci Wieniawskich 5
 zapraszając  na wystawę
"Grażka Lange i jej książki",
połączone z wykładem autorki i spotkaniem z czytelnikami.
Wernisaż godz. 13.00.
Ekspozycję w Galerii 31 można oglądać do 7 maja w godzinach pracy Filii nr 30 MBP. 
Może i my w tym dniu zechcemy kogoś obdarować książką i różą?


Jerzy Jacek Bojarski

Informacje nadesłane:

image_002.jpgZ namiastką twórczości Grażki Lange  lublinianie mieli okazję zapoznać się w 2007 roku podczas pokonkursowej wystawy książki artystycznej   SZTUKA KSIĄŻKI - „CZAS”.  
Zorganizowaną  przez Związek Polskich Artystów Plastyków – Sekcję Książki Artystycznej i Muzeum Książki Artystycznej w Łodzi ekspozycję książki artystycznej, Miejska Biblioteka Publiczna w Lublinie udostępniła w dawnych salach Centrum Kultury przy Peowiaków. Wędrująca po różnych miastach Polski wystawa gościła w Lublinie przez trzy  tygodnie. (Drugą edycję tej wystawy Biblioteka pokazywała w październiku ub. roku.)

Opis zgłoszonej konkursowej książki:
Książka ta jest dziełem wielotomowym. Do udziału w wystawie zgłoszono tylko 2 tomy. Każdy z nich zawiera bilety kolejowe (zgromadzone na przestrzeni kilku lat), które stanowią swoista miarę czasu przestrzeni ( tom 1: 1.01.1993 - 29.09.1994, przestrzeń: Warszawa – Zalesie Górne – Warszawa; tom 2: czas: 1.10.1994 - 30.12.1996, przestrzeń: Warszawa – Zalesie Górne – Warszawa;). Kolekcja ta, ujęta w kolejne tomy, jest właściwie prywatna miarą, zarazem wizualizacją konkretnego czasu i przestrzeni, rodzajem namacalnego dowodu mijającego czasu, pokonywania przestrzeni.


Grażka Lange
Absolwenta Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Wydział Grafiki (dyplom z wyróżnieniem w Pracowni Książki i Ilustracji  prof. J. Stannego).
Na warszawskiej ASP prowadzi wraz prof. M. Buszewiczem Pracownię Projektowania Książki. Zajmuje się projektowaniem graficznym, ilustracją książkową.
Jest właścicielką pokaźnej kolekcji polskich książek dla dzieci z lat 60. i 70., ale także książek
z całego świata.
Nałogowo czyta książki.
Jak łatwo można zauważyć, słowo książka często powtarza się w jej życiorysie odmieniane przez wszystkie przypadki.

Opracowała graficznie ponad 60 książek w tym zilustrowała indywidualnie 11. Nagrody i wyróżnienia:
1988 - nagroda im. Janusza Grabiańskiego dla młodych ilustratorów;
1989 - wyróżnienie za cykl plakatów na Międzynarodowej Wystawie Sztuki Edytorskiej IBA, (Lipsk)
1991 - nagroda w konkursie dla młodych rysowników zorganizowanym przez "Gazetę Wyborczą";
1994 - dwa wyróżnienia PTWK w konkursie Najpiękniejsze Książki Roku za "Podręcznik do języka niemieckiego dla klasy V" M. Czerwińskiej, L. Halej, M. Kozubskiej, E. Krawczyk i "Zeszyt ćwiczeń dla klasy V";
1999 - wyróżnienie PTWK za opracowanie graficzne książki "Słowniczek interpunkcyjny dla najmłodszych z zasadami przestankowania" J. Podrackiego;
2000 - wyróżnienie PS IBBY w konkursie Książka Roku oraz nagroda PTWK za opracowane graficzne książki "Jak się nie bać ortografii? Kto próbuje - ten potrafi!" M. Brykczyńskiego;
2001 - nagroda główna za książkę "Jak się nie bać ortografii? Kto próbuje - ten potrafi!" w IV Międzynarodowym Biennale Sztuki Książki, Martin (Słowacja);
2002 - wyróżnienie w konkursie Komitetu Ochrony Praw Dziecka - Świat Przyjazny Dziecku za opracowanie graficzne serii słowników "Jak to powiedzieć? Jak napisać?" obejmujące: "Słownik ortograficzny dla najmłodszych" E. Polańskiego, "Mój pierwszy prawdziwy słownik" M. Krajewskiej oraz "Słowniczek interpunkcyjny dla najmłodszych..." J. Podrackiego, ilustracje: Grażyna Lange, (Warszawa);
2004 - nagroda w konkursie PS IBBY Książka Roku za książkę "Biały Niedźwiedź. Czarna krowa" M. Brykczyńskiego;
2004 - wyróżnienie w konkursie Dziecięcy Bestseller Roku za książkę "Biały Niedźwiedź. Czarna krowa" M. Brykczyńskiego;
2005 - wyróżnienie w konkursie PS IBBY Książka Roku za "Czerwonego Kapturka" J. OLech;
2006 - wpis na Listę Honorową IBBY za książkę "Biały Niedźwiedź. Czarna krowa" M. Brykczyńskiego;
2007 - nagroda Książka Roku PS IBBY za "Świat jest dziwny";
2008 - nagroda PTWK za całokształt twórczości;
wielokrotnie nagradzana w konkursie PTWK Najpiękniejsze Książki Roku.
 


< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.