Chopin na jazzowo Drukuj
środa, 21 kwiecień 2010
image_004.jpg19 i 21 kwietnia gościliśmy w bibliotece Pana Dariusz Jóźwika. Jest On absolwentem filologii polskiej UMCS, pracownikiem Działu Instrukcyjno - Metodycznego Miejskiej Biblioteki Publicznej.  Przedstawił prelekcję  pt. Chopin na jazzowo. Uzupełnieniem i doskonałym dopełnieniem Jego słów były fragmenty muzyczne w wykonaniu najwybitniejszych polskich muzyków i wokalistów.  Jazzowe opracowania muzyki Fryderyka Chopina  są zjawiskiem wyjątkowym w skali międzynarodowej. Pan Dariusz Jóźwik podkreślał, iż improwizowanie  jazzowe" na temat Chopina" pozostaje w zgodzie z procesem twórczym kompozytora, Chopin był przecież mistrzem improwizacji. Rozpoczęliśmy od wysłuchania interpretacji utworów Chopina w wykonaniu  Novi Singers, następnie tria pianisty Andrzeja Jagodzińskiego, które nagrało album zatytułowany”Chopin”. Andrzej Jagodziński od 1994 roku zajęty jest głównie projektami chopinowskimi. Tworzy jazzowe opracowania chopinowskich etiud, mazurków, polonezów, walców, nokturnów i preludiów.

Wiele emocji wywołało obejrzenie wspólnego występu, improwizacji na dwa fortepiany, Andrzeja Makowicza i Leszka Możdżera.   Pan Dariusz Jóźwik zaprezentował nam również Chopina w wykonaniu wokalistów jazzowych, m.in. Lory Szafran i Doroty Miśkiewicz. Na zakończenie wysłuchaliśmy fragmentów albumu Astigmatic Inspired by Chopin. Płyta ta to wyjątkowa kompilacja utworów współczesnej muzyki elektronicznej, które powstały z inspiracji twórczością Chopina. Ciekawostką albumu jest duet jednego z najbardziej znanych polskich dj-i Mr Krime z Agą Zaryan, która melorecytuje fragmenty listów Chopina w trzech językach: polskim, francuskim i angielskim.
Joanna Łopuszyńska
image_001.jpg
Dariusz Jóźwik
image_002.jpg
image_003.jpg
wystawa-  "Chopinowskie wariacje" - rysunki Benka Homziuka
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.