Kiedy poezja łączy pokolenia... Drukuj
wtorek, 11 maj 2010
image_015.jpg       Z radością przyjęliśmy zaproszenie pani Doroty Matyjaszczyk, dyrektora Biblioteki Gminnej w Spiczynie, na spotkanie z lubelską poetką panią Edą Ostrowską. Spotkanie odbyło się 5 maja w siedzibie biblioteki. Uczestniczyli w nim uczniowie gimnazjum oraz grono dorosłych wielbicieli literatury. Oto fragmentaryczny zapis wrażeń z tego majowego popołudnia:

„Na wstępie przemówił pewien Pan, który opowiedział kilkoma słowami o poetce i jej wierszach. Mówił bardzo ciekawie, a przy tym z poczuciem humoru. Następnie oddał głos poetce. Pani Eda dopowiedziała kilka zdań do prezentacji i zaczęła czytać swoje wiersze.[…]. Uważam, że pani Eda to skromna i utalentowana poetka. Mimo tego, że była zdenerwowana, wypadła dobrze, a jej wiersze to jakby jej przeciwieństwo: są odważne, a czasem nawet zbyt śmiałe. Nie żałuję, że poszłam piątego maja do biblioteki. Zaś po korespondencji na gg z innymi uczniami dowiedziałam się, że inni myślą dokładnie tak jak ja.”
                                        Ania

 
    „Po krótkim wstępie autorka przeczytała nam wiersze z lat młodzieńczych, kiedy to dopiero odkrywała swój talent,image_001.jpg jak i te, które powstały całkiem niedawno. […] Moim zdaniem wiersze pani Ostrowskiej są bardzo poruszające, zwłaszcza że są one odzwierciedleniem życia i problemów poetki. Bardzo zafascynowało mnie to, że tak otwarcie opowiedziała nam o tym, jak naprawdę wygląda jej codzienność. Jedynym negatywnym odczuciem z mojej strony był brak doświadczenia w publicznych wystąpienia i ogromna trema poetki. Jednak wsłuchując się w piękno poezji, byłam wręcz oczarowana i wszystkie niedociągnięcia stawały się prawie niezauważalne.”
                                        Sylwia

    „Nie spodziewałem się tak szczupłej kobiety w roli wierszopisarza. […] Język, jakim posługiwała się artystka w rozmowie z publicznością, znacznie różnił się od tego „na papierze”. W rozmowie pani Eda byłą skromna, w wierszach zaś ukazywała inne oblicze…”
                                        Bartek

„Pani Eda w wierszach przedstawiała swoją odwagę, uczucia i charakter, którego w życiu nie widać. Poetka opowiadała o braku akceptacji w swoim otoczeniu, o trudnościach, z jakimi musi się borykać. To było dla mnie zaskoczenie. Nie mogłam uwierzyć w to, że mądra i wrażliwa kobieta, zdobywczyni nagród ma takie problemy. Dla mnie było to najciekawsze spotkanie, w jakim brałam udział….[…]. Jestem pełna uznania dla poetki, która mi zaimponowała, ponieważ każdy wiersz był inny, miał inne znaczenie.
    To spotkanie było dla mnie jak lekcja. Nauczyłam się, że nie najważniejszy jest wygląd czy pieniądze, lecz nasze wnętrze i uczucie są ważne.”
                                        Judyta

image_002.jpg„To, w jaki sposób poetka okazuje głęboką wiarę w Boską ingerencję w jej twórczość, sprawiło, iż nawiedziła mnie głęboka refleksja. Nie zdawałam sobie sprawy z tego, że poeci mają tak wspaniałą osobowość i mimo mijających lat dalej kochają to, co robią, w ten sposób również poznając siebie.
    Zdumienie we mnie wzbudził fakt, iż tak z pozoru nieśmiała i drobna kobieta ma w sobie tyle skrywanych emocji. Jeśli chodzi o poezję pani Edy, to mogę powiedzieć, że jest nie zwykła i mimo dość skomplikowanych słów i metafor, każdy ją rozumie. Wszyscy na swój sposób interpretują wiersze. Pani Ostrowska potrafi właśnie tak tworzyć – zrozumiale. […]
    Bardzo się cieszę z tego spotkania. Słuchanie wierszy z ust ich autorki było bardzo interesującym doświadczeniem, takim, jakbym odkryłą skarb, którego już nigdy nie będę chciała opuścić.”                             
Karolina
 
„Wsłuchując się w prezentowane teksty, wyobrażałam sobie niektóre rzeczy, postacie, zwierzęta, a niekiedy zdarzenia. […] Spotkanie oceniam pozytywnie, gdyż poetka nie nudziła swoim mówieniem, a każdy z nas mógł wsłuchiwać się w tonację jej wierszy. Chętnie wybrałabym się na takie spotkanie jeszcze raz.”
                                        Sylwia

„Myślę, że poetka ma bardzo interesującą osobowość, która jest ukazywana w jej utworach. […] Pani Eda pokazywała nam także rysunki swojego syna, który ma 12 lat. […]
Uważam, że pani Ostrowska jest wspaniałą matką i artystką, chociaż brakuje jej pewności siebie.”
                                        Aneta

    „Pani Ostrowska przyznała szczerze, że dawno nie prowadziła takiego wykładu, więc czułą się trochę zestresowania. Ja natomiast z zaciekawieniem wsłuchiwałem się w jej wiersze, starając się odnaleźć w nich sens. Po tym, kiedy pisarka powiedziała, że to nie od niej pochodzi poezja, lecz z nieba, lekko zaczynałem jej wierzyć. […] Ogólnie miło było spędzić dwie godziny na słuchaniu wierszy. Jednak sam nie chciałbym zostać poetą, dlatego że to zbyt wiele „kosztuje”…”
                                        Robert

    „Zaskoczyło mnie to, że pani Ostrowska powiedziała, iż w świecie komercji ludzie nie mają do poety szacunku. image_004.jpgBardzo mnie to zdziwiło, ponieważ odczuwam ogromny podziw dla niej i tego, co robi. W wierszach pani Edy jest odwaga i siła, której jej w codziennym życiu brakuje. […] Poetka miała tremę, gdyż dawno nie prowadziła takiego spotkania. Mam nadzieję, że będę miała kiedyś przyjemność spotkać panią Ostrowską i posłuchać jej wierszy.”
                                        Agnieszka

    „Jej wiersze są bardzo pouczające i pełne pasji.”
                                        Iza

    To było niezwykłe popołudnie! Zarówno przebieg jak i klimat tego spotkania na długo pozostaną w naszej pamięci. Wielu słuchaczy doświadczyło wrażenia, że „dotknęło poezji” – choćby przez krótką chwilę…
    A prawdziwa poezja to dar, który niesie szczęście i cierpienie.
    Dziękuję w imieniu uczniów klasy 2C Gimnazjum im. Jana Pawła II w Spiczynie.
                                        
Wychowawczyni
Antonina Gajom

Wideo i foto: Jerzy Jacek Bojarski
Film - 001 Eda Ostrowska czyta wiersz z 1978 r. "My poeci, my głupcy" (9095 KB, 62 sek.)
Film - 002 Eda Ostrowska, śpiewa swoją poezję (3813 KB, 55 sek.)
Film - 003 Eda Ostrowska, czyta poezję..(2475 KB, 36 sek.)
Film - 004 Eda Ostrowska, czyta wiersze (1681 KB, 21 sek.)

image_003.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
Eda Ostrowska
image_009.jpg
image_011.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.