Relacja: Kim jest dzisiaj Bruno Schulz? Drukuj
poniedziałek, 21 czerwiec 2010
image_002.jpgSpotkanie pod takim tytułem odbyło się w piątek, 18 czerwca, w filii nr 21 Miejskiej Biblioteki Publicznej przy Rynku. Pretekstem stała się promocja trzech kolejnych wydawnictw książkowych poświęconych Schulzowi.
Lublin i Bruno Schulz już od dawna tworzą stały, nierozerwalny związek. Chociaż pisarz nigdy nie był w naszym mieście, ma tu wielu oddanych sobie ludzi nauki, artystów czy dziennikarzy. Nic więc dziwnego, że nasze miasto po raz kolejny stało miejscem spotkania wybitnych schulzologów – tym razem nie tylko z Polski.
Czwartkowe spotkanie w bibliotece przy Rynku – tej samej, w której lublinianie jakiś czas temu spotkali się na wykładzie profesor Kitowskiej-Łysiak o twórczości plastycznej Brunona Schulza – poprowadził prof. Jerzy Jarzębski z Krakowa, niekwestionowany autorytet w dziedzinie egzegezy dzieł drohobyckiego artysty, autor wielu pozycji książkowych o Schulzu, w tym między innymi opracowania opowiadań w serii Biblioteki Narodowej.Do dyskusji zaproszeni zostali też dr Wiera Meniok, dyrektor Centrum Polonistycznego, działającego przy drohobyckim image_003.jpguniwersytecie oraz organizatorka Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza odbywającego się co dwa lata w rodzinnym mieście artysty. Przywiozła ze sobą książkę Współczesna recepcja twórczości Brunona Schulza. Materiały naukowe II Międzynarodowego Festiwalu Brunona Schulza (red. W. Meniok, Drohobycz 2009) – jak wskazuje tytuł, zawierającą cenny materiał pokonferencyjny zaprezentowany na przedostatnim Festiwalu. Drugim zagranicznym gościem spotkania był prof. Kris Van Heuckelom z uniwersytetu w Leuven w Belgii, współredaktor książki (Un)masking Bruno Schulz. New Combinations, Further Fragmentations, Ulitimate Reintegrations (red. D. De Bruyn, K. Van Heuckelom, Amsterdam – New York 2009). Swoją obecnością zaszczyciła nas również prof. Małgorzata Kitowska-Łysiak, redaktorka książki, która dosłownie kilka dni wcześniej ukazała się w Lublinie, pt.: Białe plamy w schulzologii (red. M. Kitowska-Łysiak, Lublin 2010). Ostatnia pozycja jest z kolei pokłosiem konferencji, która odbyła się w Lublinie w 2007 roku pod hasłem Schulzowska jesień.
Nie często tak znaczących gości udaje się zgromadzić pod wspólnym dachem, toteż uczestnicy spotkania z ochotą korzystali z tej okazji, aby zadać kilka pytań i podyskutować o tym, kim dziś, po 68 latach od swojej tragicznej śmierci, jest Bruno Schulz. Cieszyło to, że na spotkaniu można było zobaczyć te same twarze, które nie tak dawno widywało się podczas Festiwalu w Drohobyczu i powspominać jeszcze trochę minione wydarzenia. Ale, jak zwykle, nie zawiedli też i inni czytelnicy biblioteki, zajmując każdy fragment przestrzeni w salce przy Rynku.
W materii Schulza tyle jeszcze pozostało do odkrycia. Białe plamy w biografii, zaginione listy, tajemnicza powieść Mesjasz – tyle jeszcze mamy do zrobienia! A przed nami kolejne Festiwale w Drohobyczu, mnóstwo pomysłów – entuzjazm organizatorów udzielił się bowiem i jego uczestnikom. Mamy więc nadzieję, że Lublin dalej pozostanie wierny schulzowskim fascynacjom. A tymczasem – uchylając rąbka tajemnicy – przygotujmy się na wspólne świętowanie urodzin Brunona Schulza, oczywiście, razem z biblioteką!
Marzena Basara

fotografie: Jerzy Jacek Bojarski
image_005.jpg
Anna Rafalska i jej Goście
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
od lewej: Tomasz Pietrasiewicz
image_011.jpg
Wydawnictwo KUL -  "Białe plamy w schulzologii": redaktor Dorota Niedziałkowska
image_012.jpg
image_014.jpg
image_015.jpg
od lewej Anna Rafalska, dr Wiera Meniok(Ukraina), prof.KUL Małgorzata Kitowska-Łysiak,
Kris Van Heuckelom (Belgia) prof. UJ Jerzy Jarzębski

image_016.jpg
image_018.jpg
image_019.jpg
prof. Jerzy Jarzębski (Uniwersytet Jagielloński - Kraków)
image_020.jpg
image_021.jpg
image_022.jpg
image_024.jpg
image_025.jpg
image_029.jpg
w środku: projektant okładki "Białe plamy w schulzologii" dr Marcin Pastwa
image_028.jpg
z brodą prof. Sławomir Zurek
image_026.jpg
image_030.jpg
od lewej stoją: Anna Rafalska, prof. Małgorzata Kitowska-Łysiak, dr Marcin Lachowski

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.