Bohdan Butenko na "procelanowe" urodziny Galerii 31 Drukuj
wtorek, 31 sierpień 2010
image_001.jpgGaleria 31 w tym roku obchodzi jubileusz 20 lecia swojej działalności. Biblioteczną Galerię prowadzi Krystyna Rybicka         - starsza kustosz, która jest nie tylko bibliotekarzem, ale wytrawnym historykiem sztuki.
Niedawno jej wizerunek można było zobaczyć na wystawie „Sztukmistrze z Lublina”, co świadczy o jej żywotnym i ambitnym zaangażowaniu na polu kultury lubelskiej. Dotychczas przez Galerię 31  „przewinęły się" znakomitości autorskie m. in.: Zdzisław Witwicki, Andrzej Kot, Piotr Fąfrowicz, Leszek Mądzik, Grażka Lange, Alfred Gauda, Krzysztof Bartnik- Elżbieta Krygowska-Butlewska , Wanda Chotomska czy Blanka Gul-Olszewska. Tym razem Miejska Biblioteka Publiczna zaprasza na wystawę ilustracji książkowej oraz warsztaty ilustratorskie Bohdana Butenki
10 września 2010, godz. 13.00 ul. Braci Wieniawskich 5, Galeria 31 MBP
W lutym roku 2011, Bohdan Butenko będzie obchodził 80. rocznicę urodzin.
Pani Krystynie i  Panu Bohdanowi życzymy radości, zdrowia, weny twórczej i ad multos annos!

Jerzy Jacek Bojarski

Zapraszamy na celebrację rocznicowych spotkań.
Podczas pobytu Jubilata w Lublinie odbędzie się wernisaż  prac, warsztaty plastyczne z młodzieżą oraz promocja najnowszych książek „Wesoła gromadka” i „Królewna Śnieżka” - wydane przez NASZĄ KSIĘGARNIĘ  i „Cześć tato” wydana przez WYDAWNICTWO MILA.
Poniżej biogram mistrza i zdjęcia wykonane podczas poprzedniego pobytu Bohdana Butenki w MBP w Lublinie autorstwa Beaty Wijatkowskiej.


Zapraszamy na celebrację rocznicowych spotkań.
Podczas pobytu Jubilata w Lublinie odbędzie się wernisaż  prac, warsztaty plastyczne z młodzieżą oraz promocja najnowszych książek „Wesoła gromadka” i „Krulewna Śnieżka” - wydane przez NASZĄ KSIĘGARNIĘ  i „Cześć tato” wydana przez WYDAWNICTWO MILA.
Poniżej biogram mistrza i zdjęcia wykonane podczas poprzedniego pobytu Bohdana Butenki w MBP w Lublinie autorstwa Beaty Wijatkowskiej.
Jerzy Jacek Bojarski


image_002.jpgBohdan Butenko
- urodził się 8 lutego 1931 roku w Bydgoszczy. Spędził tam jednak tylko 8 lat swojego życia, bo już jesienią (październik) 1939 roku - miesiąc po wybuchu II wojny światowej - przeniósł się do Warszawy, gdzie mieszka do dzisiaj. Swoją karierę rozpoczął w roku 1955, lecz jak twierdzi - pierwsze komiksy tworzył już w szkole podstawowej. Koledzy byli z tego faktu zadowoleni, nauczyciele - trochę mniej. Jednak gdyby przypuszczali, że kunszt Gapiszona przewyższy rysowane na matematyce trójkąty, a trafność dowcipnych tekstów będzie przemawiać do czytelników bardziej niż poematy Słowackiego, to zapewne los zeszytów Pana Bohdana byłby zupełnie inny. Ukończył najpierw Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Plastycznych, a następnie studia na Akademii Sztuk Plastycznych (1955). Tam właśnie bronił dyplomu w pracowni Jana Marcina Szancera, wykonując ilustracje do książki pod tytułem "Opowieść o tulskim mańkucie i stalowej pchle" (autor: Mikołaj Leskow). W roku ukończenia studiów, Bohdan Butenko został redaktorem artystycznym wydawnictwa Nasza Księgarnia (1955) i to on zatwierdzał projekty graficzne książek, które trafiły później do druku. W NK pracował blisko 10 lat. Chyba nikt dokładnie nie zliczył, iloma pracami może się pochwalić. Od książek w stu procentach autorskich, poprzez plakaty filmowe, aż do scenografii teatralnych i telewizyjnych - to pozwala nazwać tego znamienitego rysownika Mistrzem Polskiej Ilustracji. Niektórzy uważają nawet, że nie tylko "Polskiej", ale z pewnością Europejskiej, a nawet Światowej... Od roku 1956 rozpoczął ilustrowanie książek różnych pisarzy (zarówno w kraju, jak i za granicą) i stał się także autorem szeregu własnych, kultowych produkcji. Z tych najbardziej znanych należy wymienić:    - "Pierwszy! Drugi!! Trzeci!!!" (KAW, 1975)    - "Pyś, czyli wiadukt nad chaszczami" (Literatura, 1998)    - "Bałwanka Gapiszona" (Ezop, 2001)    - "Gapiszon i krokodyl" (Ezop, 2003)    - "To ja, Gapiszon" (Egmont, 2003)    - "Krulewna Śnieżka" (Nasza Księgarnia, 2008) oraz wiele innych, w tym cykl o Kwapiszonie (Nasza Księgarnia). Współpracował z wieloma wydawcami oraz z czasopismami dla dzieci i młodzieży - "Miś", "Płomyczek", "Płomyk", "Świerszczyk". Jego ilustracje pojawiały się także w "Świecie Młodych", a przygody "Gapiszona" zostały zekranizowane. Jest laureatem wielu nagród. W kraju otrzymał między innymi:    - 1967, 1970, 1988, 1990, 2009 - nagrody w konkursie PTWK (Najpiękniejsza Książka Roku)    - 1979 - Srebrne Koziołki ("Dzień dobry!")    - 1979 - Srebrne Koziołki ("Historia jednego filmu")
   - 1990 - Książka Roku PS IBBY ("O Felku, Żbiku i Mamutku")    - 2003 - BESTSELLERek ("Babci Brygidy szalona podróż do Krakowa") Za granicą otrzymał między innymi:    - 1965 - nagrodę IBA (Lipsk) - il. i op. książki "Dong, co ma świecący nos" E. Leara    - 1970 - II nagrodę na MTK (Moskwa) - il. do książki "Ziemia" W. Zonna    - 1971 - nagrodę IBA (Lipsk) - il. i op. książki "Krople na start" L. Górskiego    - 1976 - Premio Europeo (Padwa) - il. książki "Całe życie Marianny" J. Duche    - 1977 - nagrodę IBA (Lipsk) za il. i op. książki "Pali się!" J. Brzechwy    - 2003 - nagrodę IMAGE (Istambuł) za il. do książki "Wyczyny niezrównoważonego hodży Nasreddina" I. Shaha. Otrzymał także nagrody za całokształt twórczości:    - 1974 - Nagroda Prezesa Rady Ministrów    - 1976 - Medal Komisji Edukacji Narodowej    - 1981 - Medal dla Twórców i Przyjaciół Książki dla Dzieci    - 2003 - nominacja PS IBBY do Szwedzkiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren    - 2004 - Medal PS IBBY    - 2005 - nominacja do Nagordy Prezydenta RP "Sztuka Młodym"    - 2005 - nominacja PS IBBY do Szwedzkiej Nagrody Pamięci Astrid Lindgren    - 2006 - "Pegazik" nagroda Poznańskich Spotkań Targowych    - 2006 - Doroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego    - 2009 - "Guliwer w krainie Liliputów" - dla dojrzałego i wybitnego twórcy, o znaczącym dorobku artystycznym lub naukowym. Jego rysunki zachwycają od ponad pięćdziesięciu lat. Śmiało więc można powiedzieć, że jest znany trzem pokoleniom Polaków.
Powyższe informacje pochodzą ze strony internetowej autora i  mamy zgodę na wykorzystanie ich.
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.