Mediateka wrocławska a lubelska "Biblio" Drukuj
piątek, 03 wrzesień 2010
   Już tylko kilka miesięcy, a Lublin będzie się cieszył swojąimage_002.jpg mediateką zwaną "Biblio", mieszczącą się przy ul.Szaserów 13-15 na Czubach. Wcześniej mieściła się tutaj pralnia, więc po niezwykle gruntownej przebudowie powstanie: "bryła przypominająca książkę, zaś aranżacja wnętrza będzie nawiązywać do skateparku, jak mówi dyrektor Piotr Tokarczuk. Można więc rzec żartobliwie, że w "pralniotece"  będzie "pranie mózgów" najnowszymi nośnikami wiedzy jak:audiobooki, filmy, płyty, programy edukacyjne, gry oraz inne multimedia.
  
Natomiast Mediateka wrocławska powstała na bazie lokalu po Słodowni "Strzeż się". Budynek Słodowni powstał w  połowie XVI wieku, a od 1587 roku pierwsze źródła wspominają wraz z nim o przylegającej karczmie. Pod koniec XIX wieku ówczesny właściciel Stiebler zlecił przebudowę budynku na palarnię kawy i kawiarnię. Obecny projekt w stylu secesji wykonał architekt F. Henry. Zajrzyjmy więc na chwilę do wnętrz mediateki znad Odry, by móc już w niedalekiej w przyszłości porównać te dwa obiekty.

tekst i foto: Jerzy Jacek Bojarski
image_023.jpg
image_005.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_013.jpg
image_015.jpg
image_022.jpg
image_019.jpg
image_026.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.