Biblioteka w Zemborzycach Drukuj
środa, 11 kwiecień 2012
image_002.jpgFilia nr 20 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie

Zacznę  cytatem z „Republiki marzeń” po Schulzowsku: „Tam gdzie mapa kraju staje się już bardzo południowa, płowa od słońca, pociemniała i spalona od pogód lata, jak gruszka dojrzała – tam leży ona, jak kot w słońcu – ta wybrana kraina, ta prowincja osobliwa (…)”.
Biblioteka z Zemborzyc, to najdalej wysuniętą na południu, na  płowej mapie Lublina placówka kulturalna. Od niej rozpoczniemy prezentacje sieci placówek bibliotecznych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. To najbardziej „ekologiczna „ z wszystkich bibliotek w Lublinie, gdzie czas płynie powoli , a po trawniku chodzą dostojnie kury. Położona niedaleko Zalewu  Zemborzyckiego i w parafii pw. Św. Marcina, o której pierwsze wzmianki sięgają 1429 roku. Za biblioteką przebiegają tory kolejowe, gdzie w 1914 roku wybudowano przystanek kolejowy.
Historia biblioteki związana jest z 1957 rokiem, wtedy powstaje Gromadzka Biblioteka Publiczna w Zemborzycach, a zlokalizowano ją w prywatnym domu p. Lenkiewicza, a prowadzącą została Maria Rzymowska. Dwa lata później przeprowadzka do lokalu Prezydium Gromadzkiej Rady Narodowej, zaś w marcu 1960 – przenosiny do Szkoły Podstawowej w Zemborzycach Kościelnych, by po roku w październiku 1961 roku znowu wrócić do domu p. Lenkiewiczów.
image_007.jpgKolejne przenosiny miały miejsce we wrześniu 1970 roku  do nowego budynku PGRN. Wraz z początkiem roku 1973 biblioteka przechodzi pod władze Gminy Głusk. Od 1 października 1974 – Zembrzyce zostają przyłączone do miasta Lublin, zaś księgozbiór biblioteki przekazany zostaje do biblioteki w Krężnicy Jarej. Placówkę przejmuje Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. H. Łopacińskiego w Lublinie, wyposażając ją w nowy księgozbiór. Dnia 24 kwietnia 1975 roku oficjalnego otwarcia biblioteki, którego dokonał dyr. Tadeusz Jeziorski, placówka stała się 20 filią WiMBP.  Od 1976 – placówka kieruje Zofia Rębacz, a Maria Rzymowska przechodzi do WBP.  Od 1977 roku przez dwadzieścia dziewięć lat bibliotekę prowadzi Jadwiga Jachowicz, aż do uzyskania wieku emerytalnego. tj. do 2006 r. We wrześniu 1995 roku zmniejsza się powierzchnia biblioteki z 80 m2 na 34 m2. Dnia 1 stycznia 2002 roku bibliotekę przejmuje miasto, a Filia nr 20 wchodzi w skład Miejskiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie. Rok później 17 lutego 2003 – Biblioteka przenosi się na I piętro i uzyskuje większą powierzchnię do  52 m2, ale jest spore utrudnienie dla starszych  czytelników, którzy muszą się wspinać po stromych schodach. W  grudniu 2005 roku filia podłączona jest pod Internet, a w 2006 roku po przejściu kierowniczki Jachowicz na wspomnianą emeryturę, jej miejsce przez rok zajmie Mariusz Żurek.
image_002.jpgNatomiast od czerwca 2007 roku do chwili obecnej  kierownictwo  jest w rękach Elżbiety Janusz.
W latach 1957-1995, gdy warunki lokalowe pozwalały (pow. 80 m2) biblioteka prowadziła liczne lekcje biblioteczne. Było dużo spotkań autorskich  i gościli tutaj: Igor Sikirycki, Ludwik Paczyński, Janina Zającówna, Maria Józefacka, Wiktor Zawada, L.J. Okoń, Ludwik Bronisz-Pikało; Ryszard Wójcik (mieszkaniec Zemborzyc) i wielu innych.
Po zmniejszeniu powierzchni biblioteki spotkania ustały.
Obecnie co roku odbywają się zajęcia takie jak: Urodziny Kubusia Puchatka, Akcja Cała Polska Czyta Dzieciom oraz lekcje biblioteczne. Ogłoszone rocznice -  np. w 2008  Rokiem Zbigniewa Herberta, 2011 – Marii Curie-Skłodowskiej, 2011- Czesława Miłosza - uświetnił swoimi prelekcjami przygotowane dla dzieci i młodzieży szkolnej Dariusz Jóźwika.
Biblioteka stale współpracuje z Zespołem Szkół nr 8, Przedszkolem nr 16, z Radą Dzielnicy Zembrzyce jak również z Biblioteką Gminną w Zemborzycach Tereszyńskich, Przedszkolem i Biblioteką w Krężnicy Jarej oraz z klubem Przedszkolaka w Prawiednikach.
Stan  księgozbioru na koniec grudnia 2011 wyniósł 7924 woluminów.
Elżbieta Janusz, (jjb) foto. Jerzy Jacek Bojarski

image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.