Biblioteka na Motorze Drukuj
środa, 09 maj 2012
image_002.jpgRSM to skrót od Robotniczej Spółdzielni Mieszkaniowej echa  minionej epoki. Tutaj na  „robotniczym” osiedlu „Motor” przy ulicy Przyjaźni 11A mieści się od dwudziestu z góry lat Filia nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie, która wpisała się w koloryt zacisznego osiedla umiejscowionego nieopodal ulicy Łęczyńskiej.

Już czterdzieści cztery lata temu „Kurier Lubelski” (2 lutego 1968 r.)  artykułem”Dom Społeczny dla osiedla Motor”donosił mieszkańcom Lublina. „Przy ul. Łęczyńskiej, między nowymi blokami spółdzielni
"Motor" wybudowany został piękny pawilon Domu Spółdzielczego, gdzie znalazła image_005.jpgpomieszczenie siedemnasta już w Lublinie filia biblioteki im. Łopacińskiego. Filia ma już ponad dwa tysiące tomów, a z każdym miesiącem otrzymywać będzie przynajmniej po kilkaset nowych książek. Że, tego rodzaju placówka jest bardzo potrzebna świadczy chyba najlepiej fakt, iż pierwsi czytelnicy zgłosili się już w kilkanaście minut po uruchomieniu filii.”Oprócz biblioteki w Domu Spółdzielczym  działało  kółko fotograficzne, ośrodek pracy kobiet oraz LOK. Funkcję kierownika biblioteki piastowała Danuta Grzywacz, pracownikami były Janina Chmiel oraz B. Mitrus. Placówka posiadała dwa pomieszczenia: wypożyczalnię o powierzchni 38 m kw. i magazyn (14 m kw.) mieszczący się w piwnicy. W wypożyczalni wydzielony był  kącik czytelniczy z sześcioma miejscami. Lokal biblioteki był zbyt ciasny. Po przeprowadzonych rozmowach z Zarządem Osiedlowym uzyskano zgodę na wykorzystanie w ciągu dnia pomieszczeń Klubu na czytelnię  czasopism.
image_004.jpgBiblioteka cieszyła się dużą popularnością wśród mieszkańców osiedla. W 1973 roku placówka posiadała już 12 tysięcy woluminów. Czytelnicy odwiedzający bibliotekę mogli wówczas korzystać na miejscu z 47 tytułów czasopism. W tym też roku zarejestrowanych do biblioteki było 1500 czytelników, codziennie odwiedzało filię około 130 osób. Dane  z archiwum biblioteki dostarczają  informacji, iż na koniec roku 1973 wypożyczono na zewnątrz aż 40847 egzemplarzy książek,udzielono 249 informacji bibliograficznych. Dobrze to świadczyło zarówno o mieszkańcach osiedla Motor jak i o samej placówce. Przy bibliotece działało 225 czytelników skupionych wokół Koła Przyjaźni Biblioteki.  Wspólnie z Domem Spółdzielczym  członkowie koła organizowali pokazy żywieniowe, kursy doradztwa , urządzania wnętrz, pokazy robótek szydełkowych. W następnych latach  następuje spadek aktywności Koła Przyjaźni Biblioteki. Na 10-lecie filii utworzono punkt biblioteczny, który zlokalizowano przy Zakładzie Oprzyrządowania i Urządzeń Specjalnych ”Polmo” FSC.  Księgozbiór znajdujący się w punkcie liczył 450 egzemplarzy z czego 420 woluminów stanowiła literatura dla dorosłych zaś 30 woluminów,  to powieści i opowiadania dla dzieci i młodzieży. Za sprawą Danuty Grzywacz organizowane były w bibliotece cotygodniowe przeglądy nowości jak i wystawy rocznicowe czy regionalne. Wśród licznych form działania na szczególną  uwagę zasługują, mające wielu zwolenników  wśród mieszkańców osiedla, spotkania autorskie. Biblioteka gościła autora „Rzeczywistości”- Jerzego Putramenta,Wojciecha Żukrowskiego, Joannę Chmielewską, Marię Józefacką, Henryka Gawareckiego,Longina Jana Okonia, Stanisława Marusarza, Ludwika Bronisz- Pikało, Marię Kruger, twórcę popularnych „Czterech pancernych” Janusza Przymanowskiego i wielu, wielu innych.  W latach 1977-1980 kierowniczkami biblioteki były Izabela Cabajewska i Wanda Ciosek. Od listopada 1980-2009  roku biblioteką kierowała Alicja Wojtaszak.  Zimage_001.jpg obserwacji i sondaży poczynionych przez kierowniczkę filii wynikało, iż od 1981 roku  zmniejszyła się częstotliwość odwiedzin, zmniejszyła się również ilość wypożyczeń na jednego czytelnika oraz wzrosła ilość czytelników przetrzymujących książki i zdecydowanie wzrosła  ilość przerw. Spadek aktywności czytelnicy tłumaczyli: brakiem czasu,zmęczeniem, i sytuacją społeczno – gospodarczą. Od 17 czerwca – 25 września 1991 roku trwała przeprowadzka placówki filialnej z Domu  Spółdzielczego do    lokalu przy ul. Przyjaźni 11A, w którym funkcjonuje do chwili obecnej. Filia nr 17 otrzymała lokal o powierzchni 57 m kw. Pomieszczenia biblioteczne to: wypożyczalnia  o profilu ogólnym oraz pomieszczenia magazynowe. Biblioteka zlokalizowana w pasażu usługowo – handlowym działała w obsadzie jednoosobowej.W2009 roku na zasłużoną emeryturę odchodzi Alicja Wojtaszak i kierownictwo biblioteki image_003.jpgprzejmuje Maria Włosek.
Biblioteka pracuje w dwuosobowym składzie. Od września 2008 do listopada 2009 roku w bibliotece pracował Mariusz Żurek, który został przeniesiony do Filii nr 20 by pełnić obowiązki kierownika. Pod koniec 2009 roku staż w bibliotece kontynuowała Teresa Naumiuk. Od marca 2010 roku przychodzi do naszej  filii pracująca na pół etatu Lucyna Zięba. Biblioteka na stałe wpisała się już w krajobraz osiedla „Motor”oferując mieszkańcom osiedla zapoznanie się i obejrzenie ciekawych wystaw tematycznych, rocznicowych i okazjonalnych. W  ramach Europejskich Dni Dziedzictwa zostały wyeksponowane  wystawy śladami historii pt. „Mapy i ryciny Lublina”(XVII- XIX w.) oraz „Ginące zawody w Polsce”.  Dużą uwagę czytelników wzbudzały również wystawy: „Gazety i czasopisma II wojny światowej”, „Banknoty polskie od Powstania kościuszkowskiego do PRL”, „Mistrzowie  ilustracji”, „Miłosz noblista i twórca”, „Czechowicz i jego Lublin” , „Ikony bułgarskie”, „Zbigniew Szczepanek – akwarele i malarstwo”, „Historia image_008.jpgzakładek do książek, „Janusz Korczak - król dzieci”,”Józef Ignacy Kraszewski w 200 rocznicę urodzin”  i wiele, wiele innych, których nie sposób tu wymienić. Wspaniałą ucztą duchową przygotowaną przez pracowników  naszej biblioteki mieszkańcom osiedla była Wigilia Nocy Kultury. Zaproszeni goście uczestniczyli w maratonie czytania poezji Józefa Czechowicza, wysłuchali pogadanki oraz obejrzeli wystawę poświęconą piewcy  Lublina i Lubelszczyzny a także poznali prezentowaną przez grupę poetycką „Antologię Oddechów” poezję poświęconą Lublinowi. W latach 2011-2012 odbyły się cztery spotkania autorskie z laureatem  nagrody „Żurawie” w kategorii „Słowo” – Wojciechem Dunin – Kozickim.
image_011.jpgFilia nr 17 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie to prężnie prosperująca placówka kultury współpracująca z Przedszkolem nr 42, Terapeutyczną Szkołą Podstawową im. H. CH. Andersena, Szkołą Podstawową nr 11, dla których organizuje lekcje biblioteczne,  wprowadzające, zajęcia plastyczne, konkursy, pogadanki, inscenizacje baśni i liczne imprezy. Do bardzo ciekawych form pracy z czytelnikami należą  „czwartkowe poranki  z bajką” połączone z efektami audiowizualnymi a także „Urodziny Kubusia Puchatka” czy  też „Cała Polska Czyta Dzieciom”, Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich, Tydzień Bibliotek. Nie zapominamy o naszych najmłodszych czytelnikach  w ferie  i  w wakacje proponując im image_010.jpguczestnictwo  w akcji  „Wakacje  w bibliotece” lub „Zimowe  inspiracje” by  ucząc się i bawiąc bezpiecznie i relaksująco spędzić wolny czas. Mieszkańcy osiedla „Motor” mogą poszczycić się biblioteką posiadającą już ponad osiem tysięcy woluminów książki drukowanej  a także 223 jednostki zbiorów specjalnych, w tym 220 zbiorów audiowizualnych.
 Bezpłatne korzystanie z osiemnastu tytułów czasopism oraz systematyczny zakup nowości książki drukowanej i zbiorów audiowizualnych oraz korzystanie z  darmowego   Publicznego Punktu Dostępu do  Internetu a także profesjonalna, miła obsługa klientów czynią bibliotekę placówką atrakcyjną i  przyjazną mieszkańcom.
 
Maria Włosek
fot . Jerzy Jacek Bojarski
image_006.jpg
Lucyna Zięba i Maria Włosek
image_002.jpg
Kierowniczka Filii nr 17 Maria Włosek
image_007.jpg
Lucyna Zięba
image_009.jpg
image_016.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg
image_015.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.