Bibliotekarze będą świętować w Teatrze Starym - 10. lat MBP (2002-2012) Drukuj
środa, 06 czerwiec 2012
image_001.jpgTeatr Stary  11 czerwca otworzy swoje  gościnne „szklane podwoje” dla bibliotekarzy. To właśnie w tym historycznym miejscu na Starym Mieście, Miejska Biblioteka Publiczna im . Hieronima Łopacińskiego w Lublinie będzie obchodzić swój skromny Jubileusz 10-lecia (2002-2012). W tym dniu wszystkie  Filie Biblioteki będą nieczynne. Wprawdzie Biblioteka ma wszelki dane „historyczne” , by obchodzić swoje 105. urodziny, jednak jako samodzielna placówka miejska istnieje dopiero „dziesięć lat”. Obecność na uroczystościach zapowiedział prezydent Miasta Lublin - Krzysztof Żuk, który ma wręczać nagrody. W programie ma być krótka prezentacja multimedialna: ”Dawne i nowe oblicze Biblioteki”. Uroczystą imprezę uświetni koncert - „Trio”  Ani Michałowskiej.


image_025.jpgimage_004.jpgInstytucją od pięciu lat kieruje dyrektor  Piotr Tokarczuk dobry gospodarz, organizator i menadżer. To za jego kadencji Biblioteka kwitnie w oczach. File są remontowane i upiększane. Sieć biblioteczna się rozrasta. Obecnie funkcjonuje 34 filie. Wkrótce zostanie otwarta na Czubach, kolejna 35 -  mediateka „Biblio”. W planach są nowe biblioteki na Felinie i Bazylianówce. Dyrekcja Miejskiej Biblioteki ma swoją siedzibę w budynku "Sanitas"u przy ulicy Hempla 5. Po remoncie klasztoru powizytkowskiego (Centrum Kultury) powróci do nowo wyremontowanych pomieszczeń na ul. Peowiaków 12.
Biblioteka jest największą instytucją kulturalną Lublina. Pracuje w niej przeszło 120 osób. Mieszkańcy mają bezpłatny dostęp do Internetu. Książki, audiobooki, filmy, gry są kupowane na bieżąco i opracowywane. Cztery filie działa w szpitalach na Al. Kraśnickiej i Racławickich, oraz ul. Chodźki. Na stronie  www.mbp.lublin.pl działa katalog online.
Bardzo ważną rzeczą, którą należy podkreślić i ciągle warto o tym wspominać, to fakt, że mimo wszelkich kryzysów,  Biblioteka jest jedyną placówką kulturalną w mieście, która działa „non profit” - bezpłatnie wypożycza książki i jest w niej także bezpłatny dostęp do Internetu.
Do wszystkich filii zapisany jest co piąty mieszkaniec naszego grodu, czyli ponad 70. tysięcy Czytelników. Z tej instytucji korzystają przedszkolaki, dzieci, młodzież , studenci  i dorośli. Biblioteka wydaje własne pismo „Niecodziennik Biblioteczny”, kiedyś w wersji papierowej, obecnie zaś  elektronicznej www.niecodziennik.mbp.lublin.pl .
Biblioteka organizuje lekcje biblioteczne, konkursy, wystawy, koncerty muzyczne, spotkania autorskie, promocje książek. Posiada  na Czechowie własną Galerię 31.
Z okazji „cynowego” Jubileuszu życzymy samych sukcesów. Wszelkie inwestycje w Biblioteki są inwestycją w Mieszkańców Lublina. Doskonale to rozumieją nasi organizatorzy - władze Miasta Lublina, Rada Miasta - i znakomicie wspierają Dyrektora Tokarczuka.
Dziękujemy za wszystko i prosimy o jeszcze, tutaj każdy CZYTELNIK zdobywa fundamenty swojej wiedzy. Nasze miasto to uniwersytety, szkoły wyższe, licea, gimnazja, szkoły podstawowe oraz  przedszkola.
W przededniu rozpoczęcia " Euro 2012" przypominamy językiem piłkarskim, że:
 „Biblioteki i książki są ciągle w grze”  mimo nieustającego rozwoju cywilizacji i nowinek cyfrotechnicznych.
Jerzy Jacek Bojarski

image_005.jpg

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.