Z "poczwarki" pralni - "motyl" BIBLIO Drukuj
sobota, 16 czerwiec 2012
image_002.jpgPo święcie Jubileuszu Dziesięciolecia Miejskiej Biblioteki Publicznej (2002-2012), które miało miejsce  w Teatrze Starym nieustająca celebracja obchodów trwa nadal. Tydzień temu wielu bibliotekarzy osobiście nagrodził sam  prezydent Krzysztof Żuk, wtórował mu i nagradzał dyrektor MBP – Piotr Tokarczuk. Teraz czas na otwarcie BIBLIO.

Jeszcze kilka lat temu nikomu by do głowy nie przyszłoimage_025.jpg, że w miejscu obskurnej pralni, na osiedlu Błonie, powstanie koncepcja zbudowania, na jej starym planie, pierwszej multimedialnej biblioteki w Lublinie! Tego wezwania podjął się Piotr Tokarczuk, wtedy nowy dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej. To był rok 2007.
image_017.jpgZnalazł miejsce, przekonał kogo trzeba i wydeptał u władz potrzebne finanse, znalazł projektantów i rozpoczął od burzenia. Nazwa „Biblio” to skrót od biblioteki. Dzisiaj młodzież używa często skrótów: „wporzo”, „spoko”, „narka” - zwłaszcza w smsach.
Ta biblioteka pomyślana jest przede wszystkim dla młodych, by zachęcić ich do permanentnego korzystania ze skarbnicy wiedzy, ale po „nowemu”. Zewnętrzna bryła, to zarys „książki” gotowej do otwarcia, aż się prosi wejść i wziąć do ręki. To nie przypadek, że mówi się o książkach w ciągłej grze. Nawet sprawozdawcy sportowi na EURO 2012 stale używają języka z pogranicza książki i biblioteki... – „przeczytał” zamiary napastnika. Nasza BIBLIO idzie w sukurs młodym. Młody jest jej kierownik Grzegorz Woźniak i cała obsada. Wszystko nie z tej ziemi, łącznie z estetyką. Otwarcie było planowane na koniec 2010 roku, ale niesolidny wykonawca przedłużył czas oczekiwania. Jednak jest „happy end”.
image_023.jpgOto w najbliższy wtorek - 19 czerwca 2012 roku - nadchodzi długo oczekiwany dzień. Nastąpi nietuzinkowe otwarcie BIBLIO! „Poczwarka” pralnia przeistoczyła się w pięknego brązowego „motyla” – BIBLIO, który przysiadł na Błoniach, między boiskami, SPA, szkołami  wśród zielonych trawników i kolorowych bloków.
To w ramach festynu zorganizowanego na tą okazję odbędzie się powolne oswajanie i otwieranie lubelskiej mediateki. Impreza rozpocznie się już o godzinie 17.00. Planowane są konkursy z nagrodami dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Będzie coś dla ucha: czeka nas reggae-bujanie w wykonaniu zespołu Tallib & D’Roots Brothers Band oraz zespół Sztoss jako support. Kiedy wszyscy będą już rozgrzani, o godz. 20.00 nastąpi oficjalne otwarcie BIBLIO, z udziałem prezydenta miasta Krzysztofa Żuka, ale zabawa potrwa do późnego wieczora, do 22.00. Biblio swoim wyglądem, otwartą przestrzenią i aranżacją wnętrz, image_032.jpgprzypomina istny intelektualny „skatepark”, zbiorami i sposobem obsługi zaskoczy niejednego. Stereotyp nudnawej biblioteki idzie precz do lamusa. Zapewne tutaj zechce się przychodzić i przebywać, korzystać z audioboków, gier, filmów i książek. Wszystko będzie w katalogu komputerowym. Biblio to forma nowego sposobu bycia czytelnikiem. Każdy znajdzie coś dla siebie. Połączenie tradycyjnej biblioteki z mediateką pozwala na rozwijanie wszelkich pasji oraz zainteresowań  w każdym wieku. Oprócz tradycyjnej oferty planowane są dodatkowe zajęcia niespodzianki, wystawy, prezentacje oraz spotkaniach z artystami.
Dzielnicy „Czuby” przybywa nowa placówka kulturalna. Młodzieży już nie będzie straszne zmienić pobliskiego „skateparku” na świeżym powietrzu na biblioteczny. Tutaj wystrój  mebli jest na wzór „skateparku”, tylko zamiast rolek, deskorolek i BMXów ćwiczymy  naszą sprawność intelektualną. Biblio  to kolejna placówka  kultury umieszczona na  peryferiach miasta, ale bliżej mieszkańców. W tym samym  budynku  jest punkt - Biuro Obsługi Mieszkańców.
Jerzy Jacek Bojarski

image_037.jpg
Z TEJ STRONY PIERWSZE WEJŚCIE DO BIURA OBSŁUGI MIESZKAŃCÓW


< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.