Pod jednym dachem: "American Corner" w BIBLIO Drukuj
piątek, 22 czerwiec 2012
image_002.jpgChcesz się dowiedzieć czegoś o Stanach Zjednoczonych zajrzyj do biblioteki multimedialnej "Biblio" już wkrótce będzie oficjalne otwarcie „American Corner”. Tutaj będzie działać amerykańskie centrum informacji i kultury. To międzynarodowa sieć placówek informacyjno-bibliotecznych pod patronatem Departamentu Stanu USA i placówek naukowo-edukacyjnych poszczególnych państw w ramach dyplomacji publicznej (ang. public diplomacy). Podpisany w 2010 roku list intencyjny władz miasta(Adam Wasilewski) , biblioteki (Piotr Tokarczuk) i ambasady amerykańskiej (Lisa Heling) stał się już faktem wraz otwarciem BIBLIO.
image_006.jpgLublin jest czwartym miastem po Gdańsku, Łodzi i Wrocławiu, który będzie promował kulturę, historię i wszelką wiedzę o USA. W świecie działaj już przeszło 400 placówek. W „American Corner” można będzie także wypożyczać bezpłatnie książki, adudiobooki, płyty z różnych dziedzin nauki np. prawa, ekonomii, kultury i literatury amerykańskiej czy choćby polityki. Amerykanie przekazali sprzęt komputerowy i zbiory o wartości przeszło kilkudziesięciu tysięcy dolarów.
Na miejscu można się zapoznać z anglojęzycznymi publikacjami. To wszystko jest na wysokim poziomie technologicznym. Z czasem ruszą kursy nauki języka dla dzieci, młodzieży i studentów. To Lublinowi przybliży Stany Zjednoczone, a młodym da szansę zakosztować USA nawet bez wizy. "Amerykanistyka" jest więc obecna na Czubach - interdyscyplinarna dziedzina nauki badająca m.in. historię, kulturę, literaturę i sztukę Stanów Zjednoczonych , a także amerykańską odmianę języka angielskiego. Młodzi ludzie obsługujący to centrum informacji i kultury będą na bieżąco wspierani różnymi kursami przez ambasadę. Tak więc „Biblio” i „American Corner” są  szansą przede wszystkim dla młodych ludzi, którzy już w tej chwili mają wielką okazję bycia obywatelami nie tylko Europy, ale świata.Czekamy więc z niecierpliwością na oficjalne otwarcie "American Corner". Ma to nastąpić po uzgodnieniu terminów władz miasta Lublina z Ambasadą Amerykańską.

Jerzy Jacek Bojarski
image_007.jpg

image_003.jpg
image_001.jpg
image_008.jpg
image_004.jpg

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.