PROFESOR WŁADYSŁAW PANAS MA SWOJĄ BIBLIOTEKĘ W RYMANIU Drukuj
sobota, 27 kwiecień 2013
image_041.jpgW sobotę w Rymaniu (Zachodniopomorskie)odbyły się uroczystości odsłonięcia tablicy pamiątkowej i nadania  Gminnej Bibliotece Publicznej imienia Profesora Władysława Panasa. W tym niezwykłym i niecodziennym wydarzeniu udział wzięła żona śp. Profesora dr Teresa Panas. Przywiozła ze sobą prezenty: publikacje i rękopisy dla BIBLIOTEKI. Była obecna rodzina, koledzy i nauczyciele z podstawówki oraz LO im. Mikołaja Kopernika w Kołobrzegu, oraz dzieci z gimnazjum w Rymaniu. Pamiątkową tablicę i bibliotekę poświęcił ksiądz proboszcz  Krzysztof Zbigniew Kempa i podarował krzyż nowej placówce.
image_020.jpgDnia 27 kwietnia 2013 roku Biblioteka otrzymała imię Profesora Władysława Panasa. Wójt Gminy Mirosław Terlecki dotrzymał słowa. Rada Gminy wyraziła poparcie. Spiritus movens  tego wydarzenia jest Bogumiła Szczęśniak - Kierownik Referatu Oświaty, Kultury i Sportu urzędnik Gminy Rymań,  a zarazem sąsiadka Profesora z Dębicy. Włożyła wiele pracy i serca by doprowadzić sprawę do finału.
Pierwsza część imprezy odbyła się przy bibliotece i jej wnętrzu. Nad tym czuwała kierownik biblioteki Elżbieta Rucińska. Nadaniu imienia towarzyszyło ogłoszenie wyników konkursu gminnego pt. PORTRET PROFESORA WŁADYSŁAWA PANASA
( wyniki konkursu poniżej)
image_040.jpgImpreza przeniosła się do GOKu. Wójt Gminy Mirosław Terlecki odczytał list z Lublina piszącego te słowa:
Drodzy Przyjaciele z Rymania serdecznie dziękuję za zaproszenie na uroczystości nadania Gminnej Bibliotece Publicznej w Rymaniu  imienia Profesora Władysława Panasa. Proszę o usprawiedliwienie mojej nieobecności spowodowanej  nie najlepszym stanem zdrowia.Całym sobą, duchem i chorym ciałem jestem w dniu dzisiejszym z Wami. Raduję się lokalną uroczystością, która ma wymiar szerszy, bo dociera nie tylko do Lublina, ale całego świata schulzowskiego i tych co znali wybitnego Profesora Władysława Panas.
Mój kolega z KULu a Wasz Krajanin wrócił na stałe do swojej „Małej Ojczyzny” do Rymania i Dębicy. Niech będzie wzorem dla młodzieży i nadzieją, że Profesorem można zostać nawet z małej Dębicy. Gratuluję doprowadzenia sprawy do finału, do dzisiejszych uroczystości.Pozdrawiam wszystkich uczestników tego radosnego święta. Zapewniam o swojej duchowej obecności i gotowy do współpracy
.

•   

image_038.jpgW rozmowie telefonicznej ksiądz Krzysztof  Z. Kempa pytany o dzisiejsze uroczystości w Rymaniu powiedział szczerze: „Choć nie do końca ze  względu na zajęcia w parafii mogłem uczestniczyć w uroczystości nadania imienia prof. Władysława Panasa Bibliotece Publicznej w Rymaniu, to cały czas czułem obecność ducha Profesora, konsolidację wielu ludzi obecnych z różnych miejsc i środowisk na tym bardzo ważnym wydarzeniu dla naszej „małej Ojczyzny – Dębicy i Rymania”.
Duchowny był do głębi poruszony dzisiejszym wydarzeniem święta Biblioteki im. Profesora Władysława Panasa, dodając nawet pod moim adresem ciepłe słowa i miłe dla mojego ucha:
Brakowało i Ciebie mój drogi Jerzy – choć dziękuję za wspaniałość Twego ducha w aktywizacji całej społeczności ludzi między Lublinem a naszymi okolicami Zachodniopomorskiego. Nawet odczytany list Twój był miły memu sercu i zebranych ludzi.
image_036.jpgPodkreślił z mocą znaczenia modlitwy i wiary na tym dzisiejszym kulturalnym wydarzeniu, dodając jednocześnie: Niech Pan Zmartwychwstały prowadzi nas w swej różnorodności i odkrywaniu siebie i innych, wraz z Tym, którego życie uwiecznia spuścizna lat twórczości i pracy dla potomnych.
Dzisiaj rozdawano gościom prezenty. Na jednym z souvenirów – przedstawiających prof. Panasa – prócz Jego podobizny i gmachu budynku biblioteki rymańskiej, było umieszczone piękne słowo naszej poetki Aliny Korneckiej dodaje ks. Proboszcz.
Oto fragment:: „ Twój sukces rodził się tutaj, gdy w małych dłoniach trzymałeś książkę. Wyobrażenie wielkiego świata zaczęło się od pejzażu rodzinnego domu, a Twoja niezachwiana wiara miała swój fundament w dębickim kościele.”
image_042.jpgKs. Krzysztof Zbigniew Kempa – poświęcający dziś bibliotekę im. Profesora Władysława Panasa  na koniec naszej rozmowy powiedział: bardzo dziękuję prof. Władysławowi  Panasowi  za wiarę w Boga i czyny z niej wypływające. I wszystkich chcę zapewnić, z mej strony że to jest właściwa droga pełnego rozwoju człowieka. Błogosławię  wszystkim  trwającym i następującym po sobie w sztafecie wiary po profesorze Panasie 


•   
  
     Genezy nadania imienia Bibliotece Profesora Panasa należy dopatrywać się podczas Dni Ziemi Rymańskiej  (7 listopada 2009 rok). To wtedy odbyło się spotkanie wspomnieniowe poświęcone image_005.jpgWładysławowi Panasowi. Wzięli w nim licznie udział dawni uczniowie i nauczyciele ze Szkoły Podstawowej w Dębicy i Liceum Ogólnokształcącego w Kołobrzegu. Obywatele Rymania i Dębicy, oraz nauczyciele Władka. Pojawiło się wiele ciekawych wspomnień. Uczestnicy spotkania obejrzeli film Profesor, który urodził się w Dębicy Jerzego Jacka Bojarskiego oraz fragment filmu Magiczne miasto Nataszy Kurczuk-Ziółkowskiej. Obecni na sali podpisali list skierowany do władz gminy Rymań ( przygotowany przez piszącego te słowa), aby bibliotekę nazwać imieniem Profesora Władysława Panasa, w której miałyby się znaleźć książki i artykuły Władysława Panasa i publikacje o nim, a także dział pamiątek i rękopisów.   •   

          Profesor Władysław Ludwik Panas image_009.jpgurodził się 28 marca 1947 roku w Dębicy, niedaleko Rymania. Był najmłodszym dzieckiem Józefa i Marii Panasów. Miał starsze siostry Janinę i Halinę, a także brata Józefa. Został ochrzczony 7 kwietnia 1947 roku w kościele św. Andrzeja Boboli w Gościnie. Do Szkoły Podstawowej w Dębicy uczęszczał w latach 1954-1962. Władka zapamiętano w Dębicy jako grzecznego i dobrze wychowanego chłopca. Owszem, pasał krowy jak inni, ale zamiast kija nosił w ręce zawsze książki, które nieustannie czytał.
       Dalej edukacja przebiegała w Kołobrzegu w Liceum Ogólnokształcącym im M. Kopernika (1962-1966). Po skończeniu Liceum w Kołobrzegu podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Dnia 13 marcu 1968 roku Wziął udział w wystąpieniach robotniczo-studenckich W POZNANIU, zaś 14 marca został aresztowany przez Służbę Bezpieczeństwa na zajęciach wojskowych, co było niezgodne z ówczesnym prawem, gdyż był w mundurze żołnierza Wojska Polskiego. Trafił niesłusznie do więzienia w Śremie skazany na dwa miesiące. Po ostatecznym  skreśleniu 12 grudnia 1968 roku ze studiów, dzięki opiekunce roku Zofii Trojanowskiej trafił do Lublina Pomogła  im dr Danuta Paluchowska.
        image_002.jpgProfesor Panas był związany z KUL-em ponad trzydzieści lat (1969-2005). Był profesorem zwyczajnym, teoretykiem i historykiem literatury, wybitnym interpretatorem twórczości Brunona Schulza oraz Józefa Czechowicza, znawcą tradycji żydowskiej w polskiej literaturze i kulturze. Pracę na KUL rozpoczął w 1975 roku. Od 1999 roku kierował katedrą Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej KUL oraz Międzywydziałowym Zakładem Badań nad Literatura religijną KUL. Był członkiem PAU i PAN, Towarzystwa Naukowego KUL i Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza; redaktorem naczelnym "Roczników Humanistycznych". W latach 70. współpracował z podziemnym czasopismem "Spotkania". W 2005 roku otrzymał tytuł doktora honoris causa Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego w Drohobyczu, którego nie zdążył odebrać, zmarł 24 stycznia 2005 roku w Lublinie. Od dzisiaj patronuje rymańskiej bibliotece.

rys. Benek Homziuk
 fot. Zbigniew Lemiech 
Jerzy Jacek Bojarski szofer Władka


fotografie:
Magdalena Skokowska
Tadeusz Dach www.gorawino.net

image_021.jpg
    image_019.jpg
  


WYNIKI KONKURSU
17 kwietnia 2013 roku Komisja Konkursowa w składzie:
Walentyna Długosz, Henryka Zięba, Grażyna Soboń nagrodziła:
1. WIERSZE – pierwsza grupa (uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej i gimnazjum)
I miejsce – MARTA TYMEK
II miejsce – AGNIESZKA BRYDA
III miejsce - JOANNA SŁOMA
 
2. WIERSZE – druga grupa wiekowa:
I miejsce i szczególne wyróżnienie za przedłożenie 8 prac konkursowych – ALINA KORNECKA
 
3. PROZA/OPOWIADANIE - pierwsza grupa
I miejsce – OLIWIA GRZEJDAK
 
4. PRACE PLASTYCZNE - pierwsza grupa:
I miejsce – KATARZYNA ZAWALSKA
I miejsce – ANDŻELIKA PRZEWŁUCKA
II miejsce – ANETA TYMEK
 
5. PRACE PLASTYCZNE – druga grupa
I miejsce – BOGUMIŁA SZCZĘŚNIAK
II miejsce – ALDONA KORYTOWSKA
image_023.jpg

image_024.jpgimage_025.jpg
image_022.jpg
image_028.jpgod lewej Teresa Panas, Elżbieta Rucińska i ks. Krzysztof Zbigniew Kempa
image_029.jpg
image_030.jpgimage_035.jpg

Wójt Gminy Rymań Mirosław Terlecki z koszem kwiatów
image_037.jpgimage_043.jpg
image_044.jpg
image_045.jpg
image_046.jpg
image_047.jpg
image_048.jpg
image_049.jpg
Teresa Panas i Mirosław Telecki

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.