Powrót Biblioteki do klasztoru "Panien Wizytek" Drukuj
środa, 21 sierpień 2013
image_001.jpgPo prawie pięciu latach remontu, trwał od 2009 roku, do klasztoru „Panien Wizytek” powraca Miejska Biblioteka Publiczna, a ściślej Filia nr 2, dyrekcja i podległe jej jednostki. W nowo wyremontowanej i rozbudowanej dotychczasowej siedziby - klasztoru z I połowy XVIII wieku wraz z przylegającym do niego placem oraz parkiem powstało Centrum Działań Artystycznych. Tak więc, w kompleksie powizytkowskim przy ulicy Peowiaków swoje siedziby będą miały: Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz ośrodek „Rozdroża”.
Przed placówką zniknęła zatoka autobusowa, obniżono teren placu i wyeksponowano rzeźbę Chrystusa Frasobliwego. Wyremontowano teren wokół budynku i tereny zielone.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
    image_007.jpg Dwa z trzech  wirydarzy są przeszklone. Największy wirydarz pozostanie bez dachu i nadal będzie pełnił funkcje miejsca koncertowego.Budynek lamusa został połączony z budynkiem głównym'
Całkowita wartość projektu renowacji budynku klasztoru wynosiła 42 mln zł. Ponad 14 mln zł pokryła dotacja z środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjny Infrastruktura i Środowisko. Reszta pochodzi z budżetu miasta.
 image_004.jpg    Podczas prac remontowych odkryto zamurowano skrzynię z piaskowca przykrytą płytą – na której umieszczona była inskrypcja po łacinie, upamiętniającą uroczystość wmurowania kamienia węgielnego. Ówczesna ceremonia miała miejsce prawie 265 lat temu, czyli 16 września 1748 roku. W skrzyni znajdowało się pięć złotych dukatów niderlandzkich z XVII i XVIII wieku oraz srebrny wisior z wizerunkiem "Serca z krzyżem"-godło Wizytek. Cenne eksponaty można oglądać w Muzeum 200-lecia Diecezji Lubelskiej znajdującego się w Archikatedrze Lubelskiej.    
Przez ostatnie pięć lat Miejska Biblioteka miała swoją siedzibę na ul. Hempla 5, skąd się przeprowadzi w sierpniu na ul. Peowiaków 12.

Jerzy Jacek Bojarski
image_002.jpg
image_004.jpg
image_003.jpg
image_006.jpg
image_005.jpg
image_010.jpg
image_008.jpg
image_009.jpg
biblioteki_mbp_001.jpg
Zdjęcia archiwalne sprzed remontu

biblioteki_mbp_003.jpg
biblioteki_mbp_004.jpg

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.