Galeria 31- "Tajemnicze dźwięki", WIENIAWSKI  i nie tylko... Anny Czerwińskiej-Rydel Drukuj
środa, 18 wrzesień 2013
   image_018.jpg Dzisiaj w Lublinie pochmurno, słońca ani na lekarstwo. Jadę szybko do Galerii 31 na spotkanie z Anną Czerwińską-Rydel, a tam na Czechowie promyk SŁOŃCA i ... nadziei. Miejsce wyjątkowe, ale i gość niezwykły. Muzyk i pedagog, autorka książek dla dzieci i młodzieży o tematyce muzycznej, historycznej, społecznej, biograficznej. Przynależy do  Stowarzyszenia Pisarzy Polskich oraz Polskiej Sekcji IBBY. W 2012 roku otrzymała nagrodę Bologna Ragazzi Award 2012 dla książki „Wszystko gra”  do której ilustracje wykonała Marta Ignerska, która nie tak dawno gościła u nas ze swoimi ilustracjami.
   Oczywiście dla tych co nie wiedzą należy przypomnieć, że otrzymała wiele prestiżowych nagród w Polsce m.in.: Feniksa – za książkę o Chopinie; IBBY Najpiękniejsza książka „Wędrując po niebie z Heweliuszem”; a wśród zagranicznych dodać  jeszcze wypada: Tajemnica Matyldy – I nagroda w kategorii proza dla dzieci Costerina 2007, W szarym habicie i czarnym kapturze - wyróżnienie w kategorii proza dla dzieci Costerina 2009, Sekretnik Matyldy – I nagroda w kategorii proza dla dzieci Costerina 2010.
   Dzisiaj w Miejskiej Bibliotece Publicznej na Czechowie  pani Anna zabawiała dzieci  nie tylko „śpiewająco”, ale mimiką, gestem i słowem.  Osobiście  chciałem zobaczyć autorkę, która zamierza tym razem napisać książkę o naszym wybitnym, genialnym lubelskim mistrzu skrzypiec i kompozytorze -  Henryku Wieniawskim.

FOT. JERZY JACEK BOJARSKI


    image_024.jpgStąd pomysł podziękowania  autorce nietuzinkowym prezentem, a szczerym, którego autorem jest Benek Homziuk- nauczyciel akademicki rysunku z Wydziału Artystycznego UMCS. Prezent okazał się strzałem w dziesiątkę.
   Pani Aniu czekamy na publikację o Wieniawskim z ilustracjami Bohdana Butenko.
A być może  - głośno myślę - pokusimy się o wydanie lubelskie, specjalne z ilustracjami lubelskiego artysty HOMZIUKA  w kontekście „Wieniawski i Lublin”? Co Pani na to? Myślę, że po dzisiejszej wizycie w kamienicy  Wieniawskich – Rynek 17, gdzie widnieje tablica z 1973 roku wmurowana w 75-rocznicę  powstania Lubelskiego Towarzystwa Muzycznego, a poświęconą Henrykowi Wieniawskiemu, patronowi Towarzystwa z napisem: 
W tym domu urodził się genialny skrzypek, wirtuoz i kompozytor Henryk Wieniawski
.
Warto by Wieniawski był obecny w Lublinie, także poprzez  publikację książkową !!! Promocja dla LUBLINA wyśmienita. Dziękujemy z góry!
Jerzy Jacek Bojarski

image_002.jpg
Anna Ostęp
image_001.jpg
image_003.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
Anna Czerwińska-Rydel
image_007.jpg
taniec ciała...rąk
image_008.jpg
gesty i mimika
image_009.jpg
u fryzjera...
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg
makijaż...
image_015.jpg
image_016.jpg
i po zabiegach mamy uroczą Autorkę, której Krystyna Rybicka wręcza Henryka Wieniawskiego z Lublina
image_017.jpg
image_018.jpg
image_024.jpg
image_019.jpg
image_020.jpg
image_021.jpg
image_022.jpg
image_023.jpg
"Wszystko gra" 
w Lublinie

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.