Klasztor kultury otwarty Drukuj
niedziela, 22 wrzesień 2013
image_015.jpgW piątkowy chłodny wieczór, na placu przy figurze Jezusa Frasobliwego, który stał się amfiteatrem otwarcia Centrum Działań Artystycznych zebrali się  dosyć licznie zaproszeni goście z Polski, a wśród nich  mieszkańcy Lublina. Fasada i rozbudowana część poddasza stała się ekranem dla dokumentu Rafaela Lewandowskiego spektakl światło-dźwięk-obraz, oraz filmu autorstwa Andrzeja Mathiasza "Magia kultury”, który prezentował  i promował wyłącznie agendy Centrum Kultury. Uroczystego otwarcia poklasztornych budynków, w której  swoje siedziby mają trzy niezależne od siebie placówki kulturalne: Centrum Kultury, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Ośrodek Międzykulturowych Inicjatyw Twórczych "Rozdroża”  - dokonał prezydent Krzysztof Żuk. Budynek liczy  blisko 8 tys. m kw. powierzchni. Gościem  honorowym uroczystości była żona prezydenta RP Anna Komorowska.

fot. Jerzy Jacek Bojarski
 image_013.jpg  Kilka minut po 19 –tej bryła budynku ożyła. Tańczyły refleksy świetlne, żywe, różnorodne, zmienne w rytm dostojnej muzyki. Żyła własnym życiem, oddychała, pulsowała, emanowała. Organiczna. Feeria barw. Tak jak żywa i różnorodna jest kultura, tak jak żywe i różnorodne będą działania CK, MBP i „Rozdroża”. Do północy „serce serc kulturalnego Lublina” biło i było dostępne dla zwiedzających, na których czekały wszechobecne niespodzianki - wystawy, prezentacje i spektakle.
   Jak przystało na klasztor centrum wiedzy - poza kaplicą, gdzie się modlono - było zawsze  w   b i b l i o t e c e.   To też nieprzypadkowo Pani Prezydentowa pierwsze kroki skierowała do Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Honorowego gościa podejmowała dyrekcja MBP – Piotr Tokarczuk (dyrektor) i Renata Filipiak image_032.jpg(wicedyrektor), oraz bibliotekarki Filii nr 2. Była pamiątkowa fotografia na tle ławki i latarni , gdzie można czytać książki. Pierwszym  czytelnikiem, który spoczął na ławeczce i wziął do ręki książkę był prof. UMCS -Jerzy Bartmiński.
Tego wieczoru do biblioteki napływały strumienie miłośników czytania. Wśród pierwszych, który się wpisał do Księgi Pamiątkowej był ks. Profesor KUL JP II Alfred Wierzbicki, jednocześnie wikariusz arcybiskupa ds. kultury. Wśród znamienitych zauważonych gości byli m.in. Zygmunt Nasalski z Małżonką, prorektor PL prof. Andrzej Wac-Włodarczyk, prodziekan Wydziału Artystycznego UMCS prof. Mariusz Drzewiński, panie z Bibliotekoznawstwa image_034.jpgUMCS dr hab Maria Juda i dr Anita Has-Tokarz; Zofia Ciuruś z WBP, ks. Prof. KUL JP II- Leon Dyczewski, Adam i Małgorzata Kulikowie, Bogdan Wróblewski z „Akcentu”, Krzysztof Siczek z małżonką- Radny Miasta Lublin, Marta Kurowska, i wielu serdecznych Przyjaciół którzy podziwiali pięknie wyposażone „liberatorium”. Tutaj można było obejrzeć prezentacje historii Klasztoru Panien Wizytek przygotowana przez młody zespół bibliotekarek Filii nr 2*.
Zakon Sióstr Nawiedzenia image_001.jpgNajświętszej Maryi Panny (łac. Ordo Visitationis Beatissimae Mariae Virginis – VSM), zwanych potocznie wizytkami, założony został w 1610 roku na terenie księstwa Sabaudii przez świętego Franciszka Salezego i świętą Joannę Franciszkę Frémyot de Chantal. Zaś Fundacja lubelska czyli  klasztor lubelski powstał dzięki hojnym i dobrze sytuowanym fundatorom otrzymał możliwość szybkiego rozwoju. Jego donatorami byli: Stanisław Chomentowski wraz z żoną Dorotą z Tarłów, Jan Szembek, kanclerz wielki koronny oraz jego żona Ewa. Domem macierzystym dla wspólnoty lubelskiej był klasztor wizytek krakowskich. Akt fundacyjny wystawiono 24 czerwca 1723 roku. Dla sióstr przeznaczono teren pod budowę kościoła i klasztoru (dzisiejsze budynki Centrum Kultury) oraz znacznej wielkości ogród. Dla zabezpieczenia finansowego klasztoru i na wsparcie jego działalności fundatorzy przewidzieli dochody z trzech posiadłości: Motycza, Rur i Krężnicy. Tak więc sponsoring jest stary jak świat tylko dzisiaj inaczej realizowany.
image_083.jpg
Przed filią na korytarzu mapa z siecią 37 filii bibliotecznych rozsianych po Lublinie wraz z nowym logo biblioteki  - napis MBP  jak rozstawione książki na półce -  w barwach flagi miejskiej
Nieustanny potok odwiedzających przelewał się korytarzami nowo oddanego zespołu poklasztornego. Na korytarzach grajkowie witający gości. Panie z słonecznikami. Fotografia na szkle z camerą obscura. Galerie . Na wirydarzu otwartym tańczący z ogniami, muzyka ludowa, pisanie i rysowanie na tablicach MBP. W Sali dawnej lustrzanej był wysublimowany bankiet co do smaków i estetyki. Chciało się połykać jak wszystko tego wieczoru. Przypomina to noc Stworzenia. Wszystko dobre i piękne. W wirydarzu zadaszonym – kawiarnia. Wszystkie stoliki zajęte. Ludzie czekali w kolejce na wejście do budynku. Każdy chciał obejrzeć zmodernizowany i odremontowany -„nowy klasztor kultury”. Sacrum kultury w sacrum architektury. Tylko kontemplować i medytować. Nie samym człowiek żyje chlebem, ani polityką czy kryzysami. Potrzeba duchowej odskoczni, ale nie alienacji. To ubogaca człowieka.
image_087.jpgNa poziomie pierwszym dalszy ciąg - wspomnę tylko hasłowo - wystaw, prezentacji, pokazów, warsztatów. Instalacje, próby teatralne, jednominutówki. Performance. Galeria Czarna, Galeria Biała, Sala Widowiskowa. Pieśni polskie – prezentacja pracy warsztatowej śpiewu tradycyjnego prowadzonej przez Monikę Mamińską w Ośrodku „Rozdroża”. Koncert grup warsztatowych – Sala Rozdroży. Świat kolorowy, pełny muzyki, dźwięków, obrazów. Szeroki wachlarz działań artystycznych. Performance. Tego się nie da opisać. Nie potrafię. Tutaj trzeba było być i chłonąć atmosferę dumnych Lublinian z odnowionego miejsca kultury.
Finał o północy, a w nim koncert światowej klasy jazzmana Michała Urbaniaka i zespołu Tie Break.
Tak będzie się działo przez tydzień, codziennie…jak przy stworzeniu świata, ale na naszą modłę i marzenia, pragnienia. Lublin się zmienia na naszych oczach, a my w nim. Oby tak było czego Lublinianom i sobie z całego serca, umysłu, zmysłów życzę w sposób niecodzienny redaktor Niecodziennika. Chrystus Frasobliwy dopilnował przez tyle lat tego świętego miejsca, dzisiaj uśmiecha się, bo będzie służyło dobru  C z ł o w i e k a . Klasztor kultury otwarty. Amen!
Jerzy Jacek Bojarski    
*Prośba o sprostowanie
W tekście dot. Otwarcia Filii Nr 2 umieścił Pan informację o prezentacji Historia kościoła i klasztoru powizytkowskiego przypisując jej autorstwo "młodemu zespołowi Filii Nr 2". Prezentację przygotowała Pani Luiza Dutkowiak z Filii Nr 36, fotografie wykonała pani Agnieszka Świstowska-Huszaluk również z Filii Nr 36.
Pozdrawiam Joanna Łopuszyńska


image_001.jpg
image_002.jpg
Ponumerowane  agendy Biblioteki - brakuje rozwinięcia jak w CK
image_003.jpg
dyrektorzy: PIOTR TOKARCZUK (MBP), ALEKSANDER SZPECHT (CK) .JAN BERNAD ("Rozdroża"- dyrektor artystyczno-Programowy)
sprawdzają stan gotowości przed uroczystym otwarciem...
image_004.jpg
wejście do BIBLIOTEKI - Filia nr 2
image_005.jpg
w oczekiwaniu na otwarcie
image_006.jpg
o. Tomasz Dostatni. ks. Alfred M. Wierzbicki, Krzysztof  ŻUK - prezydent miasta Lublin
image_007.jpg
Tomasz Rakowski dyrektor TVP Lublin
image_008.jpg
w środku siedzi Wojewoda Lubelski - Jolanta Szołno-Koguc
image_009.jpg
prof. UMCS Urszula Bobryk (prorektor) i Stanisław Michałowski (rektor)
image_010.jpg
Piotr Tokarczuk, Mirosław Haponiuk, Renata Filipiak, Jerzy Bartmiński i Lena Kolarska-Bobińska (europoseł)
image_011.jpg
Małgorzata Hołda-Bielecka
image_012.jpg
poseł Krzysztof Michałkiewicz z małżonka Ireną
image_013.jpg
Pani prezydentowa Anna Komorowska z Januszem Opryńskim i  Krzysztofem Żukiem
image_016.jpg
image_014.jpg
image_017.jpg
image_018.jpg
image_019.jpg
Jan Bernard - "Rozdroża"
image_020.jpg
konsul Ukrainy w Lublinie - Iwan Hrycak
image_021.jpg
image_022.jpg
Otwarcie centrum Działań Artystycznych przez Krzysztofa Żuka
image_024.jpg
FILIA NR 2 MIEJSKIEJ BIBLIOTEKI PUBLICZNEJ
image_025.jpg
W OCZEKIWANIU NA GOŚCI
image_031.jpg
WIZYTA PANI PREZYDENTOWEJ ANNY KOMOROWSKIEJ W BIBLIOTECE
image_032.jpg
image_033.jpg
image_035.jpg
image_036.jpg
image_037.jpg
Karolina Rozwód -  dyrektor Teatru Starego
image_038.jpg
dr Anita Has-Tokarz, Renata Filipiak( wicedyrektor MBP) i dr hab. Maria Juda (UMCS)
image_039.jpg
Dyrektor BIBLIOTEKI UMCS dr Bogusław Kasperek  z małżonką
image_040.jpg
image_041.jpg
image_042.jpg
Piotr Tokarczuk, Józef Szopiński i ks. Alfred M. Wierzbicki
image_043.jpg
image_044.jpg
image_045.jpg
image_046.jpg
Beata Wijatkowska i Marta Kurowska
image_047.jpg
image_050.jpg
image_051.jpg
image_052.jpg
ks. prof. KUL Leon Dyczewski z byłą studentką Elżbietą
image_053.jpg
image_054.jpg
prof. UMCS - Jerzy Bartmiński
image_055.jpg
image_056.jpg
image_058.jpg
od prawej prof. Wydziału Artystycznego UMCS Mariusz Drzewiński
image_060.jpg
image_059.jpg
Piotr Tokarczuk - dyrektor MBP
image_061.jpg
Pierwszy czytelnik wieczoru...prof. Jerzy Bartmiński
image_062.jpg
Marta Mazurek i Beata Wijatkowska
image_063.jpg
Zofia Ciuruś - dyrektor WBP
image_071.jpg
Anna Ostęp, Zofia Ciuruś i Piotr Tokarczuk
image_072.jpg
Anna Orzełowska z kierownik Filii nr 26 w rozmowie z Dyrekcja MBP
image_073.jpg
Adam i Małgorzata Kulikowie, Renata Filipiak, Piotr Tokarczuk
image_074.jpg
image_075.jpg
image_076.jpg
image_077.jpg
image_078.jpg
image_079.jpg
image_080.jpg
image_081.jpg
image_082.jpg
Andrzej Jaroszyński (Ambasador RP w Canberze), Ewa Domaszewicz (kierownik F.34 MBP) i Piotr Tokarczuk
image_083.jpg
nowe logo i sieć 37 filii bibliotecznych Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie
image_085.jpg
w drodze na bankiet...w dawnej sali lustrzanej
image_026.jpg
image_027.jpg
image_028.jpg
image_029.jpg
image_030.jpg
image_048.jpg
image_049.jpg
image_057.jpg
image_064.jpg
image_066.jpg
image_067.jpg
image_068.jpg
image_069.jpg
image_070.jpg
image_086.jpg

image_087.jpg
Figura Jezusa Frasobliwego przed dawnym klasztorem Wizytek< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.