BIBLIO na okładce publikacji -Biblioteka, Książka, Informacja, Internet 2012 Drukuj
środa, 09 październik 2013
image_003.jpgMam w ręku nową publikację Wydawnictwa UMCS, pachnącą jeszcze świeżym drukiem  "Biblioteka Książka Informacja Internet 2012". To jest właśnie specyfika papieru i druku. Czujemy zapach i słyszymy szelest kart. Kontakt z papierem uruchamia w nas zmysł dotyku i słuchu.
Praca zbiorowa powstała pod redakcją Zbigniewa Osińskiego i Renaty Malesy. Równo rok temu, jak Instytut Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej UMCS w Lublinie zorganizował międzynarodową konferencję naukową, wyszedł naprzeciw Bibliotekarzom i ich pracy. Książka jest pokłosiem tej konferencji. Zachęcam i polecam kolegom po fachu, by koniecznie zapoznali się z tymi wyjątkowymi materiałami. Ta pozycja winna się znaleźć w każdej bibliotece.

Na początku swojej noty chciałem zwróć uwagę na szatę graficzną. To jest bardzo ważny element każdej książki. Czytelnika traktuje na serio, ale wyrabia gusta artystyczne. Cóż widzimy na I i IV stronie? Odpowiadam krótko BIBLIOBibliotekę Multimedialną w Lublinie ikonę bibliotek lubelskich. Projektantem tej niezwykłej i wyjątkowej „kartonowej szaty” jest znana i uznana autorka wielu okładek Marta Kwiatkowska.

fot. Jerzy Jacek Bojarski, Benek Homziuk

image_005.jpgNagrodzona Amicis Libri  razem z mężem Zdzisławem „za twórczy udział w kształtowaniu wizerunku edytorskiego Wydawnictwa UMCS”. Niedawno w Bibliotece Głównej UMCS mieli wystawę  swoich prac-okładek wraz z innymi Artystami. Moje gratulacje!, okładka jest adekwatna  do tytułu, bo faktycznie BIBLIO= BIBLIOTEKA KSIĄŻKA INFORMACJA INTERNET. Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie – Piotr Tokarczuk, może być dumny ze swojego „dziecka” – mediateki. Autorka chwyciła „byka za rogi” i zilustrowała  cztery problemy konferencji, przetworzyła w  niezwykle sugestywną wizję image_004.jpggraficzną. Jedynym dysonansem, ba wielką  rozbieżnością z zamysłem Projektantki jest sztucznie wstawiony projekt układu typograficznego tytułu autorstwa Lidii M. Jarskiej po prostu z innej bajki? Po co? Dla czyjego dobra? Okładkę i strony tytułowe projektuje przeważnie jeden autor, by było wszystko spójne graficznie. Pani Jarska, skądinąd autorka dobrego artykułu „Plagiat a działalność biblioteczna. (…)” przekroczyła granicę dobrego smaku,…i się zagalopowała, choć wiedzę na ten temat posiada wystarczającą. Okazuje się,że nie wystarczy wiedzieć?
image_007.jpgMalutkie pięć  minut w tej książce – „jej graficznym opakowaniu” ma  czasopismo biblioteczne - Niecodziennik Biblioteczny, który użyczył fotografii, autorstwa piszącego te słowa.
Wracając do zawartości publikacji  i ich autorów  - odsyłam do spisu treści.
Na okładce IV strony umieszczony jest tekst odredakcyjny Zbigniewa Osińskiego i Renaty Malesy
Rewolucja informacyjna, rozwój społeczeństwa informacyjnego oraz gospodarki opartej na wiedzy generują znaczące i coraz szybsze przemiany w sferze funkcjonowania bibliotek i książek oraz elektronicznych zasobów informacji i wiedzy. Dostęp do informacji i umiejętność ich wykorzystania stają się znaczącymi czynnikami rozwoju społeczno-gospodarczego. Podstawą rosnącej ilości i dostępności informacji i wiedzy są zasoby Internetu. Stąd też zasadne jest systematyczne dokonywanie przeglądu badań naukowych w zakresie informatologii oraz dobrych praktyk w zakresie funkcjonowania bibliotek, rozwoju książek, a także innych form udostępniania informacji, zwłaszcza takich praktyk i form, których szybki rozwój opiera się na wykorzystaniu Internetu. Znajomość tych zagadnień stała się kluczowa dla teoretyków i praktyków tworzenia, gromadzenia, udostępniania i przetwarzania informacji. Celem niniejszej książki jest kontynuacja przeglądu badań ze wspomnianego zakresu zagadnień. Składają się na nią prace badaczy i bibliotekarzy z kilkunastu uczelni i bibliotek naukowych z Polski i Ukrainy. Wybór problematyki podyktowany został zainteresowaniami autorów artykułów, którzy będąc specjalistami w swoich dziedzinach - sami określili, które zagadnienia są warte zaprezentowania potencjalnym czytelnikom.
image_002.jpg
Ponadto na tej samej stronie umieszczona została fotografia budynku BIBLIO, które jawi nam bibliotekę, jako księgę otwartą. Otwartą na wszystko co dobre i innowacyjne. Na nowe technologie i informacje, na nowoczesne podejście do CZYTELNIKÓW.
Renata Malesa w artykule: Wizerunek i umiejętności współczesnego bibliotekarza przeciwstawia się obrazowi, gdzie: ”Bibliotekarzy przedstawia się jako osobników niedostosowanych społecznie, życiowych nieudaczników,  którzy w bibliotekach  szukają schronienia, lub jako zrzędliwe stare panny w obowiązkowych okularach i koku” (s.141) .
Polecam tę publikację jako lekturę obowiązkową sobie i BIBLIOTEKARZOM, by kreować wizerunek bibliotekarza nowoczesnego. Według Renaty Malesy (s.143) do takich cech należą między innymi: "znajomość etyki zawodowej, wiedza, przygotowanie psychologiczne i pedagogiczne, kreatywność, świadomość konieczności stałego dokształcania się, znajomość zasad marketingu i podstaw informatyki, znajomość języków obcych oraz zgodność indywidualnych celów z celami biblioteki".
Jerzy Jacek Bojarski

•  ISBN: 978-83-7784-374-1
•  Objętość: 300 stron
•  Format: B5
•  Rodzaj oprawy: miękka
   Cena 37 zł
image_006.jpg
Marta Kwiatkowska
image_008.jpg
Promocyjne oglądanie książki naukowei w BIBLIO przez młody zespół
image_009.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.