Pomysłowe bibliotekarki dźwignią czytania Drukuj
środa, 19 marzec 2014
image_018.jpgWedług badań Biblioteki Narodowej wynika, że niemal 61% rodaków nie sięgnęło w 2012 roku po ani jedną książkę papierową. Z drugiej zaś strony to Smartfony stanowiły przeszło 56 %  216,2 mln sprzedanych  wszystkich urządzeń, które opuściły fabryki na świecie. Do tego dochodzi Internet. Tak więc naprawdę  nie wiemy ilu Polaków tak naprawdę nie  czyta książek? Wiemy ilu korzysta z Bibliotek, a to już nie jest to samo!
Tempo życia zmusza nas do używania innego sposobu i języka komunikacji. Na przykład smartfon (ang.smartphone) – to sprytny telefon, łączący w sobie funkcje telefonu komórkowego poczty elektronicznej, przeglądarki sieciowej, pagera, GPS, jak również cyfrowego aparatu fotograficznego i kamery wideo. Można przez niego czytać nawet dokumenty. Czy prawdą jest,że Polacy coraz mniej czytają? 
Fot. Jerzy Jacek Bojarski
    

     Młode, piękne, atrakcyjne,pomysłowe i inteligentne bibliotekarki: Katarzyna Poleszak, Maria Dąbrowska i Marta  Piasecka (kierownik) z Filii nr 2 Miejskiej Biblioteki image_008.jpgPublicznej w Lublinie same pomyślały i zorganizowały niezwykłą sesję zdjęciową,  by zachęcić rodaków do czytania. Efekty ich pracy stały się hitem. Na stronie Gazety i Onetu pochwalono młode Artystki i modelki zarazem,  które stworzyły „performece biblioteczno- sytuacyjny”.
Bibliotekarki wspomnianej placówki filii opublikowały na oficjalnym fanpage'u  Flii nr 2 MBP zdjęcia, na których pozują wraz z  okładkami książek…dobór lektur nie był przypadkowy. ..pozy uzupełniały okładki.
     Wiele  codziennych gazet mało miejsca poświęca kulturze, a więc i książkom. Często  są to informacje „sformatowane i obrazkowe”. Pastisz (z fr. pastiche – utwór naśladowczy)  zastosowany przez Panie  został rozbudowany,  zaś zdjęcia artystyczne  nie tylko pełnią rolę żartobliwą. Swoją zabawą i dialogiem z tytułami literackimi pokazały, że same są twórcze. Swoją sprawność i nowoczesny „warsztat biblioteczny” użyły do tego by zachęcić do czytania. Tego jeszcze  nie było w naszej bibliotece. „Kto czyta, ten chwyta”, kto patrzy na te zdjęcia ten nie zbłądzi… szybciej trafi do BIBLIOTEKI. Czego wszystkim i sobie życzę. Uwiedziony znakomitymi obrazami-przekazami z przekąsem artystycznym.
Jerzy Jacek Bojarski
ps.
nie wiem jak jest z czytaniem, ale na strony Filii nr 2  zajrzało przeszło 103 tysiące fanów facebooka i to w bardzo krótkim czasie- gratulujemy!
biblioteka1.jpgStephen King - Carrie - pozuje Maria Dąbrowska, foto Marta Piasecka
image_011.jpg
Maria Dąbrowska
b2.jpg
Bridie Clark - I kto jej zabroni - pozuje Katarzyna Poleszak, foto Marta Piasecka
image_009.jpg
Katarzyna Poleszak
b3.jpg
Erich Segal - Doktorzy - pozuje Maria Dąbrowska, foto Marta Piasecka
image_012.jpg
Maria Dąbrowska
b4.jpgHillary Clinton - Tworząc historię: wspomnienia - pozuje Marta Piasecka, fot. Katarzyna Poleszak
image_021.jpg
Marta Piasecka
b5.jpg
Wojciech Kałużyński - Pół życia w ciemności: biografia Zygmunta
Kałużyńskiego - pozuje Marta Piasecka, fot. Katarzyna Poleszak
b6.jpgRyszard Kapuściński - Nie ogarniam świata - pozuje Katarzyna Poleszak, fot. Marta Piasecka

image_007.jpg
Katarzyna Poleszak
b7.jpg
Bridget Asher - Kwiaty od Artiego - pozuje Katarzyna Poleszak, fot. Marta Piasecka
b8.jpgOlga Lipińska - Jeszcze słychać śmiech... - pozuje Maria Dąbrowska,fot. Marta Piasecka

image_022.jpg
Maria Dąbrowska
b9.jpgMichał Kuziak - Inny Mickiewicz - pozuje Katarzyna Poleszak, fot. Marta Piasecka

image_013.jpg
b10.jpg

Alice Munro - Taniec szczęśliwych cieni - pozuje Katarzyna Poleszak, fot. Marta Piasecka
image_014.jpg
b11.jpg
Mark Bego - Tina Turner: po prostu najlepsza - pozuje Marta Piasecka, fot. Katarzyna Poleszak
image_019.jpg

b12.jpg


C. W. Gortner - Wyznania Katarzyny Medycejskiej - pozuje Maria Dąbrowska, fot. Marta Piasecka

image_017.jpg
image_003.jpg
image_002.jpg
image_004.jpg

< Poprzedni
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.