Biblioteka "stadionowa" kulturalnym odźwiernym na obiekt sportowy Drukuj
czwartek, 12 czerwiec 2014
image_003.jpgDzisiaj w czwartek 12 czerwca startuje Mundial 2014. To z tej okazji wybrałem się na Miejski Stadion, by pokazać, że nie tylko w Brazylii buduje się nowe obiekty piłkarskie. Niestety mimo przychylności kierownictwa budowy „Budimex” musiałem mieć zgodę Inwestora – p. Szczepańskiej, by wejść i robić fotografie. Owszem dostałem pozwolenie na wejście na plac budowy, ale fotografować mogłem stadion tylko na zewnątrz. Ubrany w kamizelkę, kask i buty udałem się  z pracownikiem  budowy  w kierunku nowo budującego się jeszcze obiektu. Wściekły  nie byłem, wręcz przeciwnie…”baba z wozu , koniom lżej”.

Filia nr 5, obok nowo budowana droga dojazdowa i w tle Stadion Miejski J
fot. Jerzy Jacek Bojarski


Zamiast więc pisać o stadionie, skrobnę coś o naszej BIBLIOTECE STADIONOWEJ. Żadna Biblioteka w Lublinie nie ma tak dobrego położenia jak Filia nr 5 image_001.jpgMiejskiej Biblioteki Publicznej przy ulicy Krochmalnej. Toż właśnie obok tej placówki jest budowana droga dojazdowa na parkingi nowego stadionu. Tak więc placówka biblioteczna będzie spełniać rolę „odwachu intelektualnego”, ”portiera do mądrości i wiedzy”, stróża gwarancji, że głowa jest do główkowania,  zapewne ważniejszego niż na boisku. Co jednak nie wyklucza, że myśleć  trzeba i na boisku, by była dobra gra i zabawa. Tak więc jest nadzieja, że  kilkanaście tysięcy uczestników każdorazowej imprezy na stadionie będzie przemykać koło naszej „BIBLIOTEKI-STADIONOWEJ.”
image_002.jpgTak jak strażnik ,  Filia nr 5 będzie przyjmować nie tylko hołdy, wyrazy uwielbienia i czci , oraz  szacunku dla słowa pisanego, ale jej podwoje będą otwarte  dla stadionowych czytelników. Budynek został zbudowany na potrzeby nieistniejącej już Cukrowni. Rola biblioteki jest tym bardziej wzniosła jako portiera do wiedzy, gdzie się uchyla drzwi na oścież dla chętnych czytelników  w tym cukrowo-stadionowym” genius loci . Tutaj już grasuje niezwykły duch opiekuńczy tego miejsca . By zamiast przemocy stadionowej zwyciężyła moc dobrego pobytu na stadionie, coś, co sprawi, że dana przestrzeń będzie jedyna w swoim rodzaju. By rodziny z dziećmi mogły korzystać z Miejskiego Stadionu przy BIBLIOTECE bez problemów.

Gwoli informacji  mundialowej, dość powiedzieć, że transmisje wszystkich  meczów będziemy mogli obejrzeć za darmo , w TVP
Jerzy Jacek Bojarski
image_004.jpg
image_006.jpg
image_008.jpg
image_007.jpg
image_005.jpg
image_009.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_021.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpgimage_015.jpg
image_016.jpg

image_018.jpgimage_017.jpg
image_020.jpg
widok  z okna na Miejski Stadion... przy Bibliotece
image_019.jpg
Biblioteka "stadionowa" na odwachu...< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.