Tak jak "liście lecą z drzew...", tak w Lublinie często otwierają biblioteki Drukuj
poniedziałek, 16 czerwiec 2014
image_027.jpgTak jak liście lecą z drzew…, tak w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie, od czasu nastania nowego dyrektora Piotra Tokarczuka (2006 ) otwieramy ciągle nowe filie biblioteczne.  Dzisiaj w Głusku otwarta została kolejna, bo już 39 Filia MBP.  Kierownikiem biblioteki została Anna Czyż, pracująca ostatnio w Filii nr 4 przy al. Kraśnickiej, która zaprezentowałaimage_002.jpg krótko swoją filię. 
Dyrektor Piotr Tokarczuk nie ukrywał zadowolenia z kolejnej otwartej placówki, która jest najbardziej wysuniętą w południowej części miasta… poza Zembrzycami. Na uroczystości otwarcia biblioteki przybyli m.in. prezydent miasta Lublina Krzysztof ŻUK, wiceprezydent Katarzyna  Mieczkowska-Czerniak, Dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Lublin; Przewodniczący Zarządu Rady Dzielnicy Głusk Jerzy Wojciechowski i jego zastępca Zbigniew Wójtowicz. Prezydent podkreślił, że  Lublin jest ewenementem w skali kraju pod względem otwierania bibliotek i zapowiedział już otwarcie  kolejnej na Sławinie.
Poświęcenia nowej placówki dokonał ks.prałat Tadeusz Pajurek, zaś krzyż poświęcił ks.proboszcz Zbigniew Pietrzela. Sieć biblioteczna pokrywa kolejne obszary naszego miasta. Czytelnicy w tej dzielnicy będą mieli szybszy dostęp do książki i krótszą drogę do biblioteki.
fot. Jerzy Jacek Bojarski


image_031.jpg       O Głusku prezentację multimedialna wygłosił Krzysztof Mucha.
Nowo otwarta placówka o pow. 90 m kw., i zbiorach około 4 tys. woluminów, dysponuje trzema stanowiskami komputerowymi z bezpłatnym Internetem oraz stanowiskiem do gier komputerowych. W zbiorach biblioteki dostępna jest literatura piękna i popularnonaukowa dla dorosłych i dzieci. Ponadto w zbiorach są audiobooki, oraz kącik 25 tytułów gazet i czasopism. Poza statutową działalnością Biblioteka będzie organizować imprezy kulturalno oświatowe. Planowane są kursy komputerowe dla seniorów. Poza spotkaniami autorskimi, wystawami, zajęciami literacko-plastycznymi, Biblioteka podejmie cykl spotkań dla miłośników gier planszowych.
Warto podkreślić, że Biblioteka to nie tylko książka czy budynek lub instytucja kultury. To nasze dobro narodowe, służące zachowaniu dziedzictwa narodowego, ale i światowego. Jednak bez kompetentnych ludzi to byłby martwy twór. Ludzie ożywiają te niezwykłe placówki kulturalne poprzez, które przechodzą image_003.jpgprawie wszyscy, od przedszkola, po seniora. Tak więc tylko mądrzy wizjonerzy wiedzą, że to nie półki, papier i generacja nowych kosztów, ale najszybsza inwestycja w rozwój człowieka. To częsty kontakt z książką, ich autorami czyni człowieka mądrym. Wiedza zawarta w tysiącach tytułów, przyswojona i utrwalona czyni dobrego patriotę, obywatela, posła, polityka, księdza, dziennikarza, artystę, rzemieślnika, budowlańca czy nawet kibica, nie wspominając o żołnierzu czy policjancie.
To w bibliotece nabywa się dobrych nawyków rozumu, serca, wiary,  kultury. Poznaję się Innych, ich obyczaje. Uczy się mądrej tolerancji, A nie przyzwolenia na wszystko. Lepiej otwierać biblioteki niż zwalczać różnego rodzaju patologie i homofobie. Lepiej czytać książki i kształcić wyobraźnię, zdobywać wiedzę, niż  uprawiać erystykę, sofistykę, pielęgnować chore ideologie i wszelkie „izmy”. Mądra inwestycja w człowieka to największa i najmądrzejsza rzecz jaką możemy uczynić,  by potem  ze wszystkich dobrodziejstw tego świata korzystać w sposób najbardziej optymalny. By nam się żyło mądrze i dobrze, ale i z nami innym było nie najgorzej. By mądre słowo powróciło w ciało, bo „tsunami wypowiedzianych bzdurnych i szkodliwych słów” przebrało już miarę na tym świecie. Kochajmy biblioteki, w których zawarte jest tyle piękna, dobra i mądrości miedzy kartami zapisanego papieru.
Jerzy Jacek Bojarski

Godziny otwarcia

Filii nr 39 MBP, Lublin ul. Głuska 138

Pon.  Pt.    10.00-18.00
Wt. Czw.    10.00-16.00
Środa        11.00-19.00
image_008.jpg
image_001.jpg
image_004.jpg
image_005.jpg
image_006.jpg
najmłodszy czytelnik
image_007.jpg
image_010.jpg
image_011.jpg
image_014.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_015.jpg
image_016.jpg
image_017.jpg
image_019.jpg
Wójt Gminy Głusk
image_020.jpg
image_021.jpg
image_022.jpg
image_023.jpg
image_024.jpg
image_025.jpg
image_026.jpg
image_027.jpg
image_028.jpg
image_029.jpg
image_030.jpg
image_031.jpg
image_032.jpg
image_033.jpg


< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.