BIBLIOTEKI SYJAMSKIE NA CZECHOWIE MAJĄ SKONTRUM Drukuj
poniedziałek, 18 sierpień 2014
image_001.jpg     „Syjamskie”  Filie biblioteczne nr 27 i 30  na Czechowie przy ulicy Braci Wieniawskich 5 są nieczynne dla Czytelników w miesiącu sierpniu. Wcale to nie oznacza, że  w tych placówkach nic się nie robi.  Wręcz przeciwnie, od 11 do 29 sierpnia, a wiec przez trzy tygodnie trwa mrówcza praca - skontrum czyli inwentaryzacja zbiorów.
Skontrum zbiorów, do których czytelnicy mają wolny dostęp, przeprowadza się raz na 5 lat. W  oparciu o istniejący inwentarz ustala się stan faktyczny zbiorów i ujawnienie braków. Wprawdzie jest to czynność żmudna, ale konieczna i pożyteczna.
fot. Jerzy Jacek Bojarski
image_004.jpgPanie bibliotekarki mogą przy okazji przeglądać zbiory i robić selekcję. Książki zużyte, zniszczone, przestarzałe lub nieaktualne wycofują z obiegu. Niektóre wymagają drobnej naprawy. Ta operacja pozwala zorientować się na ile zbiory są narażone na ubytek z winy czytelników – czyli kradzież.
    Pracownicy porównują zapis w inwentarzu z księgozbiorem na półkach. Kierownik Filii nr 30 Krystyna Rybicka, z wiadomym sobie wdziękiem przy pomocy drabiny dosięga książek najwyżej ustawionych na pólkach i podaje numery inwentarzowe Ewie Klimowicz, ta zaś wpisuje te dane na komputerze. Książek drukowanych jest przeszło 17 tysięcy, a zbiorów specjalnych 500. W drugiej Filii nr 27 „zrośniętej lokalowo” z Filią nr 30, jej kierownik  Dorota Borowiecka sama musi sobie radzić. Na szczęście nie ma potrzeba sięgać po drabinę. Książek drukowanych jest mniej, bo raptem 800, natomiast zbiorów specjalnych jest przeszło 11 tysięcy.
Tak więc Czytelnicy muszą się jeszcze uzbroić w cierpliwość. Filie będą otwarte razem z dzwonkiem szkolnym czyli  1 września.
   Warto nadmienić, że skontrum przeprowadza się dodatkowo, gdy następuje zmiana bibliotekarza odpowiedzialnego za zbiory jak to miało  miejsce w Filii nr 37 na Bazylianówce.
(jjb)
image_005.jpg
Krystyna Rybicka i Dorota Borowiecka
image_002.jpg
Krystyna Rybicka prezentuje zbiory z autografami autorów
image_003.jpg
Odzyskana książka "Ścieżki pamięci" pod red. Jerzego Jacka Bojarskiego z autografem Szewacha Weissa
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.