Anna Kamieńska w moim życiu: wspomnienia syna poetki Pawła Śpiewaka. Drukuj
czwartek, 18 maj 2017
image_004.jpgDnia 21 kwietnia 2017r. w Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie odbyło się wyjątkowe spotkanie z prof. Pawłem Śpiewakiem -  socjologiem,  historykiem, publicystą i komentatorem przemian społeczno-politycznych, dyrektorem Żydowskiego Instytutu Historycznego. Jest on synem Anny Kamieńskiej i Jana Śpiewaka – małżeństwa poetów. Współorganizatorka spotkania Marzena Mariola Podkościelna zaprosiła profesora do przyjazdu do Krasnegostawu i podzielenia się swoimi wspomnieniami na spotkaniu.
Anna Kamieńska urodziła się 12 kwietnia 1920r. w Krasnymstawie. W wierszu „Krasnystaw me genuit ” pisała: Urodziło mnie miasteczko o dzikiej nazwie półruskiej-/ Krasnystaw odbijał zachody jarzębinowym pluskiem…
fot. ze zbiorów PBP - Joanna Radziszewska
Paweł Śpiewak i Marzena Mariola PodkościelnaLicznie zgromadzeni goście mieli możliwość usłyszeć szczególne wspomnienia o matce poetce w relacji syna. Niezwykłą rozmowę-wywiad przeprowadziła image_003.jpgMarzena Mariola Podkościelna. Spotkanie było pełne poezji, osobistych wspomnień i obrazów, które zachował w swojej pamięci i sercu Paweł Śpiewak. Dotyczyły między innymi domu rodzinnego, pełnego ciepła, opiekuńczego, intensywnie zamieszkałego, bo był miejscem pracy poetki Anny i poety Jana, ale i odpoczynku. Gdzie najważniejsze były relacje z innymi i rozmowy z rodzicami. Domu o intensywnym zapachu kawy, pełnego książek, które stały wszędzie i były istotnym elementem krajobrazu, świątków, ludowych rzeźb.  
Anna Kamieńska żyła poezją, a w jej wierszach jest zawarte całe jej życie. Była osobą bardzo pracowitą, opublikowała  niemal sto książek: zbiorów poezji, opowiadań, powieści, refleksji, wspomnień, esejów i felietonów o poezji, przekładów, opracowań redakcyjnych, wierszy, opowiadań i powieści dla dzieci oraz książek o tematyce religijnej. Odpoczywała czytając kryminały, lubiła też chodzić do kina, a jej ulubionym filmem była „Ballada o żołnierzu”. Była osobą wszechstronną, znała kilka języków, a pod koniec życia, gdy religia stała się dla niej bardzo ważna nauczyła się języka hebrajskiego, by rozmawiać z Bogiem. Studiom nad Biblią poświęciła wiele esejów i dwie książki.
Na spotkaniu wiersze poetki czytał Paweł Śpiewak. Nie zabrakło pytań o relacje i szczególną więź duchową z ks. Janem Twardowskim, który zadedykował Annie Kamieńskiej swój wiersz ”Śpieszmy się”.
Goście otrzymali wybór wierszy poetki z osobistą dedykacją autora wyboru Pawła Śpiewaka, który we wstępie napisał: „Poetę czeka zazwyczaj jeszcze jedna śmierć: jego/jej wiersze przykrywają nowe tomiki poezji, kolejne wieczory i konkursy literackie. Odchodzi w niepamięć poezja. Ten wybór z ową niepamięcią się zmaga. Anna Kamieńska ma nam coś ważnego do przekazania i wierzę, że może istnieć w świadomości kolejnych pokoleń”.
Spotkaniu towarzyszyła prezentacja multimedialna poświęcona Kamieńskiej, a także wystawa jej publikacji znajdujących się w zbiorach Powiatowej Biblioteki Publicznej w Krasnymstawie.
(epa)
image_001.jpg
Paweł Śpiewak
image_002.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.