"Zwierze na papierze"  premiera filmu Grzegorza Linkowskiego Drukuj
wtorek, 27 czerwiec 2017
image_002.jpgPremiera filmu Grzegorza Linkowskiego "Zwierze na papierze".
W ramach obchodów Wielkiego Jubileuszu 700-lecia Miasta Lublin, 28 czerwca, odbędzie się premiera filmu Grzegorza Linkowskiego „Zwierze na papierze” oraz uroczyste odsłonięcie elewacji – memento Andrzeja Kota, wybitnego artysty, grafika, mistrza sztuki kaligraficznej i drukarskiej, projektu Jarosława Koziary. Wydarzenia maję charakter otwarty.

„Zwierze na papierze” – premiera filmu Grzegorza Linkowskiego
28 czerwca, godz. 17.30
Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN”
ul. Grodzka 21

Uroczyste odsłonięcie elewacji – memento Andrzeja Kota autorstwa Jarosława Koziary

28 czerwca, godz. 18.30
ul. Grodzka 17


Film „Zwierze na papierze” jest ciepłym obrazem odchodzącego artysty, pełnego pokory i pogodzonego z życiem, a zarazem zepchniętego przez to życie na image_003.jpgmargines. Dokumentalne sekwencje pokazują wybitnego grafika, mistrza sztuki kaligraficznej i drukarskiej, Andrzeja Kota, w drodze, którą odbywał codziennie ze swoimi grafikami w poszukiwaniu odbiorcy, miejsca do pracy, czegoś ciepłego do jedzenia, dobrego słowa. Swoje prace głównie rozdawał, rzadko otrzymując groszową zapłatę. Artyście towarzyszą animowane postaci jego graficznych bohaterów: kot, diabeł, koziołek, ptaki. Te dwa światy złowrogo przenikają się w nieuniknionym finale filmu. Andrzej Kot całe swoje życie znosił pogodnie bez cienia pretensji i skargi na swój los, pełen pogody ducha i humorystycznego dystansu do siebie, swojego nazwiska i swojej sytuacji. Gdy usłyszał diagnozę choroby, jak zwykle zareagował humorystycznym wierszykiem: „Pójdziemy tam gdzie trzeba, do piekła lub do nieba a najprędzej rachu ciachu pójdziemy do piachu”. Zdjęcia do filmu zostały przerwane w wyniku szybko rozwijającej się choroby nowotworowej pod koniec 2014 roku. Artysta zmarł 17 lutego 2015 roku, w dniu przypadającego wtedy Światowego Dnia Kota.

Film dokumentalny:
Zwierze na papierze.
scenariusz i reżyseria : Grzegorz Linkowski
zdjęcia: Jacek Tarasiuk, Hanna Linkowska
muzyka: Mariusz Ostański
animacja: Paweł Łuciuk
montaż: Jacek Tarasiuk
producent: Jacek Tarasiuk
czas: 36 min.
Produkcja: SELECTED PICTURES 2017

Po premierze filmu odbędzie się uroczyste odsłonięcie elewacji kamienicy przy ul. Grodzkiej 17 – memento Andrzeja Kota, w formie sgraffito, które stanowi upamiętnienie twórczości wybitnego lubelskiego artysty. Sgraffito składa się z motywów graficznych autorstwa Andrzeja Kota. Pomysłodawcą i autorem projektu jest Jarosław Koziara. Projekt został zrealizowany w ramach Stypendium Prezydenta Miasta Lublin dedykowanego obchodom 700-lecia Miasta Lublin
źródło:Kultura  Lublin Miasto Inspiracji
image_001.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.