Yaakov Lemmer i Filharmonicy Lubelscy Drukuj
piątek, 30 czerwiec 2017
koncert.jpg3 lipca o godz. 19.00 odbędzie się koncert inaugurujący Zjazd Lublinerów - międzynarodowe spotkanie dawnych żydowskich mieszkańców miasta i ich potomków. W Sali Operowej Centrum Spotkania Kultur wystąpi  Yaakov Yanky Lemmer - jeden z najlepszych kantorów na świecie, mieszkający na co dzień w Nowym Jorku. Zjazd, organizowany przez Ośrodek "Brama Grodzka – Teatr NN", jest jednocześnie elementem obchodów 700-lecia Lublina, a tym samym okazją do podkreślenia wkładu kultury żydowskiej w budowanie tożsamości Lublina.


Soliście towarzyszyć będą Filharmonicy Lubelscy pod batutą izraelskiego dyrygenta Elli Jaffe. W programie znajdą się zarówno utwory wokalne jak też instrumentalne, m.in. do kompozycji M. Brucha, E. Jaffe i G. Mahlera. Wydarzenie realizowane jest z inicjatywy Organizacji Żydów Lubelskich w Izraelu.

Kantor Yaakov "Yanky" Lemmer – jeden z najbardziej znanych kantorów na świecie. Dzięki lirycznemu tenorowi o pięknej barwie zdobył powszechne uznanie nie tylko wśród międzynarodowej publiczności ale także koneserów śpiewu kantoralnego w najważniejszych centrach kulturalnych Europy i Ameryki. Swoją karierę muzyczną rozpoczynał jako solista Young Israel of Bethel Choir, gdzie opieką otoczył go światowej sławy kantor Benzion Miller. Następnie studiował u kantorów Josepha Malovanego i Beer Bernarda. Występował w Izraelu, Stanach Zjednoczonych, Anglii, pojawiał się też na wielu festiwalach w Europie. W jego repertuarze znajdują się pieśni z wielu gatunków i języków – od tradycyjnej liturgii hebrajskiej, folku jidysz, do opery i przebojów znanych m.in. z Broadwayu. W Lublinie po raz pierwszy wykona także utwór skomponowany przez twórcę Lubelskiej Jesziwy – Meira Szapiro. Na co dzień Yaakov "Yanky" Lemmer pełni funkcję Głównego kantora w Kongregacji Anshe Sholom w New Rochelle i jest kantorem synagogi na Lincoln Square w Nowym Jorku.

Elli Jaffe – izraelski dyrygent, który w swej karierze prowadził wszystkie najważniejsze orkiestry Izraela, dyrygował także m.in. orkiestrą Filharmonii Królewskiej w Londynie oraz Praską Orkiestrą Symfoniczną, która nadała mu tytuł "Honorowego Dyrygenta". Ukończył Uniwersytet Hebrajski oraz Rubin Academy of Music, specjalizując się w dyrygenturze, teorii muzyki i grze na instrumentach perkusyjnych. Jest dyrektorem artystycznym Jerozolimskiej Szkoły Sztuki Kantorskiej oraz współpracuje z chórem synagogi w Jerozolimie, z którymi odbył liczne światowe tournée. Opublikował encyklopedyczne kompendium instruktażowe dla rocznego cyklu liturgii hebrajskiej. Jest także znakomitym kompozytorem, którego dzieła wykonywane są przez izraelską orkiestrę filharmoniczną.
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.