Najmniejsza ze wszystkich filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie Drukuj
czwartek, 10 sierpień 2017
image_005.jpgimage_006.jpgW Miejskiej Bibliotece Publicznej w Lublinie od 2010 roku trwają prace retrospektywne nad rozbudową katalogu elektronicznego. Do przejścia na emeryturę w lutym 2017 roku kierownictwo dzierżyła Barbara Szpilarewicz z Działu Opracowania Zbiorów, obecnie kierownikiem jest Magdalena Łaska. Do tej pory już w dwunastu placówkach wypożycza się książki przy pomocy katalogu elektronicznego.  Filia nr 15 jest czternastą z kolei , gdzie wprowadza się katalog elektroniczny. W niej od grudnia 2016 roku pracuje Paweł Opiłowski  z Zespołu Opracowania Retrospektywnego.

Od lewej stoją:
Magdalena Łaska i Barbara Szpilarewicz
fot. Jerzy Jacek Bojarski
image_003.jpgZdawałoby się, że Filia Nr 15 niczym się nie wyróżnia, jak tylko numerem. Tak nie jest. Dwa wyznaczniki - po pierwsze jest to najmniejsza ze wszystkich filii w Lublinie, ma 68 metrów kwadratowych, o  powierzchni użytkowej. Po drugie ozdobiona wyjątkowo, bo ma graffiti o tematyce książkowej. Umieszczone na niej elementy wizualne zapraszają pięknem artystycznym, by wejść do środka i skorzystać z jej zasobów. Graffiti  biblioteczne - drzwi do biblioteki, to księga otwarta, która to zaproszenie jedynie wzmacnia. Na ścianach tej placówki niewątpliwie powstało dzieło sztuki. Wspomniane drzwi, w przenośni, ale i dosłownie nie zamykają się. Mural wykonali artyści z grupy Magnifiko.
Biblioteka mimo małych gabarytów posiada zbiór książek drukowanych, który wynosi 14 127 egzemplarzy, zbiory niepiśmiennicze – jak mnie  poinformował Opiłowski -  „to trzy półki”, czyli  283 (audiobooków-książki mówionej), 12 tytułów prasowych. Jest dostęp do komputera dla czytelników, których placówka liczy 2004.
Lubelska Spółdzielnia Mieszkaniowa - przy znaczącej współpracy MBP - zawsze dbała o swoich mieszkańców. Obecnie w tej dzielnicy jest bardzo dobrze rozwinięta sieć filii Miejskiej Biblioteki Publicznej. Istnieje tam aż pięć placówek bibliotecznych, a wspomniane  Osiedle  im. Adama Mickiewicza ma  ich dwie. To na ulicy Wajdeloty 20, naprzeciwko targu na ul. Wileńskiej znajduje się jedna z nich. Historia tej filii to przeszło pół wieku. Trochę osób się przewinęło..
image_001.jpgLarysa Madejek została kierownikiem  Filii nr 15 w 1989 r. i od tego czasu pracuje tam razem z Moniką Błotniak. Na zasobach tej biblioteki wychowały się trzy pokolenia. Tradycja czytania  na LSM-ie to norma, stąd tylu chętnych, choć filia mała, ale podręczna. Teraz czas na komputeryzację zasobów.
Warto nadmienić, że podobne prace trwają już na Filii 9 i Filii nr 31.
Jerzy Jacek Bojarski
image_002.jpg
image_004.jpg

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.