Poetycki Dwugłos Drukuj
czwartek, 18 styczeń 2018
image_001.jpg Poetycki Dwugłos
Ośrodek Kultury Samorządowej w Żółkiewce zaprasza na spotkanie z twórczością Marzeny Marioli Podkościelnej oraz Mateusza Melanowskiego. Mateusz Melanowski będzie promował swój najnowszy tomik Uwagi do chwili wydany przez Bibliotekę Współczesnej Pozeji Polskiej „Zeszyty Poetyckie„
Poeci związani są ziemią krasnostawską zaledwie od ponad dziesięciu lat.

Spotkanie odbędzie się w 26 stycznia o godz. 17:00 w Ośrodku Kultury Samorządowej w Żółkiewce, ul. Krótka 3.


image_003.jpgMarzena M. Podkościelna urodzona 9 grudnia 1969 w Turobinie. Mieszka w Olchowcu. Poetka i animatorka kultury. Laureatka wielu konkursów poetyckich, m.in.: „O Laur Wierzbaka” w Poznaniu,  Turnieju Jednego Wiersza w ramach Międzynarodowego Listopada Poetyckiego w Poznaniu, kilkakrotnie Konkursu Twórczości Miłosnej „Ja Cię Kocham a Ty Pisz!”, Turnieju Poetyckiego „O Chmielakowy Antałek”, Konkursu Poetyckiego im. M. Swatowskiego,  Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego w ramach Zamojskiej Ulicy Poetyckiej, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im.W. Olszewskiego, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „O Złote Pióro Sopotu”, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. K. Stabach, XXIX Ogólnopolskich Literackich  Spotkań Pokoleń w Kruszwicy.
    Publikowała w pismach literackich ogólnopolskich i lokalnych takich jak Latarnia Morska, Migotania, w Angorze, Zamojskim Kwartalniku Kulturalnym, Kozimrynku, Nestorze, Panoramie Żółkiewskiej, Dominiku Turobińskim, Antologii Knowacz oraz wielu antologiach pokonkursowych oraz zbiorowych prezentacjach.
    Należała do krasnostawskiej Grupy Literackiej A4 oraz Klubu Literackiego „Strona”. Nominowana kilkakronie w kategorii twórca kultury i animator kultury w konkursie „Kultura” w ramach Powiatowego Dnia Pracownika i Działacza Kultury w Krasnymstawie.  Współorganizatorka oraz organizatorka spotkań literackich m.in. z Magdaleną Jankowską, Mirosławą Szychowiak - poetką nominowaną do Nagrody Nike, obchodów 30-tej rocznicy śmierci Anny Kamieńskiej w Krasnymstawie w tym spotkania z Jarosławem Trześniewskim-Kwietniem. W Powiatowej Bibliotece Publicznej w Krasnymstawie prowadzi spotkania cykliczne pt. „Anna Kamieńska w moim życiu”, na które zaprosiła jej syna - prof. Pawła Śpiewaka, dyrektora Żydowskiego Instytutu Historycznego w Warszawie. Kontynuatorka Nocy Poetów upamiętniającej poetę, publicystę, animatora kultury i inicjatora tego wydarzenia - Mariusza Kargula.
Prezentowała jako jedna z dziewięciu poetów regionu lubelskiego swoje wiersze podczas IV Nałeczowskich Spotkań z Poezją w Pałacu Małachowskich a wraz z poetą Konradem Grocheckim w ramach Roku Bolesława Leśmiana Synagodze w Zamościu.
    Gość Nocy Bibliotek w Filii nr 10 Miejskiej Biblioteki Publicznej im.H.Łopacińskiego w Lublinie oraz komisarz wystawy malarstwa i rysunków Benka Homziuka podczas otwarcia siedziby Stowarzyszenia Przyjacół Ziemi Olchowieckiej w Dworku Preszlów w Olchowcu.
    Jej pasją jest także fotografia. Przygotowuje wystawę swoich zdjęć na Zamku w Tittmoning w Bawarii. Wykonane przez nią fotografie były zapowiedzią tygodniowego Festiwalu Kultury Kunstplatz Tittmoning.
    
image_002.jpgMateusz Melanowski urodził się w 1977 roku na Górnym Śląsku. Wychowywał w Mikołowie. Absolwent Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Od 10-ciu lat miejscem zamieszkania związany z Lubelszczyzną. Jako poeta debiutował w 1998 roku na łamach Opcji. Publikował w wielu czasopismach literackich i nie tylko. M.in. w Akcencie, FA-arcie, Frazie, Gazecie Wyborczej, Migotaniach, Ricie Baum, Toposie, Twórczości czy Tyglu Kultury. Laureat licznych  konkursów poetyckich, na przykład Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. H. Poświatowskiej w Częstochowie, Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego o nagrodę im. K.K. Baczyńskiego w Łodzi oraz Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego „Dać Świadectwo” w Krakowie. Autor arkusza Do wczoraj, od jutra (Mikołów, 2001) oraz książek: Święto Kolorów (Katowice, 2007) i Test na Obecność (Kraków, 2012). Ostatnio nakładem Zeszytów Poetyckich w Gnieźnie ukazał się jego tom Uwagi do chwili, gdzie w posłowiu Dawid Jung pisze: Mateusz Melanowski to reporter czasu pierwszych podsumowań, czasu, który jedynie pokonując nasz krwiobieg może stać się najważniejszym i usprawiedliwionym toposem tego wyjątkowego języka, jakim nauczył się władać poeta. Dlatego jego świat musi być zawsze pomiędzy. Pomiędzy kinderyzmem a rozczarowaniem dorosłością, pomiędzy chaosem a codziennością. Mieszka w Średniej Wsi koło Żólkiewki.

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.