Rozmowa Katarzyny Poleszak z Adamem Robińskim Drukuj
środa, 11 kwiecień 2018
image_004.jpgW kameralnym gronie. Między dwoma plakatami czarne inspiracje plus-pośrodku poświata i dwoje rozmówców: gość-autor książki Adam Robiński i gospodarz-interlokutor Katarzyna Poleszak, kierownik filii nr 2 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Lublinie. Rozmówcy pochylają się nad publikacją Hajstry krajobraz bocznych dróg, Wydawnictwo Czarne 2017.
Dzisiejszy podróżnik ma inne możliwości podróży i zdobywanie wiedzy na temat odwiedzanych miejsc w Polsce niż kilkadziesiąt lat temu. Kiedyś nie można było sobie wygooglować, czy używać GPS w turystyce, bo ich wtedy nie było, jak nie  było także telefonów komórkowych. Dawniej dominował auto stop, spływ kajakowy,  jazda rowerami, przemierzanie szlaków górskich i nizinnych.
fot. Jerzy Jacek Bojarski


image_012.jpgWczorajsza rozmowa była wartka i gładka. Padały hasła, regiony geograficzne, rzeki i nazwiska. Ale czy dynamiczne wypowiedzi rozmówców były odpowiedzią po co to wszystko? Komu to potrzebne? Czy reporterska gawęda o krajobrazie bocznych dróg i ścieżek wyczerpuje znamiona podróżowania.
Wisła. Biebrza. Pustynia Błędowska. Puszcza kampinoska  to tylko niektóre hasła klucze. Robiński podgląda przyrodę uprawiając turystyczną włóczęgę. To odskocznia od blokowiska w którym mieszka, a jednocześnie wysublimowane miejsce alienacji. Autor debiutanckiej książki „Hajstry”,  która była nominowana do nagrody podróżniczej Traveler w kategorii Podróżnicza Książka Roku, pod koniec rozmowy wyznał, że również z tego typu nietypowej działalności żyje. To jego praca, a więc nie tylko robi to co bardzo lubi, ale i jeszcze z tego czerpie zyski. To rodzaj jego specyficznej pracy. Czy jest sprawnym dziennikarzem? - zapewne tak  skoro wydał książkę. Czerpie radość ze spotkania i odkrywania na nowo miejsc w podmokłej łące kilkadziesiąt metrów od ekspresówki, w podwarszawskim zaśmieconym lasku czy w Pustyni Błędowskiej. Polska jawi  się młodemu człowiekowi, jako bardzo atrakcyjny świat przyrody, kultury, i krain geograficznych, który na nowo potrzebuje osobistego odczytania.
W dobie dzisiejszych uzależnień różnego typu jego pasja to pożyteczna forma relaksu, wypoczynku, poznania, która zachęca innych do posmakowania twórczego podróżowania.
Jerzy Jacek Bojarski
image_021.jpgAdam Robiński (ur. 1982) – dziennikarz, debiutował w „Życiu Warszawy”, związany między innymi z „Rzeczpospolitą” i „National Geographic Polska”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Finalista Nagrody im. Barbary N. Łopieńskiej za najlepszy wywiad prasowy. Jego debiutancka książka „Hajstry” została nominowana do nagrody podróżniczej Traveler w kategorii Podróżnicza Książka Roku.
Reportersko-eseistyczne „Hajstry” są książkowym debiutem Adama Robińskiego. Tytuł zbioru symbolicznie zapowiada jego zawartość – hajstra, czyli bocian czarny, to rzadki ptak, żyjący z dala od ludzkich siedzib. Powszechnie uważa się, że niełatwo go wytropić, ale – jak twierdzi Robiński – „trzeba tylko wiedzieć, gdzie szukać”. Sam bocian czarny traktowany jest tu jedynie emblematycznie, jako przykład skarbu, który można znaleźć w „krajobrazie bocznych dróg”. Okazuje się, że niedaleko Warszawy można poczuć się jak w lodowej pustce Grenlandii, zaś wycieczka kajakiem po Wiśle nie tylko zmienia perspektywę spojrzenia na miasto, ale też przynosi praktyczną wiedzę.(...) Łącząc własne obserwacje z wiedzą miejscowych oraz „wypisami z ksiąg użytecznych”, Robiński snuje niezwykłe, wymykające się podziałom gatunkowym opowieści.                                                                  
Maciej Robert

image_002.jpg
image_005.jpg
image_003.jpg
Renata Filipiak - wicedyrektor MBP
image_006.jpg
image_007.jpg
image_008.jpg
Adam Robiński
image_009.jpg
Katarzyna Poleszak
image_010.jpg
image_011.jpg

image_013.jpgimage_012.jpg
Adam Robiński i Katarzyna Poleszak

image_014.jpg
image_016.jpg
image_015.jpg
image_019.jpg
image_017.jpg
image_018.jpg
image_022.jpg
image_020.jpg
image_021.jpg
image_023.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.