INAUGURACJA ROKU GRAŻYNY BACEWICZ w SZELIGOWSKIM! Drukuj
poniedziałek, 28 styczeń 2019
image_001.jpg

projekt plakatu:
Stanisław Siedlaczek
1 lutego 2019 godz. 17.00 - INAUGURACJA ROKU GRAŻYNY BACEWICZ w SZELIGOWSKIM!

Szanowni PAŃSTWO!
image_002.jpgMam przyjemność zaprosić na KONCERT MUZYKI SKRZYPCOWEJ GRAŻYNY BACEWICZ.
Myślę, że „wolno mi” zrobić to na tych łamach, ponieważ przed wielu laty to właśnie w Miejskiej Bibliotece Łopacińskiego, dokładnie w Filii nr 2 (wtedy mieszczącej się na Hempla) odbył się znamienny koncert poświęcony twórczości skrzypcowej kompozytorki. Nie chce mi się wierzyć, że to już prawie 10 lat!
Przywołajmy więc wspomnienia. Tak pisał o tym koncercie Darek Jóźwik, mój Przyjaciel z MBP:


„Koncertem zatytułowanym „Bacewicz na bis. Muzyka skrzypcowa Grażyny Bacewicz (1909 – 1969) na zakończenie obchodów 100. rocznicy urodzin i 50. rocznicy śmierci kompozytorki” zainaugurowano 5 lutego 2010 serię dziewięciu koncertów odbywających się w Filii nr 2 MBP, przy ul. Jana Hempla 5. Projekt edukacyjny jest wspólnym przedsięwzięciem Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Tadeusza Szeligowskiego i Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego. Inauguracji „Bibliotecznych wtorków z muzyką klasyczną” dokonały: Honorata Pukos – Dyrektor Szkoły Muzycznej i Elżbieta Kopciewicz – Kierownik Filii nr 2 MBP.
O programie poszczególnych koncertów, założeniach i celach całego projektu oraz szczegółach technicznych mówili: Iwona Siedlaczek- muzykolog, nauczyciel w klasie skrzypiec i krytyk muzyczny i Dariusz Jóźwik – pracownik Działu Instrukcyjno - Metodycznego MBP.
Koncert utworów Grażyny Bacewicz otworzyła „Sonata da camera”, której części stylizowane  są na formy barokowe i klasyczne. Grane utwory, ich miejsce w dorobku skrzypaczki i jej drogę twórczą charakteryzowała sprawująca opiekę merytoryczną nad całością cyklu Iwona Siedlaczek.image_003.jpg
Biografię kompozytorki przybliżyła również słuchaczom Karolina Bajuk, prezentację multimedialną przedstawiała Aleksandra Mazurek. Zaprezentowane przez uczniów utwory pochodziły z różnych okresów twórczości autorki  „Łatwych duetów na tematy ludowe na dwoje skrzypiec”. Wysłuchaliśmy ponadto „Kołysanki”, „Oberka”, premierowego wykonania w Lublinie „Witraża”, oraz „Tańca słowiańskiego”, „Melodii” i „Humoreski”. Uczniom przy fortepianie towarzyszył Grzegorz Siedlaczek, poziom wykonawczy i interesująco ułożony program koncertu spowodował, że zgromadzeni uczniowie z Państwowych Szkół Budownictwa i Geodezji oraz inni melomani nagrodzili młodych muzyków gromkimi brawami”

Dariusz Jóźwik

Wspaniałe zdjęcia zrobiła wtedy (i na wszystkich koncertach później!)
Kochana Dziewczyna – Beata Wijatkowska.

Zapraszam WSZYSTKICH PRZYJACIÓŁ z MBP, WSZYSTKICH MELOMANÓW, którzy wtedy przychodzili na koncerty o godz. 13 i WSZYSTKICH, którzy do tej pory nie mieli okazji usłyszeć utworów ZNAKOMITEJ KOMPOZYTORKI!
ul. Narutowicza 32 A wejście od ul. Mościckiego - Iwona A. Siedlaczek

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.