ŁUHOM, ŁUHOM PONAD BUHOM. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego. Drukuj
środa, 30 styczeń 2019
image_001.jpgTowarzystwo dla Natury i Człowieka oraz Pracownia ds. Kultury Tradycyjnej Warsztatów Kultury w Lublinie zapraszają na spotkanie „ŁUHOM, ŁUHOM PONAD BUHOM. Muzyka tradycyjna Polesia Lubelskiego”.
W programie spotkanie z autorami opracowania „Łuhom, łuhom…” i wykonawcami płyty, pokaz archiwalnych fotografii oraz prezentacja kilku pieśni zawartych na płycie. Zaśpiewają: Ewa Grochowska, Agata Turczyn i Agnieszka Szokaluk-Gorczyca.
„Łuhom, łuhom…” to historia przemian muzyki wiejskiej między Wieprzem a Bugiem w XX i XXI wieku, na tle burzliwej historii regionu. Jej bohaterami są dawni – często już zapomniani – polescy muzykanci, kapele weselne, orkiestry i śpiewacy. Polacy, Ukraińcy, Żydzi. Opartą na kilkudziesięciu wywiadach z muzykantami i ich potomkami opowieść ilustruje niemal setka archiwalnych fotografii. Wydawnictwo jest efektem kilkuletnich badań terenowych i archiwalnych prowadzonych przez Towarzystwo dla Natury i Człowieka.

Na załączonej płycie z muzyką znajduje się 60 niepublikowanych nagrań pochodzących z uniwersyteckich archiwów, rodzinnych zbiorów oraz z badań terenowych autorów. Są wśród nich starodawne pieśni weselne i miłosne, śpiewy na kolędę i na inne okazje oraz taneczne melodie w wykonaniu skrzypków i harmonistów. Najstarsza wykonawczyni urodziła się w roku 1895, najmłodsza w 1988.
Informacje praktyczne
Kiedy: 5 luty 2019, godz.: 18.00
Gdzie: Warsztaty Kultury w Lublinie, ul. Grodzka 5a, sala widowiskowa – II piętro
Wstęp wolny
 
Organizator wydarzenia: Towarzystwo dla Natury i Człowieka
Partner wydarzenia: Warsztaty Kultury w Lublinie
Kontakt:

Karolina Waszczuk
Pracownia ds. Kultury Tradycyjnej 
k.waszczuk@warsztatykultury.pl
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 7, 20-112 Lublin
tel.: 81 533 08 18
www.warsztatykultury.pl

 

Krzysztof Gorczyca 

Towarzystwo dla Natury i Człowieka

tel.: 81 743 71 04

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.