Wkrótce w Lublinie zaroi się od ANIOŁÓW ! Drukuj
czwartek, 07 luty 2019

image_004.jpg

Wczoraj w Hades Szeroka miało miejsce niezwykłe zgromadzenie, nie dla uciech dla podniebienia, ale dla pochylenia się nad codziennością ludzi niezwyczajnych. Wszystko za sprawą kapituły Angelus Lubelski i jej aktualnego przewodniczącego Grzegorza Józefczuka. Kapituła ta bowiem przyznaje od 2005 roku nagrody Angelus Lubelski. Inicjatywa ta zrodziła się rok wcześniej w Duszpasterstwie Środowisk Twórczych Lublina. Jej koncepcję opracowali: pomysłodawca – Jerzy Jacek Bojarski, ks. Ryszard K. Winiarski i śp. Andrzej A. Widelski (1953-2017)

Nagrodę "ANGELUS" przyznaje Kapituła, w skład której wchodzą wybitni przedstawiciele różnych środowisk.

Na zdjęciu na pierwszym planie: Grażyna Rumik i Grzegorz Józefczuk fot. Jerzy Jacek Bojarski


image_003.jpgProcedury wyborów określa regulamin Nagrody. Nagroda ma charakter apolityczny i skierowana jest do ludzi aktywnych i odważnych, chociaż niekiedy niezauważanych, a także do tych, którzy są ludźmi sukcesu i spełnienia w swoich życiowych powołaniach. Otrzymują ją osoby, które swoją postawą przywracają nadzieję i szacunek dla każdego człowieka. Laureatem Nagrody mogą zostać osoby fizyczne, instytucje i środowiska, które  poprzez swoje obowiązki, działalność artystyczną i dobroczynną wyrażają wartości humanistyczne. Nagrodą jest statuetka „Angelusa” wykonana z brązu i usadowiona na granitowym cokole. Zgodnie z projektem autorstwa Mileny i Arkadiusza Widelskich  przedstawia ona uskrzydloną postać człowieka.
To miasto Lublin zadziwia ilością aniołów, a nie amerykańska metropolia Los Angeles!
Po pierwsze już Kaplica Trójcy Świętej przy Zamku Lubelskim, która jest jest jednym z najcenniejszych zabytków image_001.jpgsztuki średniowiecznej w Polsce, elektryzuje ilością
a n i o ł ó w.  O ile dobrze pamiętam jest ich około 64? Gotycka architektura pełna bizantyńsko-ruskich fresków stanowi unikalną syntezę dwóch kultur Wschodu i Zachodu.
W ciągu minionych czternastu lat w siedmiu kategoriach przyznano tytuł Angelusa dziewięćdziesięciu ośmiu osobom, z których osiem z nich oręduje już za nami w Niebie. Są to m.in. prof. Andrzej Nikodemowicz, Wojciech Kilar, ks. Ryszard Tujak, prof. Zbigniew Hołda, Andrzej Molik , Marcin Różycki, prof. Jerzy Kłoczowski czy Andrzej Widelski.
Wśród żyjących nagrodzonych Angelusem znaleźli się m.in. JM ks. były Rektor KUL Andrzej Szostek, Leszek Mądzik, prof. Tomasz Trojanowski, dr Elżbieta Starosławska, Norbert Wojciechowski , ks. prof. Alfred Wierzbicki czy Grażyna Rumik (sekretarz kapituły). Za trzy tygodnie trzeciego marca w Teatrze NN Brama Grodzka poznamy kolejnych Angelusów. Wejście na galę za zaproszeniami.

Jerzy Jacek Bojarski

image_002.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.