Lubelsko-wileńska Noc Kultury 2019 Drukuj
środa, 03 kwiecień 2019
Być może dotarł do Was nasz primaaprilisowy żart. Wczoraj na Facebooku postraszyliśmy Was, że Noc Kultury zostanie przeniesiona do Wilna. Uspokajamy, Noc Kultury odbędzie się w Lublinie zgodnie z wcześniejszym planem czyli 1/2 czerwca. Najlepsze żarty mają jednak w sobie ziarnko prawdy – z okazji 450 rocznicy zawarcia Unii Lubelskiej w programie wileńskiej Nocy Kultury, która odbywa się w nocy 15/16 czerwca, będą akcenty w lubelskiej odsłony tego festiwalu i vice versa.
    2proxy.png
   


Lubelsko-wileńska edycja Nocy Kultury
Litwini 15/16 czerwca w Wilnie będą mogli zobaczyć balony Jarosława Koziary i Pauliny Kary. Instalacja, którą w 2017 roku pokochali mieszkańcy Lublina, zawiśnie tym razem nad jedną z klimatycznych uliczek na starym mieście w Wilnie. Lalki Pauliny Kary podróżujące w koszach balonów spoglądać będą z góry na Wilno i sprawdzą, jak całonocne święto kultury przyjęło się w tym mieście.
Litewska publiczność będzie mogła też podziwiać light spektakl Momenty w reżyserii Joanny Lewickiej. Spektakl opowie o dążeniu do szczęścia i zaskakująco trudnym momencie, kiedy to szczęście w końcu udaje się osiągnąć. Ta kilkuminutowa porcja magii łączy w sobie teatr cieni, grę aktorską i taniec, a całości dopełniają animacje i wizualizacje.

proxy.pngDo Wilna zawieziemy też kawałek Lublina w sensie dosłownym! W wileńskim parku będzie można podziwiać ceramiczne kamieniczki, fragment glinianej makiety Lubelskiego Starego Miasta. Kamieniczki-lampiony były wykonane podczas warsztatów, w których uczestniczyli mieszkańcy lepionych z gliny budynków.
Litewski program przygotowany na lubelską Noc Kultury Warsztaty Kultury ogłoszą 8 maja.
     
Noc Kultury
Noc Kultury to święto Lublina – opowieść o mieście tworzona przez jego mieszkańców i przyjaciół. To spotkanie artystów, animatorów, różnych środowisk kulturalnych i wszystkich tych, którzy chcą ten wieczór spędzić razem.
Czy można sobie wyobrazić, że zapomniana lubelska uliczka zmienia się na jedną noc w najbardziej romantyczny zakątek w Europie, dorównując Barcelonie, Wenecji czy Paryżowi? A może koncerty wcale nie powinny odbywać się na scenach tylko na ścianach zabytkowych kamienic, albo na dachach budynków? Po co chodzić do kina, skoro filmy można obejrzeć pod rozgwieżdżonym niebem?
Noc Kultury to festiwal, który nieustannie zaskakuje. Dzieją się wtedy rzeczy niezwykłe, a uczestnicy stają przed trudnym wyborem. Do zobaczenia jest bowiem kilkaset atrakcji, a czas ograniczony. To przecież tylko jedna noc. Pełny harmonogram będzie można znaleźć na stronie www.nockultury.pl w połowie maja.

13. Noc Kultury w Lublinie odbędzie się w nocy z 1 na 2 czerwca 2019 roku. Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.
Kontakt:Joanna Wawiórka-Kamieniecka 
Dyrektor Nocy Kultury
j.wawiorka-kamieniecka@warsztatykultury.pl
tel./fax: 81 533 08 18
Warsztaty Kultury w Lublinie
ul. Grodzka 5a 
20-112 Lublin
www.nockultury.pl
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.