Patrząc na JAZZ. Fotografie Macieja Nowaka Drukuj
środa, 24 kwiecień 2019
image_001.jpg


powiększ


„Jazz jest dla tych, którzy chcą być obecni, gdy wydarza się cud”. – Tym zdaniem Ted Gioia, amerykański krytyk muzyczny, kończy rozdział swojej znakomitej książki How to listen to jazz, poświęcony fenomenowi spontaniczności. Ten magiczny element jazzu pragnę zatrzymać w obiektywie. Moje fotografie przedstawiają więc zarówno jazz, jak i są „o” jazzie.
Na wystawie prezentuję prace powstałe w różnych miejscach Europy i Stanów Zjednoczonych. – Enrico Rava na festiwalu Souillac en Jazz we Francji, Rudresh Mahanthappa w paryskim klubie Duc de Lombardes, Dave Liebman w nowojorskim Dizzy's Club at Lincoln Center, Ellery Eskelin i Tony Malaby w The Cornelia Street Café na Manhattanie. Ale interesują mnie także bezimienni muzycy występujący na ulicy, improwizujący w metrze, przygrywający sobie i turystom na parkowej ławce.
image_009.jpgMaciej Nowak,
dr hab. w zakresie literaturoznawstwa, adiunkt w Ośrodku Badań nad Literaturą Religijną KUL, autor monografii Na łuku elektrycznym. O pisaniu Andrzeja Bobkowskiego. Opublikował liczne recenzje płytowe, artykuły na temat estetyki jazzu oraz wywiady z muzykami. Wiele z tych tekstów ilustrowanych było zdjęciami jego autorstwa. Obecnie realizuje dwa prywatne projekty fotograficzne – „Muzyka Ameryki” (muzyka traktowana dosłownie i metaforycznie jako ewokowana jakość) oraz „Miejsca nawiedzone” (pisarze i ich dzieła w kontekście miejsc z nimi związanych).
Z ARCHIWUM AUTORA
 Fot. Monika Nowak, NYC 2017
image_002.jpg
Michaël Attias – Barbès, Brooklyn 2018
image_003.jpg

Tony Malaby i Ellery Eskellin – The Cornelia Street Café, NYC 2018
image_004.jpg


Ben Goldberg – Greenwich House of Music, NYC 2018
image_005.jpg


John Hèbert – Barbès, Brooklyn 2018
image_006.jpg


„Dizzy Atmosphere” – Jazz at Lincoln Center, NYC 2017
image_007.jpg
„What A Wonderful World” – Nowy Orlean 2017
image_008.jpg
śpiewak w nowojorskim metrze zbierający pieniądze na operę

Narodziny wystawy wg instrukcji Macieja Nowaka z podkładem muzycznym Enrico Ravy, który wspomaga Urszulę Kozak  przy zawieszaniu niezwykłych zdjęć - fot. Jerzy Jacek Bojarski
image_010.jpg
image_011.jpg
image_012.jpg
image_013.jpg
image_014.jpg
image_015.jpg
Maciej Nowak i Urszula Kozak

< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.