OLA KACZYŃSKA MOJE ŚWIATY Drukuj
piątek, 26 kwiecień 2019
image_004.jpgWERNISAŻ, 10.05.2019 r. GODZ. 17.00
GALERIA BIBLIO, ul. Szaserów 13/15

Ola Kaczyńska
ur. w 1979 r., ukończyła grafikę na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie, w pracowni sitodruku prof. Grzegorza Mazurka. Zajmuje się image_001.jpgprojektowaniem graficznym, grafiką cyfrową i ilustracją. Szkicownik – tusz, ołówek, kredki – jest dla niej często punktem wyjścia do tworzenia grafiki cyfrowej. Inspiracji szuka w człowieku, literaturze i muzyce. Do swoich obrazów często zaprasza kobiety, dziewczynki przedstawione na granicy dziewczęcej fantazji, czasem w nawiązaniu do natury, która stanowi dla niej niezwykle silną inspirację. Wielbicielka długich spacerów, opowieści z dreszczykiem, kotów i dobrej kawy. Mieszka i tworzy w Lublinie.
„Barwa światła, zlepek słów, sen, piosenka, zapach, pojawiają się jakby znikąd, w najmniej spodziewanych momentach. Wyłowione z pustki, na pozór pozbawione znaczenia molekuły życia, generują uczucia o różnych barwach, plamach i kreskach. Łączą światy – ten z otchłani pamięci i ten dziejący się tu i teraz. Gdzieś w miejscu bez miejsca, gdzie czas przestaje wyznaczać bieg, zderzają się rzeczywistości pozornie niekompatybilne. Czasem smutne, budzące napięcie, innym razem radosne, ale zawsze moje.
Cykl ilustracji miał być rodzajem osobistego graficznego pamiętnika. Mogłam uwolnić głowę i zanurzyć się w świat luźnych skojarzeń, plam, barw i kresek. Znacząc w ten sposób kartkę papieru, często wydawało mi się, że doznaję pewnego rodzaju emocjonalnej przemiany i ten subtelny proces niezmiernie mi się podobał. Chciałam go powtarzać niczym medytację. Tak powstała seria prac, do których zaczyn stanowiły zmagazynowane w emocjonalnej sferze, przypadkowe skojarzenia, strzępki zasłyszanych słów, sny, okruchy wspomnień, zapamiętane fragmenty książek, wierszy, zdarzeń, grymasy twarzy. Małe, dryfujące w czasie odpryski z życia, przepuszczone przez pryzmat wyobraźni przy pomocy tuszu cyfrowego bądź chińskiego, ołówka i kredek, zyskały formę graficzną”.
image_003.jpg
image_002.jpg
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.