Magdalena Grzebałkowska o Komedzie - Osobiste zycie jazzu Drukuj
piątek, 26 kwiecień 2019
image_001.jpg

powiększ

Spotkanie poprowadzi   dr hab. Maciej Nowak

Magdalena Grzebałkowska
(ur. 1972) − polska pisarka i reporterka „Gazety Wyborczej”. Absolwentka studiów historycznych na Uniwersytecie Gdańskim. Autorka bestsellerowych książek: Ksiądz paradoks. Biografia Jana Twardowskiego i Beksińscy. Portret podwójny. Laureatka Nagrody Grand Press oraz Śląskiego Wawrzynu Literackiego. W 2016 nominowana do Nagrody Literackiej „Nike”, laureatka Nike Czytelników 2016 za książkę 1945. Wojna i pokój.

Człowiek tajemnica. Listów nie pisał. Dzienników nie prowadził. Mruk. „Miły. Uśmiechnięty. Osobny” – tak o nim mówili. Większość tego, co wiemy o Krzysztofie Komedzie, pochodzi ze wspomnień jego żony. Często sprzecznych z tym, co pamiętają inni. Agnieszka Osiecka pisała, że gdy grał na fortepianie, jego dłonie opowiadały „małe, kameralne historie o niebie dla dwojga osób". Ale jego życie taką historią nie było.

Książka Komeda. Osobiste życie jazzu to poruszający portret pokolenia, dla którego jazz był najpiękniejszą – i często jedyną – namiastką wolności

„Przeczytałem jednym tchem, nieraz dostając gęsiej skórki i czując jakbym cofał się w czasie do niewinnej młodości lat pięćdziesiątych. Magdalena Grzebałkowska doskonale uchwyciła epokę, której byłem świadkiem. Krzysiowi Komedzie naprawdę taka książka się należała.”
Ryszard Horowitz
< Poprzedni   Następny >
Kopiowanie zamieszczonych materiałów i ich wykorzystywanie bez zgody autorów jest zabronione 2002 - 2010. Wszystkie prawa zastrzeżone Niecodziennik Biblioteczny.